Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

pompa-ciepla-ile-kosztuje-erco-lodz

Szukając ekonomicznego i ekologicznego sposobu na ogrzanie domu coraz częściej stawiamy na montaż pompy ciepła. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak dowiedzieć się, jaki rodzaj pompy ciepła będzie optymalny dla naszego domu, a także ile kosztuje pompa ciepła i jakie będą wydatki związane z jej późniejszą eksploatacją. 

Powietrzna pompa ciepła - Erco-Łódź

Fot. Cena pompy ciepła uzależniona jest m.in. od jej rodzaju, mocy i producenta urządzenia. Warto dokładnie dobrać parametry pompy ciepła do potrzeb budynku, by nie ponosić niepotrzebnych kosztów eksploatacyjnych związanych np. ze zbyt dużą mocą urządzenia.

Pompy ciepła to urządzenia przyszłości, dzięki którym można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, a także zredukować zanieczyszczenia gazowe i pyłowe w powietrzu, będące jedną z największych bolączek cywilizacyjnych.

Jeśli praca pomp ciepła zostanie zintegrowana z nowoczesnymi systemami energetycznymi, możliwa stanie się też optymalizacja wykorzystania sieci energetycznych. To z kolei przełoży się na niższe koszty ogrzewania budynków i uzyskiwania ciepłej wody. Dowiedz się, jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu.

Sprawdźmy więc, jaki jest koszt pompy ciepła oraz jakie rodzaje pomp ciepła mamy do wyboru i jakie czynniki brać pod uwagę, decydując się na dany typ urządzenia.

Pompa ciepła – co to takiego?

Pompa ciepła jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, które wykorzystuje energię cieplną zgromadzoną w odnawialnych źródłach, jak ziemia, woda i powietrze. Pompa ciepła działa w oparciu o zamknięty układ, w którego wnętrzu krąży czynnik roboczy (solanka, glikol) zmieniający stan skupienia z ciekłego na gazowy (i odwrotnie), co powoduje przepływ energii cieplnej ze źródła dolnego do górnego.

Źródło górne to instalacja grzewcza. Źródłem dolnym może być m.in. woda, powietrze lub grunt, w którym lokowane są kolektory spiralne albo płaskie, bądź sondy. Zobacz, jak działa pompa ciepła

Jaki jest koszt założenia pompy ciepła?

W przypadku pompy ciepła koszt jej założenia jest kwestią indywidualną. Jest on uzależniony m.in. od:

  • wybranego rodzaju pompy ciepła,
  • klasy pompy ciepła,
  • producenta urządzenia,
  • sposobu montażu,
  • mocy cieplnej pompy,
  • stopnia pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną,
  • ilości pobieranej energii elektrycznej.

Ile kosztuje pompa ciepła? ERCO Łódź

Fot. Przygotowanie projektu i realizację instalacji grzewczej z pompą ciepła należy powierzyć specjalistom. Dzięki temu można uniknąć kosztownych błędów, a system ogrzewania będzie optymalnie dopasowany do naszych potrzeb.

Kluczową rolę odgrywają także powierzchnia i kubatura budynku, który ma zostać ogrzany, rodzaj i jakość izolacji, czy ilość zużywanej przez mieszkańców wody. Całkowita cena pompy ciepła to również koszt przygotowania projektu i zainstalowania systemu grzewczego przez doświadczoną firmę.

Pompa ciepła – koszt urządzenia

Cena pompy ciepła jest uzależniona m.in. od jej rodzaju, producenta i wielkości domu, jaki chcemy ogrzać. W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni 100 m2 średni koszt urządzenia to ok. 8-9 tys. zł, zaś z montażem jest to 30-45 tys. zł. Dla domów liczących ponad 200 m2 całkowity koszt pompy ciepła to co najmniej 60 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że wydatki te zwracają się dość szybko dzięki znacznie niższym kosztom związanym z ogrzewaniem domu.

Sprawdź także 5 mitów dotyczących pomp ciepła i przekonaj się, ile prawdy jest w tym, co do tej pory wiedziałeś!

Koszt pompy ciepła powietrze woda

Powietrzna pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku domów nowych, jak i tych już istniejących. Jest to bowiem urządzenie wolnostojące, najczęściej lokowane na zewnątrz budynku, które pobiera ciepło z powietrza atmosferycznego i po rozprężeniu przekazuje je do instalacji grzewczej budynku.

W przypadku domów modernizowanych może istnieć konieczność zastosowania hybrydowej pompy ciepła. Rozwiązanie to łączy powietrzną pompę ciepła z gazowym piecem kondensacyjnym i pozwala na znaczące zwiększenie efektywności systemu ogrzewania.

