Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

wentylacja-grawitacyjna-do-domu-erco

Prawidłowo skonstruowana wentylacja w domu jest jedną z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać budynek mieszkalny. Odpowiada nie tylko za właściwy przepływ powietrza między pomieszczeniami a zewnętrzem, ale również za kondycję całego budynku i… zdrowie oraz samopoczucie domowników. Jaką wentylację w domu wybrać, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania i które z nich sprawdza się w budynku jednorodzinnym?

Różne rodzaje wentylacji, niezależnie od zastosowanych mechanizmów, mają jeden cel: wymianę powietrza w domu. Ma to oczywiście służyć przede wszystkim komfortowi mieszkańców – wraz z powietrzem odprowadzanym z pomieszczeń na zewnątrz, usuwane są bowiem szkodliwe związki (takie jak na przykład dwutlenek węgla), a także nadmiar pary wodnej – na skutek takiego działania powietrze pozostaje „świeże” i… po prostu lepiej się nim oddycha. Oprócz tego sprawna wentylacja w domu zapobiega gromadzeniu się wilgoci, a co za tym idzie – powstawaniu grzybów i pleśni, co pozostaje nie bez znaczenia dla kondycji ścian i stropu budynku. Rodzajów wentylacji jest kilka – który wybrać, aby mieć pewność, że powietrze w obrębie pomieszczeń podlega wymianie we właściwy sposób?

Wentylacja grawitacyjna a temperatura w domu i na zewnątrz

Do sprawnego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej, czyli najpopularniejszej ze wszystkich opcji, niezbędna jest różnica temperatur między wnętrzem a zewnętrzem domu. Dzięki temu wytwarza się ciśnienie, pozwalające na zaistnienie ciągu w kominie wentylacyjnym.

Wentylacja w domu jednorodzinnym - Erco ŁódźProces ten jest przez domowników najintensywniej odczuwany w kuchniach, łazienkach, garderobach i pralniach, a także na najwyższych piętrach budynków jednorodzinnych, bowiem to właśnie w tych miejscach montuje się kratki wentylacyjne, przez które powietrze dostaje się do komina i uchodzi na zewnątrz. W związku z tym domownicy mogą odczuwać w tych pokojach większy „przeciąg” (a co za tym idzie – temperatura będzie w tych pomieszczeniach niższa), co jest dowodem na to, że wentylacja w domu jednorodzinnym działa prawidłowo. Nie jest to jednak jedyny rodzaj wentylacji.

Rodzaje wentylacji, które można zastosować w domu

Ze względu na różne potrzeby mieszkańców, specyficzne projekty domów jednorodzinnych, preferencje użytkowników oraz coraz to nowsze technologie, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wentylacji – w tym te, bazujące na klasycznej – grawitacyjnej. Z czasem może bowiem okazać się, że rozwiązanie stosowane od wielu lat okazuje się być po prostu… niewystarczające.

Wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem

Jak wydajna powinna być wentylacja grawitacyjna? Przepisy mówią o tym, że wymiana powierza w budynkach, w których przebywa do 3 osób, musi zachodzić na poziomie 30 m3/h, natomiast w mieszkaniach, w których jest więcej niż 3 osoby – 50 m3/h. Z tego względu, że mechaniczna wentylacja w domu (parterowym, ale szczególnie w mieszkaniach w budynkach jednorodzinnych) często nie spełnia tych norm, niezbędne jest jej wspomaganie. Można to zrobić za pomocą montażu nasad obrotowych u wylotu kanału wentylacyjnego, w obrębie komina – zazwyczaj mają one napęd elektryczny, który uruchamia się jedynie wtedy, gdy jest taka potrzeba.

Jaką wentylację wybrać do domu - Erco Łódź

Prawidłowo działająca wentylacja powinna znaleźć się w każdym budynku – niezależnie od tego, czy mówimy o posesji mieszkalnej, czy przemysłowej.

Dodanie do układu wentylacyjnego nasadek obrotowych rozwiązuje problem zbyt słabego ciągu w kominie wentylacyjnym, tym samym zwiększając wydajność całego układu. Jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie w zakresie wentylacji w domach jednorodzinnych – także ze względu na coraz większą świadomość dotycząca niedostatecznej wydajności samej wentylacji grawitacyjnej. Ponadto jest to doskonały wybór, jeśli chodzi o wentylację w domu energooszczędnym, w którym szczelność okien i całej budowli jest priorytetem (co sprawia, że obieg powietrza wymuszany różnicą temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku jest naprawdę nikły).

