Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

rekuperacja-w-domu

Wielu osobom wydaje się, że inwestycja w systemy wentylacji z rekuperatorem to ogromny i całkowicie zbyteczny wydatek. Nic bardziej mylnego. Oszczędzanie energii… a co za tym idzie również finansów, jest teraz w modzie. Szukamy oszczędności w wielu miejscach, a nowe inwestycje często wydają się być niepotrzebne. Jednak postawienie na energooszczędną wentylację mechaniczną z rekuperatorem to strzał w 10. Ile można zaoszczędzić na rekuperacji? Podpowiadamy!

Odzyskiwanie ciepła a rekuperacja

Rekuperacja to rozwiązanie, na które warto się zdecydować w przypadku każdego rodzaju budynku. Powoduje odzyskiwanie energii cieplnego z powietrza wewnętrznego, a jednocześnie powoduje usuwanie już zużytego (zawierającego dwutlenek węgla) powietrza. W to miejsce nawiewane jest świeże powietrze, pobierane z zewnątrz.

Co warto wiedzieć na temat odzysku ciepła?

Zastosowanie rekuperatora w instalacji wentylacyjnej to sposób, by odzyskać ciepło bezpośrednio z usuwanego powietrza. Odzysk ciepła pozwala także na zaoszczędzenie na ogrzewaniu domu.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - Erco ŁódźJeśli instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła zostanie w domu prawidłowo zamontowana i wykonana – możemy zyskać na takiej inwestycji. Zatrudnienie profesjonalnej firmy instalacyjnej, która posiada doświadczenie pozwoli uzyskać odpowiedni odzysk ciepła. Co warto wiedzieć? W sytuacji, gdy instalacja została nieprawidłowo posadowiona – może dojść do strat ciepła na źle położonych przewodach. Dodatkowo, jeśli wybrana została słaba centrala – koszty ogrzewania zamiast spadać, będą rosnąć. Nie warto więc oszczędzać na montażu rekuperacji, tylko powierzyć ją fachowcom, który dodatkową udzielą gwarancji na swoją pracę.

Dlaczego warto postawić na rekuperację?

Ciągle rosnące koszty ogrzewania domów zmuszają ich właścicieli do zmian w postępowaniu. Modernizujemy budynki, docieplamy lub budujemy bardziej energooszczędne domy, bogate w nowoczesne rozwiązania. W przypadku tradycyjnej wentylacji, aby wprowadzić do domu świeże powietrze – musimy przewietrzyć pomieszczenie lub rozszczelnić okna. Wiąże się to z tym, że do pokoju „wpada” chłodniejsze powietrze (zwłaszcza zimą, w przypadku bardzo skrajnych temperatur), które musimy ogrzać. Wtedy właśnie rosną koszty ogrzewania domu.

Banner zachęcający do kontaktu - ERCOWentylacja z rekuperacją pozwala zapobiec temu zjawisku. Przy zastosowaniu takiej wentylacji ciepło jest odzyskiwane w budynku, a przy tym zachowany jest niski pozom CO2. Dodatkowo nie trzeba otwierać okien, by zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza. Rekuperator zapewnia pełną filtrację oraz usuwanie z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza, z którego odzyskano energię.

Ile można zaoszczędzić na rekuperacji?

Trudno jest jednoznacznie określić, o ile mniejsze są koszty ogrzewania domu po założeniu rekuperacji. Jedno jest jednak pewne – każde zamontowanie centrali wentylacyjnej wraz z odzyskiem ciepła to zmniejszenie strat ciepła w budynku. A to już są realne oszczędności.

Szukasz więcej informacji odnośnie rekuperacji? Przeczytaj także artykuł: Rekuperacja – co to jest i jak działa?

Co warto wiedzieć o oszczędzaniu dzięki rekuperacji?

Coraz częściej przyjmuje się, że korzystanie z rekuperacji pozwala oszczędzić nawet do 50% kosztów ogrzewania budynku. To już nie tylko modny trend, który stosowany jest w nowoczesnych budynkach, ale przede wszystkim realna ulga dla portfeli. Zastosowanie rekuperacji pozwala osiągnąć znaczące oszczędności. Sama inna nazwa rekuperacji – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sugeruje pozyskiwanie ciepła. W tym przypadki, im więcej zapłacimy za normalne ogrzewanie, tym więcej oszczędzimy w przypadku rekuperacji.

Pozostałe zyski z rekuperacji

Finanse to nie jedyne zyski z rekuperacji, z jakimi mamy do czynienia. Ważniejsze są tutaj kwestie zdrowotne – rekuperacja zapewnia czyste, przefiltrowane powietrze. Zapewnia ona nie tylko wymierne zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale przede wszystkim świeże powietrze niezbędne do zdrowego, normalnego funkcjonowania.