Klimatyzacja przemysłowa zwykle musi wyróżniać się ponadprzeciętną wydajnością i niezawodnością. Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie urządzeń do środowiska pracy i ich poprawny montaż. Na trwałość i efektywność systemu wpływa również jego właściwa eksploatacja. Co to dokładnie oznacza? Dowiedz się, jak korzystać z klimatyzacji przemysłowej.
Spis treści
Co to jest klimatyzacja przemysłowa?
Obecnie systemy klimatyzacji montuje się w większości nowo powstających budynków – niezależnie od ich przeznaczenia. Każdy typ obiektu przedstawia jednak inne potrzeby w zakresie wymiany i dostosowywania parametrów powietrza. Wentylacja i klimatyzacja przemysłowa są szczególnie ważne, ponieważ ich zadania wykraczają poza standardowe zapewnianie optymalnych warunków mikroklimatycznych dla przebywających w pomieszczeniach ludzi. Zazwyczaj zadaniem jest zagwarantowanie optymalnych parametrów powietrza z punktu widzenia realizowanych procesów produkcyjnych. Dotyczy to przede wszystkim temperatury i wilgotności. Warto bowiem pamiętać, że niektóre procesy technologiczne wymagają zachowania stałych parametrów w tym zakresie. Dotyczy to np. produkcji elektronicznej, papierniczej czy cukierniczej.
Klimatyzacja przemysłowa jest znacznie bardziej skomplikowana pod względem budowy i działania od np. tej domowej. Jest tak nie tylko ze względu na potrzebę zapewnienia wyższej wydajności, ale również z uwagi na konieczność stałego dostosowywania pracy urządzeń do panujących na zewnątrz warunków klimatycznych. Niekiedy klimatyzacje przemysłowe odpowiadają nie tylko za regulację temperatury i wilgotności powietrza, ale również za jego czystość czy szybkość przepływu. Wszystko to wpływa na złożoność systemów tego typu.
Czym jeszcze wyróżnia się klimatyzacja do pomieszczeń przemysłowych?
Na tym nie kończą się jednak różnice pomiędzy klimatyzacją dla przemysłu a systemami innego typu. Jest ona skonstruowana z myślą o ciągłej pracy i przystosowana do użytkowania w trudnych warunkach, np. w wysoko zanieczyszczonych pomieszczeniach lub nawet strefach zagrożonych wybuchem. Ponadto zwykle wyposażona jest w najnowocześniejsze rozwiązania, które pozwalają osiągnąć wysoką wydajność przy stosunkowo niskim wykorzystaniu energii. Dzięki temu klimatyzatory przemysłowe mogą z powodzeniem pracować np. w hutach i odlewniach, a koszty ich eksploatacji nie muszą być astronomiczne. Jednocześnie takie systemy są przyjazne dla środowiska naturalnego.
Ważnymi elementami każdego systemu klimatyzacji przemysłowej są monitoring i sterowanie, które pozwalają na bieżąco kontrolować warunki w halach i reagować na ewentualne wahania czy nieprawidłowości. Obiekty przemysłowe muszą być więc wyposażone w elementy najwyższej jakości.
Klimatyzacja hal produkcyjnych zwykle odbywa się za pomocą urządzeń ściennych, kanałowych lub kasetonowych – takie rozwiązania sprawdzają się najlepiej. Zdecydowanie rzadziej można spotkać się z urządzeniami, takimi jak klimatyzator przenośny przemysłowy, choć są one dostępne. Przydają się w szczególności w zastosowaniach doraźnych – np. przy nowo utworzonych wyspach produkcyjnych.
Klimatyzacja przemysłowa – zasady doboru i montażu
Niezawodność klimatyzacji przemysłowej zależy w znacznej mierze od jej prawidłowego doboru i montażu. Należy dopasować rodzaj i wydajność urządzeń oraz instalacji do szeregu parametrów środowiska pracy. Do najważniejszych kryteriów decydujących o doborze rozwiązań należą:
- wielkość hali,
- rozkład pomieszczeń,
- rodzaj realizowanych procesów produkcyjnych,
- warunki panujące w obiekcie,
- bezpieczeństwo pożarowe.
Należy również starannie przemyśleć usytuowanie centrali klimatyzacji, pamiętając o łatwym dostępie. Trzeba ponadto zwrócić uwagę na ochronę pracowników przed hałasem, czystość powietrza i wiele innych drobniejszych kwestii. Prawidłowe opracowanie systemu klimatyzacji przemysłowej jest kluczowe dla jej optymalnego działania. Sprawdź także: Jak często należy serwisować klimatyzację?
Eksploatacja klimatyzacji przemysłowej
Wydajna i niezawodna klimatyzacja hal produkcyjnych to zwykle rozbudowane, nowoczesne i dość kosztowne systemy. Prawidłowy dobór i montaż pomogą się upewnić, że będą prawidłowo spełniać swoje funkcje, ale należy pamiętać również o prawidłowej eksploatacji. Najlepsze rezultaty daje ciągła praca urządzeń kontrolowana poprzez czujniki monitorujące parametry powietrza. Dzięki temu w hali produkcyjnej można stale zachować optymalne warunki. Współcześnie montowane zaawansowane systemy ułatwiają ich utrzymanie poprzez zautomatyzowanie większości procesów.
Prawidłowe korzystanie z klimatyzacji przemysłowej to również przeglądy i konserwacja. Należy je wykonywać przynajmniej dwa razy do roku. Istotne, by powierzyć kontrolę stanu urządzeń, jej czyszczenie i naprawy fachowcom – np. z firmy Erco. Regularne czyszczenie i odgrzybianie pozwoli zapewnić niezakłóconą pracę systemów, która jest tak istotna w środowisku przemysłowym. Zadba również o ich trwałość, dzięki czemu inwestycja w nowoczesny system klimatyzacji będzie bardziej opłacalna.
Jeżeli szukasz firmy montującej klimatyzację przemysłową w Łodzi – Skontaktuj się z nami!