Upalne lata i tropikalne noce to problem, który dokucza nam coraz bardziej. Gdy temperatury są coraz wyższe, upały zaczynają się coraz wcześniej i kończą coraz później, a fale upału trwają całymi tygodniami, szukamy skutecznych sposobów na zmniejszenie temperatury w domu i zapewnienie komfortu, w którym praca i odpoczynek są odpowiednio efektywne. Jak ochłodzić mieszkanie latem?
Spis treści
Ochłodzenie mieszkania latem – zamknij i zasłoń okna
Chociaż piękna pogoda zachęca, by wpuścić do domu jak najwięcej promieni słonecznych, to jest to podstawowy błąd. Latem należy okna zamykać i zasłaniać – oczywiście jeśli nie mamy rekuperacji, a wyłącznie wentylację grawitacyjną, należy mieszkanie wietrzyć. Najlepiej mieszkanie wietrzyć wczesnym ranem i późnym wieczorem – optymalnie jest wybierać ten moment, gdy słońce nie świeci na stronę okien, które otwieramy.
Samo zamknięcie okien nie jest jednak skuteczne – dopiero połączenie zamknięcia okien z ich zasłonięciem przynosi odpowiednie efekty. Grube zasłony, rolety, a w miarę możliwości także markizy będą dobrą barierą dla promieni słonecznych. Można również zastosować folie przeciwsłoneczne na okna.
Jak ochłodzić mieszkanie latem za pomocą wentylatora?
Wentylator to tanie urządzenie, które w upalne dni może przynieść ulgę. Należy jednak odpowiednio go używać. Przede wszystkim nie ustawiajmy go tak, by wiał bezpośrednio na nas lub na zwierzęta domowe – to prosty krok do anginy, zapalenia ucha lub innej choroby. Pracę wentylatora warto wesprzeć także nawilżaniem powietrza. Przed wentylatorem ustawmy miskę z zimną wodą (możemy do niej wrzucić kostki lodu) – w ten sposób wentylator będzie nadmuchiwał zimniejsze powietrze, jednocześnie podnosząc poziom wilgotności w mieszkaniu.
Roślinność w domu poprawia komfort w upalne dni
Roślinność w domu to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Odpowiednie gatunki skutecznie oczyszczają powietrze, co jest szczególnie istotne zimą. Kwiaty to również piękna ozdoba, która wprowadza harmonię i łagodzi zmysły. Z kolei latem rośliny ułatwiają nam przetrwanie upałów. Podnoszą wilgotność powietrza, a także oczyszczają je z dwutlenku węgla, produkując tlen – przy zamkniętych oknach to bardzo cenna właściwość, która poprawia komfort mieszkańców.
Jak ochłodzić mieszkanie latem, gdy domowe sposoby nie działają?
W zależności od różnych czynników, domowe sposoby na ochłodzenie mieszkania latem mogą okazać się skuteczne lub całkowicie nieefektywne. Inaczej upały znoszą zdrowi ludzie w średnim wieku, inaczej dzieci, osoby starsze czy chore na serce. Inaczej nagrzewa się mieszkanie w bloku z wielkiej płyty na ostatnim piętrze z oknami na południe, a inaczej mieszkanie w kamienicy na parterze z oknami na północ. Jeśli domowe sposoby na zmniejszenie temperatury w mieszkaniu latem nie pomagają, warto sięgnąć po jedyne pewne rozwiązanie: montaż klimatyzacji Łódź. Odpowiednio dobrane urządzenie do kubatury mieszkania skutecznie i szybko je schładza, a możliwość ustawienia konkretnej temperatury to gwarancja komfortu w ciągu dnia i w nocy. Ponadto coraz więcej urządzeń daje nam możliwość dogrzewania mieszkania, co przydaje się wiosną i jesienią, gdy nie ma sezonu grzewczego, a mieszkanie nieprzyjemnie się wychładza.
Dobrym rozwiązaniem jest również montaż rekuperacji – mechanicznej wentylacji, która również pomaga w utrzymaniu optymalnej temperatury latem. Ważnym elementem jest również właściwa izolacja budynku, dzięki której nie tylko zimą wewnątrz jest cieplej, ale także latem chłodniej.
Początek wiosny to dobry moment, by odpowiadając sobie na pytanie, jak ochłodzić mieszkanie latem, zacząć planować zmiany. Dlaczego? Cena nawet tak tanich rozwiązań, jak wentylatory czy folie na okna latem są znacznie wyższe, a zdarza się, że po prostu w sklepach ich brakuje. Również terminy na instalację klimatyzacji wiosną są krótsze. Nie zostawiajmy więc przygotowań do kolejnego upalnego lata na ostatnią chwilę. Zapraszamy do Erco – pomożemy w wyborze odpowiedniego urządzenia i przeprowadzimy kompleksowy montaż, dzięki czemu klimatyzacja latem będzie wydajna i w pełni usatysfakcjonuje wszystkich członków rodziny.