W ostatnich czasach panuje prawdziwy boom na rozwiązania energooszczędne. Przynoszą one dwojaką korzyść – pomagają chronić środowisko naturalne, a jednocześnie pozwalają obniżyć comiesięczne rachunki. Jednymi z najważniejszych urządzeń tego typu są rekuperatory umożliwiające odzysk ciepła z wentylacji, a tym samym dostarczanie do wnętrz świeżego powietrza bez strat energii.
Spis treści
Gdzie opłaca się montaż rekuperacji?
Rekuperacja to rozwiązanie utożsamiane przede wszystkim z nowoczesnymi domami budowanymi w technologii energooszczędnej i pasywnej. To rozwiązanie, które pozwala znacznie ograniczyć straty ciepła, zapewniając jednocześnie optymalne wentylowanie pomieszczeń.
Rekuperacja powietrza idealnie współpracuje z innymi rozwiązaniami energooszczędnymi – np. nowoczesnymi systemami izolacji i oknami wysokiej klasy. Czy może być jednak przydatna również w starszych budynkach? I przede wszystkim, czy zawsze jest opłacalna? Sprawdzamy, na jakie oszczędności można liczyć w zależności od typu budynku i czy rekuperacja w domu zawsze jest korzystna finansowo.
Rekuperacja w nowym domu jednorodzinnym
Jak już wspomniano, rekuperacja w domu jednorodzinnym instalowana jest najczęściej na etapie jego budowy. W związku z coraz bardziej zaostrzonymi przepisami dotyczącymi wydajności energetycznej budynków współcześnie tego typu instalacje stają się w zasadzie koniecznością. Czy to się opłaca? W skrócie, biorąc pod uwagę to, ile kosztuje rekuperacja i jakie daje w zamian korzyści, można powiedzieć, że zdecydowanie.
Odzysk ciepła z wentylacji może pomóc w znaczącym obniżeniu rachunków za ogrzewanie – według ekspertów nawet o 60%! Dzięki temu nakłady na inwestycję mogą się zwrócić już po kilku latach. W zamian otrzymujemy również zdrowy mikroklimat we wnętrzach, zawsze przyjemne i świeże powietrze. Rekuperacja pozwala na zrezygnowanie z montażu kominów wentylacyjnych oraz np. droższych okien z wywietrznikami, przez co zapewnia również niewielkie oszczędności w budżecie budowlanym. To tylko kilka powodów, dla których warto się na nią zdecydować.
Rekuperacja w istniejącym domu
Przysłowiowe schody zaczynają się jednak w przypadku chęci instalacji rekuperatora w istniejącym budynku. Czy wówczas również jest to opłacalne? Taka inwestycja z całą pewnością jest trudniejsza – wymaga bowiem dokonania przebudowy już istniejących struktur – przede wszystkim wkomponowania w budynek centrali wentylacyjnej oraz poprowadzenia nowych przewodów wentylacyjnych. To z kolei wiąże się z wyższymi kosztami. O ile? To zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości domu czy liczby pomieszczeń. Niemniej jednak jest to poważna inwestycja, która powinna się wiązać z generalnym remontem.
Warto również pamiętać o korzyściach, jakie daje rekuperacja. Czy warto zainstalować ją w nowym budynku? Najczęściej tak – szczególnie, jeśli dotychczasowy system wentylacyjny nie zdaje egzaminu i powoduje np. nadmierne zawilgocenie pomieszczeń czy powstawanie toksycznej pleśni. Jest to inwestycja długoterminowa, która może się zwrócić nawet po kilku latach.
Rekuperacja w starym domu
Podobnie wygląda sprawa z rekuperacją w starym domu. W tym przypadku jej instalacja powinna się wiązać z innymi pracami termomodernizacyjnymi – poprawieniem izolacji ścian i stropów czy też wymianą stolarki na nowocześniejszą. Wówczas poszczególne elementy systemu będą funkcjonować w synergii, wzajemnie wzmacniają swoje działanie.
Montaż rekuperacji w starym domu pomoże poradzić sobie z problemem nadmiernej wilgoci, a przez to wpłynie na zwiększenie trwałości konstrukcji budynku i wielu elementów wyposażenia. Zapewni również nieporównywalny komfort przebywania w pomieszczeniach i pozwoli zadbać o zdrowie domowników. Warto w tym zakresie zdać się na fachowców, którzy przygotują dokładny projekt instalacji oraz zadbają o jego poprawną realizację.
Rekuperacja – za i przeciw jej opłacalności
Wciąż nie brakuje opinii mówiących o tym, że rekuperacja to fanaberia generująca wysokie koszty i znikome korzyści. Doświadczenie pokazuje jednak, że wiele domów wyposażonych tylko w wentylację grawitacyjną, a przy tym szczelne okna i drzwi oraz dobrą izolację, boryka się z problemem nadmiernej wilgoci gromadzącej się we wnętrzach. Wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna oraz rekuperacja. Koszty jej instalacji są różne – najmniejsze, gdy zaplanuje się ją już na etapie projektu. Korzyści są jednak ogromne. Bardzo ważne jest przy tym, by wybrać odpowiedni, wysokiej jakości system, a do jego instalacji zatrudnić doświadczoną ekipę. To kluczowy warunek, który znacząco wpływa na opłacalność rozwiązania.
Rekuperacja – czy warto?
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – w przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej – zapewnia stały dostęp świeżego powietrza do wnętrz, dzięki czemu możliwa jest m.in. kontrola wilgotności i usuwanie zanieczyszczeń. Jednocześnie ułatwia kontrolę temperatury, wpływając na efektywność grzania pomieszczeń zimą i chłodzenia ich latem. Działa bezobsługowo i pozwala zapomnieć o konieczności wietrzenia pomieszczeń. Najważniejsze korzyści, jakie daje rekuperacja? Opinie potwierdzają – to przede wszystkim znacznie niższe rachunki związane z chłodzeniem budynku (nawet o 60%)!
Rekuperacja a smog
Tego typu systemy świetnie sprawdzają się w obecnych czasach, gdy ekstremalne zjawiska pogodowe są coraz częstsze. Wiele osób interesuje również temat rekuperacja a smog. To nie mit – wentylacja mechaniczna z rekuperacją pomaga oczyszczać powietrze, którym oddychamy w pomieszczeniach, filtrując je z cząsteczek smogu, a także:
- bakterii,
- wirusów,
- pyłów,
- alergenów,
- roztoczy i kurzu.
Dzięki temu świetnie sprawdza się w domach alergików, astmatyków i osób z chorobami układu oddechowego. Czyste powietrze zapewniane przez rekuperację to jednak korzyść dla każdego domownika!
Ile kosztuje rekuperacja?
Wiemy już, na czym polega rekuperacja, jednak ile to kosztuje? Jak już wspomniano, cena rekuperacji nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od tego, kiedy i gdzie się ją montuje. Znaczenie ma wybór samego rekuperatora (te lepsze są z reguły droższe), a także stopień skomplikowania instalacji, którą należy wykonać. Całkowite koszty mogą wynieść od dziesięciu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego warto zawsze przeprowadzić indywidualną kalkulację. Dzięki temu dowiesz się, czy rekuperacja jest rozwiązaniem dla Ciebie.
Jeżeli szukasz firmy zajmującej się montażem rekuperacji – Skontaktuj się z nami!