Podczas upalnego lata wytrzymanie w mieszkaniu może być bardzo trudne. Małe pomieszczenia często nagrzewają się do tego stopnia, że nawet wieczorem trudno o wytchnienie. Dlatego coraz więcej osób interesuje się montażem klimatyzacji w bloku. Sprawdź, jakie formalności trzeba spełnić, by móc każdego dnia cieszyć się chłodnym, świeżym powietrzem i czy instalacja klimatyzatora w mieszkaniu może być problematyczna.
Spis treści
Klimatyzacja w bloku – problem ze zgodą wspólnoty lub spółdzielni
Zgodnie z zapisami kodeksu cywilnego, a także ustawy o własności lokali właściciel lokalu jest zobowiązany do korzystania z nieruchomości wspólnej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli. Ma też prawo do rozporządzania swoim lokalem oraz częściami przynależnymi (np. balkonem), jednak w sposób, który, ujmując rzecz najprościej, nie utrudnia życia innym.
Co prawda nowoczesne klimatyzatory pracują cicho i nie są uciążliwe, jednak będąc członkiem wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej należy ubiegać się u administracji o pozwolenie na montaż tego typu urządzenia. Konieczność montażu jednostki zewnętrznej stanowi bowiem ingerencję w budynek. W praktyce oznacza to, że we wspólnocie mieszkaniowej niezbędna będzie zgoda sąsiadów na montaż klimatyzacji. Również w spółdzielniach administracja może zapytać o zdanie pozostałych mieszkańców, co jak nietrudno się domyślić może generować pewne problemy.
Niektórzy w obawie o brak zgody na montaż klimatyzatora pomijają ważny krok zgłoszenia takiego zamiaru administracji, licząc na szczęście. Nie jest to jednak zalecane rozwiązanie. Montaż klimatyzacji bez zgody wspólnoty czy spółdzielni uważany jest bowiem za samowolę budowlaną. To z kolei oznacza dodatkowe koszty w postaci kary, a niekiedy również konieczność zdemontowania urządzenia.
Skargi sąsiadów na hałas klimatyzatora na balkonie
Wspólnoty i spółdzielnie najczęściej bez problemu wyrażają zgodę na montaż klimatyzacji na balkonie w taki sposób, by nie przeszkadzała ona innym mieszkańcom budynku. Oznacza to m.in. konieczność zadbania o skropliny, które nie mogą zalewać elewacji czy też innych balkonów. Należy również zawczasu pomyśleć o wyborze właściwego urządzenia. Sąsiedzi mogą bowiem skarżyć się na generowany przez nie hałas, szczególnie jeśli blok znajduje się w cichej okolicy, np. przy terenach zielonych.
Jeśli jakikolwiek mieszkaniec tej samej wspólnoty czy spółdzielni będzie niezadowolony z powodu pracy klimatyzacji na Twoim balkonie, może składać skargi w administracji lub nawet skierować się do sądu. Jeżeli okaże się, że w wyniku pracy klimatyzatora przekroczone są dopuszczalne normy hałasu, prawdopodobnie będziesz musiał zdemontować sprzęt oraz wypłacić sąsiadowi zadośćuczynienie. Dlatego należy bezwzględnie zadbać o staranny wybór urządzenia. Obecnie cicha klimatyzacja do mieszkania to nie problem – wszyscy najlepsi producenci oferują tego typu rozwiązania. Warto poradzić się fachowca, by nie żałować zakupu.
Montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora na balkonie lub loggii rzadko spotyka się ze sprzeciwem sąsiadów. Należy jednak zadbać o wybór możliwie dyskretnego urządzenia, które nie będzie zakłócać ciszy swoją pracą.
Konieczność montażu klimatyzatora na elewacji budynku
Problem z montażem klimatyzacji w bloku może się pojawić szczególnie wtedy, gdy mieszkanie pozbawione jest balkonu. Wówczas kwestia jest bardziej problematyczna. Uzyskanie zgody będzie zapewne wymagało konsultacji z pozostałymi mieszkańcami, a niekiedy również opinii architekta. Może się zdarzyć, że wystąpi problem z uzyskaniem odpowiedniej liczby głosów od lokatorów – szczególnie, jeśli nie zwykli uczestniczyć w zebraniach. Administrator może również uznać, że urządzenie będzie negatywnie wpływać na wygląd budynku.
Warto również wiedzieć, że jeśli dostaniesz zgodę na montaż klimatyzatora na elewacji, możesz być obciążony opłatą za korzystanie z jej części.
Balkon i loggia – własność prywatna czy wspólna część bloku?
Łatwiej uzyskać pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku, jeśli zewnętrzna jednostka ma być umieszczona na balkonie czy loggii. Wówczas może być bowiem niewidoczna i znacznie mniej uciążliwa. Należy jednak pamiętać, że nawet wtedy nie można się obejść bez zgody administracji! Formalnie balkon najczęściej określa się bowiem jako część nieruchomości wspólnej, która jednak należy do wyłącznego użytku mieszkańców danego lokalu. Z tego powodu każda trwała ingerencja w tę przestrzeń musi być zgłaszana. Jeśli zdecydujesz się na samowolny montaż klimatyzatora, a przynajmniej jeden z sąsiadów uzna to za uciążliwość, będziesz musiał się liczyć z przeprawami z administracją lub nawet sprawą w sądzie i najczęściej koniecznością zapłaty kary za samowolę budowlaną.
Instalacja klimatyzatora w bloku tylko z pomocą fachowców
Bezproblemowy montaż klimatyzacji w bloku jest możliwy. Należy jedynie pamiętać o kilku kwestiach. Najważniejsze, aby:
- przed montażem urządzenia zgłosić taki zamiar do administracji i poczekać na ewentualną zgodę;
- wybrać nowoczesne urządzenie, które wyróżnia się cichą pracą;
- skorzystać z pomocy fachowców, którzy nie tylko doradzą odpowiedni sprzęt dla danego wnętrza, ale również pomogą w problematycznych sytuacjach.
Potrzebujesz pomocy w doborze lub montażu klimatyzacji w Łodzi? Masz pytania dotyczące systemów tego typu? Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą!