Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

Jak działa pompa ciepła powietrze – woda i jak ją wybrać  – erco-lodz.pl

Wykorzystanie dobrze dobranej pompy ciepła pozwala znacząco zwiększyć efektywność ogrzewania budynku i uzyskać realne oszczędności w wydatkach. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku grzewczych systemów podłogowych i ściennych. Jak działa pompa ciepła „powietrze – woda” i w jaki sposób dobrać właściwą instalację?

Opcja ta jest dość łatwa w montażu, zapewnia również spore korzyści wynikające z uzyskiwanych parametrów cieplnych. Aby jednak instalacja rzeczywiście była efektywna, należy poświęcić sporo uwagi i czasu na dobór pompy ciepła powietrze – woda. Wybór „pierwszego lepszego” rozwiązania rzadko bywa udany.

Zasada działania pompy powietrze – woda

Zanim jednak przejdziemy do przedstawiania konkretnych rozwiązań, warto wyjaśnić, w jaki sposób pompa przenosi ciepło. Większość tego typu urządzeń składa się z czterech elementów: sprężarki, zaworu sprężonego, a także dwóch wymienników – do pozyskiwania i do oddawania ciepła.

Schemat instalacji pompy ciepła powietrze – woda przedstawia więc układ zamknięty. Urządzenie przenosi ciepło z tak zwanego dolnego źródła (z zewnątrz) do górnego (do wewnątrz), wykorzystując do tego niewielką ilość prądu. W ten sposób możliwe staje się przekazywanie (z powietrza do wody) energii cieplnej, która następnie krąży w instalacji i zasila elementy końcowe (na przykład elementy podłogowego systemu grzania w domu). Trzeba jeszcze raz podkreślić fakt, iż pompa nie produkuje ciepła, tylko je przenosi. Niezbędny jest więc czynnik, z którego ciepło jest pozyskiwane. Jak sama nazwa wskazuje w przypadku omawianego tu rozwiązania, czynnikiem tym jest powietrze. W odróżnieniu od systemów pobierających energię z gruntu bądź z wody, pompa ciepła typu powietrze – woda nie wymaga instalacji dolnego źródła ciepła – w końcu powietrze jest łatwo i przez cały czas dostępne…

Sprawność pompy ciepła powietrze – woda

Ze względu na wykorzystywanie w tym systemie powietrza zewnętrznego, pojawiają się niekiedy wątpliwości, czy taka pompa może działać sprawnie w polskim klimacie w okresie jesienno-zimowym. W końcu w tym czasie powietrze jest bardzo zimne. Problem ten rozwiązuje tak zwane szczytowe źródło ciepła, czyli urządzenie magazynujące ciepło. Z reguły jest to specjalna grzałka elektryczna, choć użyć można też dostosowanego kotła grzewczego (gazowego lub olejowego).

Warto w tym miejscu podkreślić, że w przypadku pompy typu powietrze – woda górnym źródłem ciepła jest przeważnie instalacja podłogowa. Sprzęt tego typu rzadko jest implementowany w budynkach ogrzewanych z użyciem standardowych grzejników – głównie ze względu na niższą efektywność takiego rozwiązania oraz dość wysokie koszty samych urządzeń grzewczych.

Najlepsza pompa ciepła powietrze – woda… jak wybrać?

Skoro wiemy już mniej więcej, czym charakteryzuje się taka pompa ciepła i jak działa, można przejść do wyboru konkretnych rozwiązań. Zawsze należy zabierać się do tego po wcześniejszym przeanalizowaniu zapotrzebowania cieplnego budynku, jak również indywidualnych wymagań jego użytkowników.

Zdecydowanie najważniejszym parametrem w tym przypadku jest moc, jaką oferuje dana pompa ciepła woda – powietrze. Zależna jest ona od rodzaju wspomnianego wcześniej szczytowego źródła ciepła. Jeśli jest nią kocioł gazowy lub olejowy, pompa nie musi wyróżniać się bardzo wysoką mocą, ponieważ sam kocioł jest tani w eksploatacji. To on w największej mierze będzie odpowiadał za dostarczanie ciepła. Nieco inne decyzje musimy podjąć wtedy, gdy źródłem szczytowym jest grzałka. Korzysta ona bowiem z drogiej energii elektrycznej, dlatego ostateczne koszty lepiej zredukować poprzez wybór mocniejszej pompy pozyskującej ciepło z powietrza.

Warto w tym miejscu podkreślić, że odczytywanie mocy pompy nie zawsze jest łatwe i oczywiste. Producenci zazwyczaj podają bowiem trzy wartości: moc grzewczą, moc elektryczną i współczynnik COP (efektywność pracy pompy). Podczas analizy tych parametrów trzeba wziąć pod uwagę temperaturę zasilania instalacji grzewczej, jak również zakres temperatur, w jakich pompa jest w stanie działać. Niestety, uwzględnianie tego wszystkiego nie sprawia, że odpowiedź na pytanie, jak dobrać moc pompy ciepła powietrze – woda jest prosta dla laika. Najlepiej więc przy doborze pompy skorzystać z pomocy specjalistów, czyli firm zajmujących się sprzedażą i instalacją tego typu pomp. Zatrudnieni w nich fachowcy wykonują profesjonalną analizę zapotrzebowania cieplnego budynku. Dopiero na tej podstawie proponują pompę, która jest optymalnym wyborem w danym przypadku. Wszystko to oczywiście wpływa na koszt ogrzewania pompą ciepła powietrze – woda. Będzie on niższy, niż w przypadku użycia wielu standardowych systemów.

Pompa ciepła powietrze – woda… cena urządzenia

Analiza powyższych danych jest istotna także z powodu kosztu zakupu urządzenia. Jak można się domyślić, jest on zależny właśnie od mocy pompy. Na rynku znaleźć możemy bowiem pompy ze sprężarkami typu on/off, które pracują z pełną mocą lub są po prostu wyłączone, albo z falownikiem, który pozwala na regulowanie mocy sprzętu zależnie od bieżących warunków i potrzeb.

Pompa typu powietrze – woda jest przydatnym i opłacalnym urządzeniem, które zapewnia wysoką efektywność cieplną, przy jednoczesnym utrzymaniu niskich kosztów eksploatacyjnych. Korzyści są tym większe, im lepiej dopasowany jest system, warto więc zaufać w tym względzie wiedzy i doświadczeniu profesjonalistów.

Jeżeli szukasz firmy montującej pompy ciepła w Łodzi – Skontaktuj się z nami!