Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

klimatyzacja-a-wentylacja-erco-lodz

Klimatyzacja czy wentylacja – na które warto postawić? Najpierw jednak warto dowiedzieć się więcej na temat obu tych systemów. Wentylacja gwarantuje dostęp świeżego powietrza do wnętrza. Klimatyzacja, w przeciwieństwie do wentylacji, nie wymienia powietrza w danym pomieszczeniu, tylko poprawia jego parametry, co przekłada się m.in. na komfort temperaturowy. Czy jedno rozwiązanie może więc zastąpić drugie? Sprawdźmy!

Klimatyzacja a wentylacja – czy jedno może zastąpić drugie? Erco-Łódź

Fot. Jakość powietrza w domu czy w pracy wpływa na stan zdrowia i samopoczucie, dlatego warto zadbać odpowiednie systemy wentylacji i klimatyzacji w tych miejscach.

Klimatyzacja a wentylacja – czy to to samo? 

Różnice między klimatyzacją i wentylacją są duże, dlatego nie należy mylić ze sobą tych rozwiązań. Z wentylacją mamy do czynienia wszędzie tam, gdzie ze względu na obecność okien lub kanałów wentylacyjnych ma miejsce przepływ powietrza. Rolą wentylacji jest usunięcie z budynku zużytego powietrza i zastąpienie go świeżym. 

W przypadku tradycyjnej wentylacji nie mamy wpływu na parametry czy jakość powietrza, a sytuację tę można zmienić dopiero, gdy zamontowany zostanie system rekuperacyjny. W połączeniu z wentylacją mechaniczną umożliwia on też odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza.

Jeśli chodzi o klimatyzację, sytuacja wygląda inaczej. Klimatyzacja w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego, przy odpowiedniej wilgotności, co jest szczególnie przydatne w gorących miesiącach letnich oraz w okresach jesienno-wiosennych, gdy klimatyzator można wykorzystać jako alternatywne źródło ciepła.

Klimatyzacja i wentylacja – porównanie systemów 

Różnice między klimatyzacją a wentylacją są duże, dlatego warto poznać sposób działania obu systemów i wybrać optymalne rozwiązanie. 

Systemy wentylacyjne 

System wentylacji ma za zadanie usunąć z pomieszczeń zanieczyszczone powietrze, zastępując je czystym i świeżym. Wentylacja w mieszkaniu czy domu może odbywać się w sposób naturalny. W wyniku różnicy temperatury, a także gęstości powietrza wewnątrz i na zewnątrz budynku, oraz dzięki działaniu wiatru, czyste powietrze dostaje się z zewnątrz przez nieszczelności w oknach i drzwiach oraz przez nawiewniki. Zużyte, przez kratki i kanały wentylacyjne, będące częścią instalacji wentylacyjnej, trafia na zewnątrz. 

Skuteczność wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) zależy od czynników atmosferycznych i zmienia się w ciągu roku. Wpływ na działanie systemów wentylacji grawitacyjnej mają również konstrukcja i otoczenie budynku oraz rozkład pomieszczeń.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku systemów wentylacji mechanicznej. Wymiana powietrza następuje niezależnie od warunków atmosferycznych, a przepływ powietrza wymuszony jest obecnością wentylatora. 

Przeznaczenie instalacji wentylacyjnej

Głównym zadaniem instalacji wentylacyjnej jest zapewnienie dostępu do świeżego powietrza. Jest to jeden z podstawowych warunków, bez spełnienia którego żaden budynek nie zostanie dopuszczony do użytku.

Energooszczedna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepla

Fot. To, jak wydajna musi być wentylacja domu jednorodzinnego zależy od jego wielkości, przeznaczenia znajdujących się w nim pomieszczeń oraz liczby osób w nim przebywających.

Właściwie zaprojektowana i zamontowana wentylacja mechaniczna gwarantuje wymianę powietrza na poziomie co najmniej takim, jakiego wymagają przepisy budowlane. Umożliwia regulowanie intensywności wietrzenia i działa w sposób ciągły i cichy.

Wentylacja mechaniczna

Systemy wentylacji mechanicznej mogą przybierać różne formy:

  • Wentylacja wywiewna – wentylatory montowane są w kanałach wentylacyjnych i pozwalają na większą skuteczność w usuwaniu zużytego powietrza, niż w przypadku wentylacji naturalnej.
  • Wentylacja nawiewno-wywiewna – doprowadzanie, jak i usuwanie powietrza możliwie jest przy wykorzystaniu wentylatorów. 
  • Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – wymienniki ciepła, będące częścią systemu rekuperacji, pozwalają na odzyskiwanie ciepła, co przekłada się na oszczędność energii potrzebnej do ogrzania domu. Możliwość montażu filtrów sprawia, że powietrze dostarczane do budynku jest czystsze i nie zawiera m.in. alergenów.
  • Wentylacja hybrydowa – stanowi połączenie wentylacji naturalnej i mechanicznej. Działa ona naprzemiennie, dostosowując się do warunków atmosferycznych. Wykorzystuje różnicę temperatur i wiatr, ale gdy zachodzi taka potrzeba – także wentylator znajdujący się w kanale wentylacyjnym.

