Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

ile-kosztuje-pompa-ciepla-erco-lodz

Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu

Pompa ciepła spełnia właściwie swoją rolę jedynie wtedy, kiedy jest prawidłowo dobrana do warunków, w jakich ma pracować. Warto wiedzieć zatem, na jakie parametry należy zwracać szczególną uwagę, wybierając to urządzenie. Jaka pompa ciepła będzie najlepsza do ogrzewania podłogowego, do starego domu albo dla niewielkiej lub — przeciwnie — bardzo dużej powierzchni?

5 zalet powietrznej pompy ciepła do ogrzewania domu

Odzyskiwanie ciepła z powietrza to jeden z coraz popularniejszych sposobów ogrzewania domu. W połączeniu z tak zwaną podłogówką czy ogrzewaniem ściennym zapewnia wysoki komfort cieplny. Ostatnio rozwialiśmy 5 mitów dotyczących pomp ciepła. Dziś przyszła pora na wycenę, ile kosztuje pompa ciepła w zależności od powierzchni domu. Zanim decyzja o wyborze rodzaju instalacji zostanie podjęta, warto przyjrzeć się zaletom powietrznej pompy ciepła.

  • Pompa ciepła jest ekologiczna — pozyskiwanie energii z powietrza przyczynia się do obniżenia lub wręcz wyeliminowania emisji do atmosfery dwutlenku węgla.
  • Pompa ciepła jest uniwersalna — pompa ciepła grzeje zimą, a latem może delikatnie chłodzić wnętrza.
  • Instalacja urządzenia jest tania — na tle pozostałych rodzajów pomp, instalacja powietrzna jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, na które dodatkowo można pozyskać fundusze z programów dofinansowujących i wspierających rozwiązania ekologiczne.
  • Nie ma umów z dostawcami — posiadając powietrzną pompę ciepła, można znacząco zmniejszyć uzależnienie od innych źródeł energii.
  • Pompa ciepła jest bezobsługowa — nie wymaga ona praktycznie żadnych nakładów czasu na przeglądy, naprawy, regenerację i tym podobne czynności.

Jak dobrać pompę do powierzchni domu?

Ile kosztuje pompa ciepła - banner - Erco

Powierzchnia domu to jeden z głównych parametrów decydujących o wyborze rodzaju pompy ciepła. Aby jednak zamontować urządzenie działające ekonomicznie przez wiele lat, należy wziąć pod uwagę znacznie więcej różnych czynników. Zastanawiasz się, na czym tak naprawdę polega ogrzewanie tą metodą? Sprawdź, jak działa pompa ciepła!

Dobierając pompę, dobrze kierować się danymi określającymi zapotrzebowanie danego obiektu na ciepło (co jest wyliczane już na etapie projektowym). W praktyce jednak (z powodu cięcia kosztów projektu i budowy domu przez prywatnych inwestorów) dla wielu budynków jednorodzinnych nie ma takich wyliczeń. Pozostaje zatem tylko własnoręczne zebranie informacji mogących mieć wpływ na ilość potrzebnego ciepła, a są to między innymi:

  • powierzchnia budynku do ogrzania,
  • kubatura,
  • rodzaj i jakość izolacji cieplnej domu,
  • średnie temperatury roczne panujące w danej lokalizacji,
  • roczne zużycie wody przez mieszkańców,
  • inne parametry.

Jaka pompa ciepła do domu 100 m2?

Szukając odpowiedniej pompy ciepła do domu, należy przyjrzeć się najpierw jednemu z ważniejszych parametrów tych urządzeń, a mianowicie mocy grzewczej (Pg). Określa ona ilość energii dostarczanej do instalacji. Przeciętny nowy dom jednorodzinny ma zapotrzebowanie na energię w granicach 40-50 W/m2.

Konieczną moc grzewczą pompy ciepła dla takiego domu można obliczyć, mnożąc wartość powierzchni budynku przez jego zapotrzebowanie na moc. W tym przypadku będzie to: 100 m2 x 50 W = 5 KW.

