Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

Czyszczenie klimatyzacji

Systematyczne czyszczenie klimatyzacji nie tylko przedłuży żywotność urządzenia, ale też pozwoli cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem. Na serwis, poza myciem poszczególnych elementów, może składać się odgrzybianie klimatyzatora, wymiana osuszacza i ozonowanie. W jaki sposób przebiega proces, jak często czyścić klimatyzację i ile to kosztuje?

Serwis klimatyzacji domowej – dlaczego warto dbać o klimatyzację?

Aby zrozumieć, dlaczego czyszczenie klimatyzacji domowej jest takie ważne, wystarczy poznać zasadę działania klimatyzatora. Czynnik chłodniczy, który służy do ochładzania ciepłego powietrza, skrapla się podczas pracy i w ten sposób przyczynia do powstawania wilgoci. Jej nadmiar stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii, grzybów i pleśni. Mikroorganizmy dostają się do urządzenia również wraz z powietrzem, które przepływa przez wymienniki ciepła. W efekcie, oddychamy niezdrowym i nieprzyjemnie pachnącym powietrzem, a przez zalegający kurz sprzęt pracuje głośniej i pobiera więcej prądu. Tym samym, korzystanie z klimatyzatora staje się dużo droższe.

Banner kontaktowy - wybór klimatyzacji - ERCO Łódź

Czyszczenie klimatyzacji domowej – co wchodzi w skład usługi?

Czyszczenie klimatyzacji polega na dokładnym umyciu urządzenia zarówno wewnątrz, jaki z zewnątrz. Praca podzielona jest na kilka etapów i dotyczy lamelek, przez które przepływa powietrze, skraplaczy, filtrów oraz elementów wewnętrznych, które na koniec są dezynfekowane.

Odgrzybianie klimatyzacji

Brak systematycznej konserwacji często doprowadza do zagrzybienia klimatyzacji domowej. Na szczęście, przy użyciu odpowiednich metod oraz preparatów bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych można skutecznie pozbyć się szkodliwej pleśni. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się środek chemiczny w piance. Wystarczy spryskać nim zagrzybiałe miejsca, aby zaczął działać. Dla wygodnej aplikacji, często do zestawu dołączony jest wężyk.

Czyszczenie klimatyzacji - Erco Łódź
Jak wygląda profesjonalne czyszczenie klimatyzacji? Dlaczego warto w nie zainwestować?

 

Innym sposobem pozbycia się niezdrowego nalotu jest użycie specjalnego płynu dezynfekującego, który reaguje na dźwięki o częstotliwości 1,7 MHz i w ten sposób wytwarza parę, docierającą do wnętrza zagrzybiałej klimatyzacji. Jest to ultradźwiękowa metoda walki z pleśnią.

Odgrzybianie klimatyzacji w domu jest szczególnie ważne ze względów zdrowotnych. Nieregularne usuwanie zagrzybienia wiąże się z większym ryzykiem rozwoju groźnych chorób układu oddechowego i nasila objawy istniejących schorzeń.

Wymiana osuszacza klimatyzacji

Osuszacz klimatyzacji to filtr, który pochłania najwięcej zanieczyszczeń. Z tego powodu trzeba go regularnie wymieniać. Zaleca się, by robić to średnio co 3 miesiące, ale rzeczywista częstotliwość zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Natomiast raz w miesiącu należy oczyszczać filtr wielokrotnego użytku z kurzu, na sucho lub na mokro. Niektóre urządzenia informują na wyświetlaczu o konieczności wymiany osuszacza klimatyzacji.

Interesujesz się zakupem klimatyzacji? Sprawdź także: Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?

Ozonowanie klimatyzacji

Ozonowanie zdobywa coraz większą popularność jako metoda czyszczenia klimatyzacji. Polega na wykorzystaniu ozonu, który działa silniej niż chlor i dociera nawet w najgłębsze zakamarki urządzenia. Dzięki temu może dokładnie odkazić całe jego wnętrze. W ten sposób pozbywamy się nie tylko szkodliwych mikroorganizmów i pleśni, ale też nieprzyjemnego zapachu. Jednak dla pełnego bezpieczeństwa, konieczne jest wynajęcie fachowców, którzy dysponują sprzętem odpowiednim do ozonowania klimatyzacji.

W czasie prac domownicy czy pracownicy biura powinni przebywać poza pomieszczeniem. Po zakończeniu ozonowania wystarczy je przewietrzyć.

Przeczytaj również: Klimatyzacja w bloku – jak ją wybrać, zamontować, ile kosztuje? 

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu?

Czyszczenie klimatyzacji - ERCO ŁÓDŹSprawdzenie szczelności klimatyzacji dotyczy samego urządzenia, jak i całej instalacji. Kontroluje się wyciek czynnika chłodniczego oraz jego ciśnienie, a także układ odprowadzania skroplin. Instalację należy sprawdzić również po czyszczeniu, tuż przed rozruchem klimatyzacji. To zadanie najlepiej powierzyć fachowej ekipie, która przeprowadzi je przy użyciu profesjonalnego sprzętu i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Cena za serwis klimatyzatora jest uzależniona od ilości i rodzaju przeprowadzonych czynności, a także środków użytych do czyszczenia i odkażania urządzenia:

  • odgrzybianie klimatyzacji – cena zaczyna się od ok. 200 zł,
  • ozonowanie klimatyzacji – cena wynosi ok. 200 zł,
  • wymiana filtra – w zależności od rodzaju osuszaczy, ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych,
  • sprawdzanie szczelności klimatyzacji – koszt to ok. 100 zł.

Całkowity koszt serwisu wynosi ok. 300 zł wzwyż. Taka kompleksowa usługa obejmuje czyszczenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, odgrzybianie wybraną metodą (środkiem w postaci pianki, ultradźwiękami lub ozonem), wymianę filtra oraz sprawdzenie szczelności urządzenia. Zaleca się, aby czyszczenia klimatyzacji i jej przeglądu dokonywać raz na 6 miesięcy, jeśli klimatyzacja jest używana przez cały rok. Pozwoli to na bieżąco wykrywać ewentualne usterki i naprawiać je, a także utrzymać sprzęt w czystości. Takie działania pozwolą nam wydłużyć okres sprawności urządzenia i zapewnią komfortowe, zdrowe korzystanie z klimatyzatora.