Działanie wentylacji 

Sposób działania wentylacji zależy od jej rodzaju. W przypadku wentylacji grawitacyjnej wymiana powietrza jest wynikiem konwekcji, czyli ruchu powietrza, który wywoływany jest przez różnicę jego ciśnienia i gęstości. Powietrze cieplejsze, płynące z wnętrza domu, ma gęstość mniejszą niż chłodniejsze na zewnątrz i dlatego unosi się ku górze pomieszczenia.

Choć praca wentylacji grawitacyjnej jest dość nierównomierna, to jest ona bezawaryjna. Nie ma bowiem żadnych części mechanicznych czy zasilanych z zewnątrz elementów, które mogłyby się zepsuć.

W mechanicznych systemach wentylacyjnych powietrze transportowane jest przez okrągłe lub prostokątne przewody wentylacyjne. Aby sterować wydajnością wentylacji, stosuje się przepustnice powietrza (jedno- lub wielopłaszczyznowe). Na końcach ciągów wentylacyjnych, we wnętrzach, umieszczane są kratki wentylacyjne, zawory powietrzne albo anemostaty. 

Klimatyzacja w domu i mieszkaniu

Klimatyzacja domowa przestała być luksusem, a zmiany klimatyczne i związane z nimi wzrosty temperatur sprawiają, że coraz częściej stanowi ona jeden z podstawowych elementów wyposażenia nieruchomości.

Tanie klimatyzacje do domu - ERCO ŁÓDŹ

Fot. Duże przeszklenia w nowoczesnych domach sprawiają, że trudniej uzyskać w nich optymalną temperaturę. Często najlepszym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji.

Nowe domy i mieszkania, wyposażone w szczelne okna i systemy ociepleń, są bardziej podatne na przegrzewanie. Jest to szczególnie odczuwalne na poddaszach użytkowych, co jest związane z dużą ekspozycją połaci dachowych na działanie promieni słonecznych oraz lekką konstrukcją najwyższej kondygnacji domu. W takiej sytuacji jedynie osłonięcie okien nie zagwarantuje komfortu cieplnego wnętrza. Potrzebna jest klimatyzacja.

Funkcje klimatyzacji 

Klimatyzacja domowa jest coraz tańsza, a nowoczesne klimatyzatory mają wysoką jakość, wydajność i są bezpieczne dla zdrowia. Dostępne w wielu wzorach, łatwo dopasować do wystroju wnętrza.

Klimatyzacja mieszkaniowa ma za zadanie obniżyć temperaturę we wnętrzu oraz poprawić parametry powietrza (w tym jego wilgotność i stopień zanieczyszczenia). Bardziej zaawansowane modele klimatyzatorów pozwalają też na odzysk ciepła (dzięki wyposażeniu w rekuperator) i ogrzewanie pomieszczeń. 

Znajdujące się w klimatyzatorach wysokiej klasy filtry usuwają z powietrza zanieczyszczenia i czynniki mikrobiologiczne, jak pyłki alergenów. Klimatyzacja mieszkaniowa pozwala również na osuszenie powietrza, poprzez usunięcie z niego nadmiaru wilgoci sprzyjającego rozwojowi pleśni i grzybów.

Zasady działania klimatyzacji

Klimatyzacja składa się z kilku podstawowych elementów, w tym parownika, skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego oraz dwóch wentylatorów, które powodują przepływanie powietrza wokół wymienników.

Zasada działania klimatyzacji jest dość prosta. Czynnik chłodniczy przepływa między parownikiem a skraplaczem. W parowniku pobiera ciepło z pomieszczenia, a w skraplaczu jest ono oddawane do otoczenia. Sprężarka i zawór rozprężny pozwalają na przejście czynnika w fazę ciekłą lub gazową. Aby doszło do procesu parowania, ciepło jest pobierane z pomieszczenia, natomiast w czasie skraplania zostaje oddane na zewnątrz.

Zakładanie klimatyzacji

System klimatyzacyjny będzie działał sprawnie pod warunkiem, że jego montaż zostanie prawidłowo przeprowadzony. Należy pamiętać, że jeśli montażem klimatyzacji zajmie się osoba bez kwalifikacji i doświadczenia, można utracić gwarancję na zakupiony klimatyzator. 

Warto powierzyć zakładanie klimatyzacji specjalistom, którzy poza dostarczeniem urządzenia i wszystkich niezbędnych materiałów na wykonane prace udzielą też gwarancji. Najkorzystniejszą ekonomicznie i najbezpieczniejszą opcją jest zakup urządzenia wraz z opcją montażu. 

***

Wentylacja grawitacyjna jest rozwiązaniem, które sprawdza się w starszych budynkach, natomiast nowe, ze względu na dużą szczelność, często uniemożliwiają jej właściwe działanie. Lepiej sprawdza się wówczas wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, dzięki której zyskujemy nie tylko świeże powietrze, ale także oszczędności przy ogrzewaniu domu. Klimatyzacja pomieszczeń, która ma za zadanie poprawić parametry powietrza, raczej nie zastąpi wentylacji, ale może stać się jej doskonałym uzupełnieniem.