Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

naprawwa-klimatyzacji-domowej-erco

Nowoczesne klimatyzatory nie tylko chłodzą i ogrzewają powietrze, ale stoją też na straży jego jakości. Aby spełniały swoje zadanie, były wydajne i bezpieczne dla domowników, trzeba o nie odpowiednio zadbać, systematycznie dokonując czyszczenia klimatyzacji domowej. Sprawdźmy, dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest takie ważne, jak często trzeba je przeprowadzać i jaki jest jego koszt?

Dlaczego warto czyścić klimatyzację w domu?

Właściwie podłączona klimatyzacja jest niemal bezobsługowa. Jest jednak rzecz, o której nie możemy zapomnieć – czyszczenie klimatyzacji domowej. Chłodzenie powietrza w klimatyzatorze związane jest z powstawaniem wilgoci, której nadmiar może być niekorzystny zarówno dla samego budynku, jak i ludzi w nim mieszkających. Ponieważ wilgotne powietrze tworzy warunki do rozwoju mikroorganizmów, trzeba temu zapobiegać, systematycznie czyszcząc klimatyzację.

Jak wyczyścić klimatyzację domową? ERCO Łódź
Fot. Czyszczenie klimatyzacji domowej powinno odbywać się systematycznie, ponieważ ma to wpływ na jakość powietrza w pomieszczeniach i koszty eksploatacji urządzenia.

Należy też pamiętać, że mimo tego, iż urządzenie wyposażone jest w filtry, to powietrze przemieszczające się przez wymienniki ciepła niesie ze sobą kurz oraz zarodniki grzybów i bakterie. Mogą się one osadzać na powierzchni łopatek wentylatora i wymienników, dlatego trzeba je usunąć w czasie czyszczenia klimatyzatora.

Nie czyszcząc klimatyzatora, ryzykujemy oddychaniem powietrzem złej jakości. Ponadto, zanieczyszczenia gromadzące się wewnątrz urządzenia sprawiają, że spada jego wydajność i rosną koszty eksploatacyjne. Klimatyzator pracuje głośniej i pobiera więcej energii elektrycznej, jednocześnie wydzielając nieprzyjemny zapach wywołany wirusami lub pleśnią.

Tanie klimatyzacje do domu – czy takie rozwiązanie ma sens? Dowiedz się więcej! 

Jak często należy czyścić klimatyzację domową?

Serwis klimatyzacji domowej warto przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku, najlepiej na przełomie września i października oraz marca i kwietnia. Sprawdzić należy wówczas:

  • stan filtrów,
  • parownika,
  • sterowników,
  • połączeń układów,
  • przewodów i instalacji.

Filtry klimatyzatora należy czyścić średnio co trzy miesiące, choć częstotliwość ta zależy od stopnia zużycia filtra i ilości kurzu oraz pyłków znajdujących się w domowym powietrzu. Warto wiedzieć, że filtry w klimatyzatorach domowych są zawsze wielokrotnego użytku – dlatego z powodzeniem możemy je czyścić – a nie wymieniać.

Banner kontaktowy - wybór klimatyzacji - ERCO Łódź

Czyszczenie filtrów klimatyzacji domowej jest stosunkowo proste, a dostęp do nich dość łatwy. Najczęściej należy otworzyć panel czołowy urządzenia, pod którym znajduje się filtr, wyjąć go i dokonać czyszczenia. W przypadku filtrów wielorazowego użytku do czyszczenia najlepiej sprawdzają się ciepła woda lub odkurzacz.

Czyszczenie wewnętrznej części klimatyzatora i jego podzespołów najlepiej zlecić specjalistom posiadającym odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty. To szczególnie ważne w przypadku klimatyzatorów typu split, które wymagają sprawdzenia i czyszczenia zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej urządzenia.

Na czym polega czyszczenie klimatyzacji domowej?

Proces czyszczenia klimatyzacji jest kilkuetapowy. Polega na wyczyszczeniu zarówno obudowy klimatyzatora (jednostki wewnętrznej i zewnętrznej) i lameli wylotu powietrza, jak i wnętrza urządzenia. Tu w grę wchodzi zarówno czyszczenie i wymiana filtrów, jak i odgrzybianie klimatyzacji. Czyszczeniu i myciu poddawane są też skraplacze, a wewnętrzne komponenty urządzenia są dezynfekowane.

Sprawdź, co warto wiedzieć o klimatyzatorze z funkcją grzania

Odgrzybianie klimatyzacji domowej

Jeśli klimatyzator domowy nie jest odpowiednio konserwowany, może dojść do jego zagrzybienia. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia, bo wydmuchiwane przez urządzenie powietrze z drobnoustrojami może powodować groźne dla ludzi i zwierząt domowych choroby.

