Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

Klimatyzacja dla domu

Gorące lata z temperaturami przekraczającymi 30°C są już w Polsce standardem, a zgodnie z przewidywaniami meteorologów, klimat nadal będzie się ocieplał. Warto więc pomyśleć o zainwestowaniu w profesjonalną klimatyzację, która pozwoli na przetrwanie upałów w komfortowych warunkach. Ile kosztuje i jak zaprojektować klimatyzację w mieszkaniu? Sprawdźmy to!

Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu – od czego zacząć?

Decydując się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu, trzeba pamiętać, że założenie klimatyzacji w bloku albo w kamienicy wiąże się z koniecznością uzyskania zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej na montaż klimatyzatora z jednostką zewnętrzną i wewnętrzną. Pierwsza z nich ma za zadanie odprowadzić ciepło na zewnątrz obiektu, zaś druga – schłodzić powietrze w mieszkaniu. 

Instalację klimatyzacji w mieszkaniu warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie, której fachowcy potrafią doradzić, jaki rodzaj klimatyzatora wybrać, dobierają właściwy model do indywidualnych cech pomieszczenia i rozplanowują lokalizację modułów urządzenia.

Jeśli chodzi o klimatyzację, projekt musi być dopasowany do cech samego mieszkania, a także do indywidualnych oczekiwań i potrzeb jego użytkowników. Klimatyzacja w mieszkaniu musi zapewnić maksymalny komfort, jednocześnie gwarantując stosunkowo niskie koszty zużycia energii elektrycznej.

 

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu – o czym pamiętać?

Montując klimatyzację w mieszkaniu, trzeba pamiętać, że wydajność urządzenia musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia, które ma ono chłodzić. Standardowo zakłada się, że klimatyzator o mocy 1 kW umożliwia schłodzenie pomieszczenia o wielkości około 10 m2.

Trzeba mieć jednak na uwadze to, że wydajność klimatyzatora jest uzależniona od różnych czynników, w tym między innymi od położenia mieszkania w stosunku do stron świata i jego umiejscowienia w budynku czy wielkości i liczby okien w lokalu.

Sprzedaż i montaż klimatyzacji - erco-lodz.pl

Fot. Wybierając model klimatyzatora, trzeba zwrócić uwagę na poziom wytwarzanego przez urządzenie hałasu. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ klimatyzacja bardzo często używana jest również nocą.

 

Jaka klimatyzacja do mieszkania będzie najlepsza?

To, jaka klimatyzacja do mieszkania jest najlepsza w danym przypadku, zależy od potrzeb i oczekiwań oraz od posiadanych środków finansowych. Istnieje kilka rodzajów klimatyzatorów do mieszkania, przy czym najczęściej montowane są klimatyzatory typu split. W przypadku klimatyzatora split moduł ze skraplaczem, agregatem z pompą i wentylatorem umieszczany jest na zewnątrz, zaś wewnątrz mieszkania montuje się jednostkę z parownikiem, układem sterującym i wentylatorem.

 

Klimatyzacja do mieszkania – cena

Jeśli chodzi o klimatyzację, cena jest uzależniona od tego, jaki rodzaj klimatyzatora się wybiera – im bardziej zaawansowane technologicznie jest to urządzenie, tym jego koszt jest oczywiście wyższy. W przypadku klimatyzacji do mieszkania, cena jest też pochodną wielkości mieszkania i mocy, jaką musi mieć klimatyzator, aby był w stanie je ochłodzić do oczekiwanego poziomu.

Cena klimatyzacji do mieszkania w bloku dla urządzeń typu split zaczyna się od poziomu około 2 tys. zł, a gdy wybiera się klimatyzację z montażem, cena wzrasta średnio o kolejne 1-2 tys. zł.

Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania i co się na nią składa?
W przypadku klimatyzacji do mieszkania, cena zależy od kilku składowych, wśród których znajduje się koszt samego klimatyzatora, a także cena montażu klimatyzacji przez specjalizującą się w tym firmę.

 

Ile kosztuje sam klimatyzator do mieszkania?

W przypadku klimatyzacji w mieszkaniu, cena w największym stopniu uzależniona jest od tego, ile przeznacza się na sam klimatyzator. Ceny klimatyzatorów domowych typu split zaczynają się od 2 tys. zł i mogą dochodzić nawet do 10 tys. zł w przypadku rozwiązań najbardziej zaawansowanych.  Wybierając klimatyzację do mieszkania, warto postawić na urządzenia firm specjalizujących się w produkcji tych urządzeń, jak DAIKIN, FUJITSU, KAISAI, LG, MITSUBISHI, PANASONIC czy SAMSUNG.

 

Jaka jest cena montażu klimatyzacji w mieszkaniu?

Jeśli chodzi o montaż klimatyzacji do mieszkania, cennik jest kwestią indywidualną, wynikającą między innymi z nakładów pracy potrzebnych do zamontowania i uruchomienia urządzenia czy długości instalacji.

Średnia cena montażu klimatyzacji w mieszkaniu zaczyna się od 1 tys. zł, jednak trzeba pamiętać, że może być znacznie wyższa, na przykład gdy urządzenia trzeba zamontować na wyższych kondygnacjach budynku. W przypadku montażu klimatyzacji, cena obejmuje także koszt materiałów, jak przewody elektryczne czy rury miedziane.

 

Eksploatacja klimatyzacji w mieszkaniu – średnie koszty

Klimatyzacja w mieszkaniu wiąże się z większymi wydatkami na energię elektryczną. Poziom zużycia prądu jest uzależniony od klasy energetycznej wybranego urządzenia, dlatego warto postawić na te o najwyższej klasie energetycznej A+++. Trzeba także pamiętać, że klimatyzator wymaga corocznego przeglądu i konserwacji, co także rodzi dodatkowe koszty. Jeśli powierza się to profesjonalnej firmie, trzeba zapłacić od około 150 zł wzwyż.

Klimatyzacja w mieszkaniu pozwala przetrwać największe nawet upały w komfortowych warunkach. Dlatego, w obliczu zapowiadanych zmian klimatycznych i rosnących średnich temperatur, warto zainwestować w zakup klimatyzatora. Dobrze jednak powierzyć realizację inwestycji specjalistom, którzy pomagają dobrać idealną klimatyzację zarówno do potrzeb, jak i możliwości finansowych. Wykonają oni także profesjonalną instalację klimatyzacji w mieszkaniu i zadbają o jej prawidłowe parametry.