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej na ten temat? Przeczytaj: wentylacja grawitacyjna – działanie, wady i zalety.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Najlepszą propozycją na wentylację w domu energooszczędnym jest montaż rekuperatora – czyli urządzenia, które umożliwia prawidłową wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Na czym polega ten mechanizm? Powietrze z zewnątrz pobierane jest do domu poprzez czerpnie, a następnie trafia do rekuperatora, w którym ogrzewane jest przez ciepłe powietrze pobrane z domu. Następnie czyste, ogrzane powietrze uwalniane jest do pomieszczeń, a „zużyte” poprzez wyrzutnie trafia na zewnątrz. Ta metoda jest znacznie bardziej efektywna od wentylacji grawitacyjnej – nie tylko ze względu na utrzymanie prawidłowego obiegu powietrza, ale także przez wzgląd na zminimalizowanie strat ciepła, powstających podczas działania tradycyjnej wentylacji.

Wentylacja podłogowa - Erco Łódź

Jednym z popularnych rozwiązań w nowoczesnych domach jednorodzinnych jest kratka podłogowa, która służy jako wentylacja.

Ile kosztuje wentylacja mechaniczna? Cena takiego układu, wraz z kosztem rekuperatora i montażem, może wynieść nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że to rozwiązanie jest droższe od innych. W szerszej perspektywie, gdy bierze się pod uwagę koszt wybudowania kominów i kanałów dla wentylacji tradycyjnej, jej zaprojektowanie, a także późniejszą modyfikację (gdy okaże się, że wentylacja grawitacyjna jest nieefektywna), wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła i jej koszt okazują się być zbliżone do metod klasycznych. Warto jednak pamiętać o tym, że w obecnych czasach domy są znacznie lepiej uszczelniane niż kiedyś, co tak naprawdę nie sprzyja grawitacyjnemu obiegowi powietrza – należy więc zastanowić się nad nowoczesną formą wentylacji, jaką jest jej mechaniczna odmiana.

Wentylacja naturalna

Najbardziej rozpowszechnioną metodą na wymianę powietrza w domu jest wspominana już wentylacja grawitacyjna, zwana również naturalną. Stosuje się ją już od wielu lat, a jej popularność nadal nie maleje – głównie ze względu na nieduże koszty jej zaprojektowania oraz tak naprawdę minimalną cenę eksploatacji.

Jak działa wentylacja grawitacyjna? Zaprojektowane wcześniej kanały odprowadzają ciepłe i „zużyte” powietrze na zewnątrz. Mechanizm ten wykorzystuje przywołaną wcześniej różnicę ciśnień panującą w kanałach wentylacyjnych, pojawiającą się dzięki zaistnieniu konkretnych warunków. Zalicza się do nich m.in. ocieplenie powietrza wewnątrz domu, nawiewanie powietrza z zewnątrz dzięki naturalnym nieszczelnościom, uchylaniu okien lub specjalnym nawiewnikom, a także umożliwienie swobodnego przepływu powietrza – na przykład poprzez pozostawienie szczelin pod dolną częścią drzwi. Niestety – choć najpopularniejsza, wentylacja naturalna ma wiele wad, które zdecydowanie wpływają na jakość powietrza w domu, a dodatkowo przyczyniają się do skraplania się wody i powstawania pleśni i grzybów. Dzieje się tak ze względu coraz lepsze uszczelnianie otworów okiennych i drzwiowych oraz minimalizowanie liczby mostków termicznych. To z kolei sprawia, że naturalny obieg powietrza jest znacząco mniej intensywny, a wówczas wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie spełniać swojego zadania.

 

Przy wyborze konkretnego rodzaju wentylacji, warto przede wszystkim zastanowić się nad długofalowymi skutkami swojej decyzji. Należy jednocześnie pamiętać o tym, że najtańszy wybór w przyszłości może generować konieczność poniesienia dodatkowych kosztów – takich jak instalacja nasad obrotowych zwiększających ciąg powietrza w przypadku wentylacji grawitacyjnej.