Jak wyczyścić i prawidłowo odgrzybić klimatyzację? ERCO Łódź
Fot. Środki do czyszczenia i mycia skraplacza klimatyzacji należy dobrać w zależności od źródła zanieczyszczeń w danej lokalizacji. Czasem będą to pyłki i fragmenty roślin, innym razem kurz, pył czy znaczne ilości tłuszczu w powietrzu, które osiądą na urządzeniu.

Aby to zagrożenie wyeliminować, konieczne jest odgrzybianie klimatyzacji. Można je przeprowadzić na kilka sposobów:

  • Metoda piankowa – parownik spryskuje się środkiem grzybobójczym w postaci pianki. Preparat często wyposażony jest w wężyk, który ułatwia jego aplikację.
  • Ozonowanie klimatyzacji – do czyszczenia wykorzystuje się ozon, który z łatwością usuwa znajdujące się w urządzeniu grzyby.
  • Metoda ultradźwiękowa – specjalny płyn dezynfekujący przy użyciu urządzenia emitującego dźwięki o częstotliwości 1,7 MHz zmienia się w parę, która docierając do wnętrza klimatyzacji usuwa znajdujące się tam zarazki.

Środki do odgrzybiania klimatyzacji domowej

Na rynku dostępne są różnorodne środki do odgrzybiania klimatyzacji, różniące się między sobą m.in. konsystencją czy stanem skupienia – są to płyny, aerozole i koncentraty.

Warto pamiętać, że każdy środek do odgrzybiania klimatyzacji musi posiadać atest PZH, świadczący o tym, że produkt (pod względem składu chemicznego) jest bezpieczny dla zdrowia użytkowników klimatyzacji.

Czyszczenie i mycie skraplaczy

Skraplacz znajduje się na zewnątrz domu czy mieszkania. Jest narażony na zanieczyszczenia, które osadzają się na lamelach, hamując przepływ powietrza i tworząc niepożądaną warstwę izolacji cieplnej. Wymiana powietrza jest ograniczana, a wydajność chłodnicza skraplacza, a z nią całego klimatyzatora, znacząco maleje.

Czyszczenie, mycie i dezynfekcja jednostek wewnętrznych

Parownik stanowi wewnętrzną jednostkę klimatyzatora. Zanieczyszczenia na tej części urządzenia sprawiają, że wymiana ciepła jest ograniczona, a w układzie rośnie ciśnienie. To z kolei przekłada się na mniejszą efektywność chłodzenia oraz wzrost awaryjności i poboru prądu.

Czyszczenie parownika klimatyzacji jest więc niezbędne do jej prawidłowej pracy. Ważną kwestią podczas czyszczenia wnętrza urządzenia jest też dezynfekcja klimatyzatora. Zapobiega ona rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni, mogących powodować poważne choroby i alergie. Dezynfekcji, poza parownikiem, warto też poddać układ odprowadzający skropliny i będące jego częścią – tace ociekowe.

Pozostałe prace przy serwisie klimatyzacji domowej 

W ramach serwisu klimatyzacji domowych specjaliści dokonują m.in. przeglądu obudowy urządzeń i elementów elektrycznych, w tym połączeń elektrycznych. Sprawdzana jest także szczelność układu chłodniczego i w razie potrzeby przeprowadza się napełnianie klimatyzacji czynnikiem chłodzącym.

Czyszczenie i naprawa klimatyzacji domowej - Erco Łódź
Fot. Zewnętrzną część klimatyzatora można myć samodzielnie, stosując suchą ściereczkę lub wodę bez detergentów. Tacę ociekową (na skropliny) warto wyczyścić gorącą wodą ze środkiem bakteriobójczym.

W trakcie serwisu klimatyzacji domowej specjaliści dokonują też przeglądu układu odpowiedzialnego za odprowadzanie skroplin, czyszczą filtry powietrza znajdujące się w jednostkach ściennych oraz wymieniają filtry w urządzeniach kanałowych. W razie wykrycia usterek przeprowadzana jest naprawa klimatyzacji.

Czyszczenie klimatyzacji – cena

W przypadku konserwacji i czyszczenia klimatyzacji cena jest uzależniona m.in. od:

  • specyfiki danej instalacji,
  • zakresu prowadzonych prac,
  • użytych środków czyszczących, odkażających i grzybobójczych.

Cena serwisu klimatyzacji domowej wraz z kosztem nowych filtrów wynosi ok. 200-300 zł.

Czyszczenie klimatyzacji domowej nie tylko wydłuża żywotność urządzenia, ale także korzystnie wpływa na jego sprawność i wydajność. Przede wszystkim jednak czysta klimatyzacja to czyste powietrze w domu, pozbawione nie tylko kurzu i alergenów, ale też bakterii, wirusów i grzybów zagrażających zdrowiu mieszkańców. Warto więc dbać o systematyczny serwis i konserwację klimatyzacji domowej i cieszyć się zdrowym powietrzem przez lata.