Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Działanie standardowej wentylacji grawitacyjnej jest mocno ograniczone – przede wszystkim wpływem panujących warunków atmosferycznych, przez które może ona nie spełniać oczekiwań domowników. Do tego dochodzi również konieczność tworzenia specjalnych kanałów wentylacyjnych, które powinny zostać przemyślane jeszcze na etapie projektu domu. Rozwiązaniem tego typu problemów okazać się może wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Głównym elementem mechanicznego systemu wentylacyjnego jest wentylator, który wymusza obieg powietrza – dzięki temu proces ten jest niezależny od panujących warunków atmosferycznych. Wentylacja mechaniczna składa się z przewodów o różnej średnicy i różnej długości. To właśnie nimi wędruje powietrze generowane przez wentylatory. Za sprawą wytwarzanego podciśnienia przepływ powietrza utrzymuje się zawsze na tym samym poziomie – bez względu na sposób ułożenia przewodów (w przypadku systemu grawitacyjnego muszą być one ułożone pionowo).

Ten rodzaj wentylacji wykonywany jest na różne sposoby. Sporą popularnością cieszy się między innymi wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – do tego rozwiązania przejdziemy jednak za chwilę. Teraz zajmiemy się głównym podziałem wentylacji na wywiewną i nawiewno-wywiewną. Jak można się domyślić, oba rozwiązania różnią się pod względem konstrukcyjnym.

Wentylacja mechaniczna wywiewna

Wyróżnia się stosowaniem specjalnych wentylatorów wyciągowych, których działanie polega na wysysaniu powietrza z pomieszczeń, co prowadzi do wytworzenia się podciśnienia. Warunki te pozwalają na dopuszczenie do środka powietrza z zewnątrz (przedostaje się ono przez nawiewniki). Tego typu system bardzo często stosowany jest jako uzupełnienie standardowej wentylacji grawitacyjnej.

Dzięki wspomnianym wentylatorom (zazwyczaj włączane są tylko okresowo), możliwa staje się sprawniejsza wymiana powietrza w pomieszczeniach. Przekłada się to również między innymi na szybsze pozbycie się niechcianych zapachów z wnętrz – na przykład tych z kuchni lub toalety.

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

W tym przypadku mamy do czynienia ze znacznie bardziej rozbudowanym rozwiązaniem. System mechaniczny odpowiada bowiem nie tylko na wywiewanie „zużytego” powietrza, ale również za wpuszczanie świeżego powietrza z zewnątrz do środka. Żeby stało się to możliwe, konieczne jest wykonanie skomplikowanej sieci kanałów, którymi ma wędrować powietrze. Na marginesie, taki system pozwala na wykonanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. W dalszej części tekstu wyjaśniamy, dlaczego takie rozwiązanie jest korzystne.

System nawiewno-wywiewny powinien zostać zaplanowany jeszcze na etapie budowy domu. Tworzenie wspomnianych kanałów w późniejszym etapie okazałoby się bowiem niemożliwe. Co jednak istotne, przy takiej wentylacji nie jest potrzebny komin. Wszystko odbywa się bowiem za sprawą systemu mechanicznego, zbudowanego z odpowiednio dobranych wentylatorów.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt użycia specjalnych filtrów, które oczyszczają powietrze nawiewane do środka. Jest to szczególnie korzystne dla alergików.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Fot. Rekuperator w systemie wentylacji mechanicznej.

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Skoro wiemy już, w jaki sposób wykonywana jest wentylacja mechaniczna, możemy przejść do omówienia rozwiązania, które gwarantuje znaczne rozszerzenie jej możliwości. Biorąc pod uwagę komfort domowników, a także uzyskiwane oszczędności (rekuperacja), wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to zdecydowanie najlepszy wybór – zwłaszcza dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła polega na wykorzystaniu odpowiedniego rekuperatora, czyli urządzenia, które z jednej strony filtruje powietrze z zewnątrz, a z drugiej usuwa powietrze „zużyte”, odzyskując przy okazji z niego energię.

Jak to jest możliwe? Wszystko dzieje się za sprawą wymiennika ciepła. Jego działanie dobrze opisuje poniższy schemat…

  1. Zużyte, zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia zostaje „wessane” przez rekuperator i umieszczone w wymienniku.
  2. W tym samym czasie urządzenie pobiera świeże powietrze z zewnątrz, które także trafia do wymiennika.
  3. W wymienniku następuje „przekazanie” ciepła z powietrza wywiewanego do nawiewanego.
  4. W efekcie, do wnętrza trafia oczyszczone i ciepłe powietrze, a to zużyte opuszcza budynek.

Wszystko to zapewnia wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Cena tego systemu jest zależna od rodzaju zamontowanego rekuperatora. Na etapie budowy domu warto zastanowić się nad tym, jaką mocą powinno wyróżniać się to urządzenie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ ewentualny błąd może okazać się bardzo kosztowny. Rekuperator o zbyt małej mocy nie będzie w stanie wymienić odpowiedniej ilości powietrza.

Mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła – największe zalety

Choć omawiany przez nas system może wydać się nieco skomplikowany, warto się na niego zdecydować. Przede wszystkim ze względu na korzyści, jakie zapewnia. Te najważniejsze przedstawiamy poniżej.

  • Zawsze ciepłe powietrze w domu – odzysk ciepła sprawia, że wentylacja nie ochładza pomieszczeń. Wręcz przeciwnie, zostają one w sposób naturalny dogrzane.
  • Oszczędność pieniędzytaki system pozwala znacząco ograniczyć wykorzystanie urządzeń grzewczych, co w bezpośredni sposób wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie (nawet o 50%).
  • Domownicy oddychają czystym powietrzem – specjalne filtry zamontowane w rekuperatorze odpowiadają za neutralizację bakterii, wirusów, kurzu i wszelkich alergenów.
  • Nowoczesne technologie – projektem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a także jej montażem zajmują się specjaliści, dzięki czemu zyskuje się pewność skutecznego działania całego systemu. Obecnie montowane rekuperatory są niezwykle zaawansowane pod względem technologicznym, co dodatkowo zwiększa ich możliwości.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w mieszkaniu

Powyższe systemy od zawsze kojarzone były przede wszystkim z domami jednorodzinnymi. Jak się jednak okazuje, podobne efekty można uzyskać również w mieszkaniach. Pozwalają na to specjalne rekuperatory, odpowiednio dostosowane pod względem konstrukcyjnym, a także gwarantowanych parametrów technicznych. Są to zazwyczaj tak zwane rekuperatory podsufitowe, które – co prawda – wyróżniają się nieco niższą mocą od tych standardowych, i tak gwarantują mnóstwo korzyści dla domowników.

Czy warto postawić na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła? System ten ma mnóstwo zalet, obok których nie można przejść obojętnie. Niezależnie od tego, czy chodzi o dom jednorodzinny czy o  mieszkanie, zapewnia on dostęp do czystego powietrza, które dodatkowo ogrzewa pomieszczenia. Jeśli postawimy na sprawdzoną ekipę montażową, możemy być spokojni o efektywną wymianę powietrza.

Jeżeli szukasz firmy montującej wentylację w Łodzi – Skontaktuj się z nami!