Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

Rekuperacja w nowym domu

Obecnie domy buduje się głównie z myślą o energooszczędności i niskich kosztach utrzymania. Wiąże się to przede wszystkim z zapewnieniem maksymalnej izolacji budynku, co niekiedy skutkuje zaniedbywaniem kwestii prawidłowej wentylacji. Rekuperacja jest rozwiązaniem, które pozwala zapewnić dostęp świeżego powietrza do pomieszczeń bez ich wychładzania. Dowiedz się, dlaczego warto w nią zainwestować.

Czym jest i jak działa rekuperacja?

Rekuperator powietrza – schemat działania
Rekuperator powietrza jest jednym z elementów systemu odpowiedzialnego za jego wymianę. Sercem urządzenia jest wymiennik ciepła. Odzyskuje on energię cieplną ze „zużytego” powietrza odprowadzanego na zewnątrz i używa jej do ogrzania tego świeżego, doprowadzanego z zewnątrz. Dzięki temu wentylacja nie powoduje wychładzania się pomieszczeń.

 

System rekuperacji montuje się wraz z wentylacją mechaniczną. Jest to sposób na odzyskiwanie ciepła przy jednoczesnym zapewnianiu stałego dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń. Rekuperator jest urządzeniem, które „przejmuje” energię cieplną z powietrza odprowadzanego z wnętrza domu na zewnątrz i ogrzewa w ten sposób świeże powietrze dostarczane do pomieszczeń. Cały proces odbywa się bez przerwy, co oznacza, że w domu dochodzi do stałej wymiany powietrza. Na zewnątrz przekazywane są m.in.: dwutlenek węgla, kurz, roztocza, zapachy i rozmaite drobnoustroje. Do wnętrz dostarczane jest zaś czyste powietrze z zewnątrz, które zostaje dodatkowo przefiltrowane. Dzięki rekuperatorowi nie należy się obawiać strat energetycznych, które są nieuniknione np. przy wietrzeniu pomieszczeń poprzez otwarcie okien. Co więcej, rekuperacja w domu pozwala zadbać o to, by budynek był jeszcze bardziej energooszczędny.

Dlaczego prawidłowa wentylacja jest tak ważna i jak system rekuperacji może ją usprawnić?

Rekuperacja ściśle wiąże się z wentylacją, która jest niezwykle ważna dla utrzymania optymalnego środowiska w domu. Brak wymiany powietrza prowadzi m.in. do gromadzenia się zanieczyszczeń i wilgoci, co – w połączeniu z wysoką temperaturą – tworzy idealne środowisko do rozwoju pleśni, grzybów czy bakterii. Taki mikroklimat może również powodować zwiększone uwalnianie chemikaliów zawartych w materiałach wykończeniowych i elementach wyposażenia. Skutki niewystarczającej wentylacji nie zawsze są od razu odczuwalne, jednak zazwyczaj negatywnie wpływa ona na samopoczucie i zdrowie domowników. Tzw. syndrom chorego budynku może powodować różne objawy: począwszy od zmęczenia i senności, poprzez bóle głowy, aż do poważniejszych schorzeń związanych np. z górnymi drogami oddechowymi.

Przeczytaj również artykuł: Najczęstsze błędy popełniane przy montażu rekuperacji >>

Rekuperację montuje się w zestawie z wentylacją mechaniczną, która jest znacznie efektywniejsza od standardowej wentylacji grawitacyjnej. Taki komplet instalacji zapewnia domownikom zdrowe powietrze i komfort cieplny, a jednocześnie pozwala zredukować wysokość rachunków. Warto również wspomnieć, że wentylacja grawitacyjna w dobrze zaizolowanym budynku to zdecydowanie nieodpowiedni wybór, ponieważ to właśnie przez nią „ucieka” najwięcej ciepła. Za to wentylacja mechaniczna przydaje się zarówno zimą, jak i latem, kiedy to pomaga chłodzić wnętrza. Dobrze sprawdza się również rekuperacja z klimatyzacją, która pomaga zapewnić optymalny mikroklimat we wnętrzach przez cały rok, a jednocześnie dba o czystość powietrza. Rekuperator pozwala zwiększyć wydajność klimatyzacji, zmniejszając jednocześnie koszty związane z jej użytkowaniem.

Ile kosztuje rekuperacja?

Trudno jednoznacznie określić koszt rekuperacji, ponieważ jest on zależny od wielu czynników. Warto również pamiętać, że rekuperator powietrza może być montowany tylko w połączeniu z wentylacją mechaniczną, która wymaga skonstruowania kanałów rozprowadzających powietrze po całym domu. Wszystko to sprawia, że całe przedsięwzięcie jest dość skomplikowane, ale z pewnością warte uwzględnienia w projekcie budowy. 

Jak ustalić, ile kosztuje rekuperacja? Ostateczna cena będzie zależała przede wszystkim od:

  • metrażu,
  • liczby i rodzaju pomieszczeń,
  • rodzaju rekuperatora,
  • cech zastosowanej instalacji,
  • dodatkowych elementów, takich jak gruntowy wymiennik ciepła, urządzenie jonizujące powietrze czy jednostka chłodząca,
  • rodzaju sterowania.

Większy metraż i większa liczba pomieszczeń to bardziej skomplikowana instalacja wentylacyjna, co wpływa na koszt montażu. Od tego zależy również dobór rekuperatora, ponieważ musi on mieć odpowiednią wydajność i moc. Ważne jest również to, przez kogo i w jakiej miejscowości jest montowana rekuperacja. Koszt realizacji usługi będzie wyższy w dużych miastach, może również wzrastać wraz z doświadczeniem i fachowością specjalistów czy też zakresem usług.

Należy jednak pamiętać, że rekuperacja daje możliwość zrezygnowania z pewnych kosztownych rozwiązań – przynajmniej części kominów, a także nawiewników w oknach czy kratek w łazienkach. Sprawdź także: Czy rekuperacja w domu się opłaca? >>

Rekuperacja w nowym domu – dlaczego warto?

Podsumowując, rekuperacja w nowym domu to naprawdę wiele korzyści. To jednorazowa inwestycja, która pozwala zmniejszyć koszty utrzymania budynku i zwiększyć jego wydajność energetyczną. Jednocześnie rekuperator powietrza w połączeniu z dobrze zaprojektowaną wentylacją mechaniczną zapewniają:

  • zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach,
  • stały dostęp świeżego powietrza bez potrzeby wietrzenia,
  • odzysk ciepła z wentylacji zimą i wydajniejsze chłodzenie latem,
  • brak problemów związanych z nadmiernym zawilgoceniem wnętrza.

Rekuperacja przynosi długofalowe korzyści finansowe i zdrowotne, a jednocześnie wpływa na większy komfort mieszkańców. Nie powinno jej zabraknąć w nowoczesnym domu!

Jeżeli szukasz firmy montującej rekuperację w domach – Skontaktuj się z nami!