Ile kosztuje pompa ciepła? ERCO-Łódź.pl

Fot. Powietrzne pompy ciepła to świetny sposób zarówno na ogrzanie, jak i na podgrzanie wody użytkowej w domu. Instalacja z powodzeniem może współpracować z innymi systemami, w tym z systemem wentylacyjnym i fotowoltaicznym.

Koszt pompy ciepła powietrze woda jest znacznie niższy niż w przypadku gruntowej pompy ciepła. W zależności od producenta, cena powietrznej pompy ciepła może wynieść 20 do 54 tys. zł.

Gazowa pompa ciepła – cena

Pompa ciepła gazowa to rodzaj urządzenia wyposażonego w sprężarkę spalinową, która zasilana jest gazem ziemnym. Pompy tego typu występują najczęściej w postaci powietrze-powietrze oraz woda-powietrze. Cena gazowej pompy ciepła waha się w przedziale od 20 do 65 tys. zł

Koszt pompy ciepła gruntowej

W przypadku gruntowej pompy ciepła cena jest najwyższa ze wszystkich urządzeń tego typu, choć koszt zależy od tego, czy zdecydujemy się na pompę gruntową z kolektorami pionowymi czy poziomymi. Cena tych pierwszych jest wyższa, ponieważ konieczne jest wykonanie specjalistycznych, głębokich odwiertów. Pompa z kolektorami poziomymi jest nieco tańsza, ale wymaga, by dom był posadowiony na dość dużej działce.

Za samą gruntową pompę ciepła trzeba zapłacić 25 tys. zł wzwyż. Do tego należy doliczyć koszty montażu i instalacji. W zależności od głębokości odwiertu oraz warunków geologicznych koszt pompy ciepła gruntowej może sięgnąć od ok. 50 tys. do nawet 220 tys. zł.

Centrala wentylacyjna z pompą ciepła – cena

Do ogrzewania domu i produkcji ciepłej wody użytkowej można wykorzystać także pompy ciepła na powietrze wentylacyjneCentrala wentylacyjna z pompą ciepła pozwala na odzyskanie energii, a następnie na jej wykorzystanie do produkcji ciepła. Ponadto, dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy korzystny mikroklimat we wnętrzach i dostęp do świeżego i czystego powietrza.

Ceny centrali wentylacyjnej z pompą ciepła, w zależności od producenta i klasy urządzenia, wahają się w przedziale od 8 do 48 tys. zł.

Koszt pompy ciepła wraz z instalacją

To, jaki będzie koszt pompy ciepła wraz z instalacją zależy od kilku czynników, w tym m.in. od rodzaju pompy i jej producenta, wielkości domu i jego zapotrzebowania na energię cieplną czy funkcji pompy ciepła.

Jak działa pompa ciepła -erco-lodz.pl

Fot. Chcąc obliczyć koszt eksploatacji pompy ciepła powietrze woda, musimy wziąć pod uwagę opłaty za prąd niezbędny do funkcjonowania pompy. Opłacalność pompy ciepła zależy m.in. od jakości ocieplenia budynku.

Nie ma dwóch identycznych instalacji z pompą ciepła i warto zadbać, by wybrane przez nas urządzenie było optymalnie dopasowane do parametrów nieruchomości, do której ogrzewania jest przeznaczone. Opisy pomp ciepła z cennikami znajdziemy na stronach producentów tych urządzeń.

W przypadku pomp ciepła powietrze woda szacunkowy koszt zakupu i montażu urządzenia to ok. 25-31 tys. zł, natomiast dla gruntowej pompy ciepła (glikol-woda) będzie to ok. 40-45 tys. zł.

Cena pompy ciepła a producent – skąd różnice w kosztach różnych modeli?

Ceny pomp ciepła są bardzo zróżnicowane i nawet w ofercie jednego producenta można znaleźć produkty z różnych półek cenowych. Różnice w koszcie poszczególnych modeli zależą od wielu czynników, wśród których główne to rodzaj pompy ciepła, jej moc, sprawność i wydajność.

Wybierając pompę ciepła, warto zainwestować w sprawdzone rozwiązania oferowane przez firmy specjalizujące się w produkcji takich urządzeń. Dzięki temu zyskamy produkt wysokiej klasy, a także dostęp do serwisu i niezbędnych części.

 Jakie są koszty ogrzewania domu?

Pompy ciepła są nadal dość drogie w stosunku do tradycyjnych systemów grzewczych. Warto jednak zainwestować środki w to proekologiczne rozwiązanie i cieszyć się komfortem cieplnym w domu, jednocześnie ponosząc niższe koszty eksploatacyjne i działając na korzyść środowiska naturalnego.