Trzeba jednak podkreślić, że obliczenia takie mają tylko orientacyjny charakter, bo znaczenie ma więcej czynników niż tylko te ujęte we wzorze. O tym, jaka moc pompy ciepła będzie najlepsza do domu o powierzchni 100 czy 150 m2, powinny decydować także indywidualne potrzeby i przyzwyczajenia mieszkańców.

Koszt pompy ciepła do domu 100 m2

Koszty instalacji pompy ciepła w domu jednorodzinnym są uzależnione od indywidualnych warunków panujących w miejscu instalacji systemu oraz – oczywiście – od ceny samego urządzenia. Uśredniony koszt pompy ciepła do domu 100 m2 to ok. 8-9 tys. zł za samo urządzenie. Wraz z montażem pompy ciepła, ceny mogą wahać się od 30 tys. do nawet 45 tys. złotych. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to być wiele – inwestycja zdecydowanie się zwraca. Czy wiesz, że średnio za ogrzewanie domu o powierzchni 100 m2, przy 100% zużyciu, zapłacisz ok. 3000 zł na rok? To naprawdę nie wiele patrząc przez pryzmat 12 miesięcy!

Jaka pompa ciepła do domu powyżej 200 m2?

Domy o większych powierzchniach nie stanowią już dziś żadnego wyzwania dla pomp ciepła. Wystarczy dobrać urządzenie zgodnie z zapotrzebowaniem na energię danego budynku, uwzględniając – rzecz jasna – konkretną strefę klimatyczną, a komfort cieplny i ekonomiczny będzie zapewniony.

Ile kosztuje pompa ciepła do domu jednorodzinnego? Erco-Łódź.pl

Fot. Zapotrzebowanie domu na ciepło wylicza się już na etapie projektowania budynku.

Powietrzne pompy ciepła są najbardziej wydajne w dodatnich temperaturach, więc dobieranie mocy urządzenia z uwzględnieniem skrajnie niskich temperatur (zwłaszcza, jeżeli liczba tak zimnych dni w roku jest niewielka) może okazać się zupełnie niepotrzebne. Przez kilka najchłodniejszych dni można bowiem zawsze zapewnić wsparcie systemu grzewczego przy pomocy innych urządzeń.

Pompa ciepła do domu powyżej 200 m2 – cena

Całkowity koszt pompy ciepła do domu powyżej 200 m2 jest uzależniony od:

  • ceny samego urządzenia,
  • jego wielkości,
  • stopnia skomplikowania instalacji systemu.

Średnio należy jednak przyjąć, że pełen koszt pompy ciepła do domu to minimum 60 tys. złotych. W zmodernizowanym lub nowym domu taka opcja zwróci się bardzo szybko! Zastanów się, ile obecnie kosztuje Cię ogrzewanie domu. Niezależnie od tego, czy to całkowicie nie ekologiczny węgiel czy gaz – zapewne przy domu o powierzchni powyżej 200 m2, koszt ten przekracza kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tymczasem, montując pompę ciepła do tak dużego domu roczny koszt ogrzewania nie wyniesie cię więcej niż ok. 5 tys. złotych!

Jak dobrać pompę ciepła do małego domu?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych powierzchni domów, również przy małym budynku (powiedzmy poniżej 100 m2), należy starannie obliczyć zapotrzebowanie na energię. Warto skorzystać z wyżej wspomnianego orientacyjnego wzoru i uwzględniając indywidualne upodobania cieplne mieszkańców.

Dobór pompy ciepła nie jest sprawą prostą. Wybieranie urządzenia o większych możliwościach, niż wynika to z zapotrzebowania energetycznego budynku, jest ekonomicznie nieuzasadnione. Jeśli ktoś ma wątpliwości, co do własnych wyliczeń, powinien powierzyć je sprawdzonym fachowcom i polegać na ich doświadczeniu. Przedstawione w artykule kwoty są szacunkowe – każde zlecenie montażu pompy ciepła powinno być wyceniane indywidualnie. Dlatego skontaktuj się z nami, by uzyskać pełną wycenę. Pamiętaj też, że doradzamy w kwestii dofinansowania do odnawialnych źródeł energii. Dobra porada w przypadku takich inwestycji jest bezcenna.