Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

wentylacja-lodz

Rosnąca popularność nowoczesnych systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych wpływa na coraz większą ilość mitów krążących na ich temat. Pojawiają się głosy, jakoby tego rodzaju systemy były szkodliwe dla układu oddechowego, a długie przebywanie w wentylowanych pomieszczeniach było niezalecane. Jaka jest prawda dotycząca wpływu wentylacji na zdrowie? Rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami.

Brak odpowiedniej wentylacji negatywnie wpływa na zdrowie

PRAWDA – brak odpowiedniej wentylacji może być bardzo szkodliwy, i to na wielu płaszczyznach. Człowiek podczas oddychania pobiera tlen, a produkuje dwutlenek węgla. W zamkniętych i niewentylowanych pomieszczeniach może zatem dość szybko dojść do zaburzenia proporcji składników powietrza. Tym samym wdychane powietrze ma coraz mniej tlenu, co może powodować:

  • zawroty i bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • rozdrażnienie,
  • ogólne złe samopoczucie.

Warto przy tym pamiętać, że dwutlenek węgla jest cięższy od powietrza, przez co osiada przy podłodze. Z tego powodu stanowi szczególne zagrożenie dla małych dzieci.

Banner zachęcający do kontaktu - ERCO

To jednak nie wszystko. Brak odpowiedniej wentylacji wywołuje również gromadzenie się wilgoci w pomieszczeniach i wyższe temperatury. To połączenie stanowi zaś doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów – przede wszystkim grzybów i pleśni, ale również np. bakterii. To z kolei furtka do rozmaitych poważnych chorób – nie tylko układu oddechowego. Brak wentylacji w mieszkaniu może szkodzić też, pozwalając na kumulowanie się czadu produkowanego np. przez piece i kominki, a także innych toksyn – np. formaldehydu znajdującego się w materiałach budowlanych czy meblach.

Związane z brakiem wentylacji objawy mają nawet swoją nazwę – to tzw. Zespół Chorego Budynku. Wówczas podczas przebywania w pomieszczeniach mogą występować podane wyżej symptomy, a także problemy z koncentracją, kaszel, drapanie w gardle czy nawet reakcje skórne, które zwykle ustępują po zapewnieniu odpowiedniej wentylacji (np. otwarciu okna) lub wyjściu na zewnątrz.

Wentylacja nasila objawy alergii

MIT – wentylacja może wręcz pomóc w ograniczeniu przykrych objawów, ale pod pewnymi warunkami. Musi być sprawna i regularnie serwisowana. Konieczne jest przede wszystkim jej częste i fachowe czyszczenie. Dzięki temu instalacja będzie doprowadzać do wnętrz czyste, świeże powietrze. Odpowiednie filtry pozwolą odseparować alergeny i cieszyć się znacznie większym komfortem niż przy otwartych oknach.

Klimatyzacja lub wentylacja przy alergii bywa wręcz zalecana. Należy jednak wybrać odpowiednie urządzenie (bardzo ważne są użyte filtry) i właściwie o nie dbać.

Astmatycy nie powinni przebywać w wentylowanych pomieszczeniach

MIT – wentylacja przy astmie może być równie korzystna co przy alergii. Wpływa bowiem znacząco na poprawę jakości powietrza – jego parametrów i czystości. Nie pozwala alergenom, pyłom i cząsteczkom smogu dostawać się do wnętrz, a jednocześnie zapewnia optymalną wilgotność i odpowiedni poziom tlenu. Dzięki temu ułatwia oddychanie osobom z różnymi schorzeniami układu oddechowego – w tym z astmą.

Sprawdź także: Wentylacja w domu jednorodzinnym – co musisz o niej wiedzieć! 

Nie należy jednak zapominać o regularnym, dokładnym serwisowaniu wentylacji lub klimatyzacji – szczególnie w domu astmatyka. Najlepiej zlecić jej czyszczenie profesjonalistom.

Przebywanie w wentylowanych pomieszczeniach sprzyja przeziębieniom

MIT – niektórzy utożsamiają wentylację z uczuciem przeciągu lub stałego, nieprzyjemnego, chłodnego nawiewu. Tym samym boją się pospolitego „przewiania” oraz dyskomfortu podczas przebywania we wnętrzach, szczególnie zimą. Nie są to jednak uzasadnione obawy. Nowoczesna wentylacja dostarcza świeże powietrze w sposób praktycznie niezauważalny. Co więcej, intensywność nawiewu jest regulowana, dlatego można ją dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Szkodliwość wentylacji w tym zakresie jest więc zdecydowanym mitem.

Kratka wentylacyjna Erco-Łódź

Powietrze dostające się do wnętrza za sprawą kratki wentylacyjnej zazwyczaj jest praktycznie niezauważalne. W razie potrzeby można jednak regulować jego przepływ.

Wentylacja oczyszcza powietrze z toksyn

PRAWDA – jak już wspomniano, wentylacja odpowiada nie tylko za wymianę powietrza, ale również jego filtrowanie. Dlatego pomaga pozbyć się różnego rodzaju szkodliwych substancji. Tych wbrew pozorom nie brakuje w domach i mieszkaniach. To wyjątkowo groźny formaldehyd obecny w niektórych materiałach budowlanych czy meblach, a także inne substancje występujące w klejach, zaprawach czy farbach, które przedostają się do powietrza, a następnie do płuc. Szkodliwe substancje mogą być też wydzielane przez używane na co dzień detergenty i środki czystości. Ich groźnym źródłem jest też dym papierosowy, dlatego palenie w pomieszczeniach wymaga bardzo wydajnej wentylacji.

Zasadniczo wpływ wentylacji na zdrowie określa się jako pozytywny. W niektórych przypadkach (astma, alergia, choroby układu oddechowego, małe dzieci w domu) jej montaż jest wręcz zalecany. Każdy może jednak odczuć korzyści z prawidłowo dobranego, zamontowanego i serwisowanego systemu wentylacyjnego. Jeżeli szukasz firmy oferującej montaż wentylacji – Skontaktuj się z firmą Erco!