Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

klimatyzacja-w-bloku-erco-lodz

Zmiany klimatyczne spowodowały, że letnie upały w Polsce są standardem. Jest to szczególnie uciążliwe w miastach, gdzie gęsta zabudowa sprawia, że ciepło jest jeszcze bardziej odczuwalne. Czy można zamontować klimatyzację w bloku i jaki jest jej koszt?

Klimatyzacja do mieszkania w bloku – czy warto w nią inwestować?

Klimatyzator staje się jednym z podstawowych elementów wyposażenia wnętrz, zwłaszcza w miastach, gdzie w okresie wiosenno-letnim odczuwalna temperatura jest zwykle znacznie wyższa niż temperatura powietrza.

Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku to sposób na schłodzenie pomieszczeń, ale także na ich szansa ogrzanie w okresach przejściowych, gdy centralne ogrzewanie jeszcze nie działa, a temperatury na zewnątrz spadają do kilku stopni.

Banner kontaktowy - wybór klimatyzacji - ERCO Łódź

Klimatyzator z funkcją grzania – co warto o nim wiedzieć? Sprawdź wszystko na ten temat! 

Klimatyzacja w bloku ma jeszcze jedną, ważną zaletę. Zamontowane w urządzeniu filtry oczyszczają powietrze z pyłów, kurzu, alergenów oraz drobnoustrojów chorobotwórczych. Dzięki klimatyzatorowi oddychamy czystszym, a co za tym idzie zdrowszym powietrzem. Ma to szczególne znaczenie w miastach, gdzie jest duży smog, a otwarcie okna, by przewietrzyć mieszkanie, jest zwyczajnie niemożliwie.

Jaką klimatyzację do mieszkania w bloku wybrać?

Zastanawiając się, jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku będzie najlepsza, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów, m.in.:

  • wielkość mieszkania lub pomieszczeń, które ma obsługiwać klimatyzacja,
  • kształt pokoi,
  • powierzchnia przeszkleń.

Odpowiedzi na te pytania ułatwią wybór klimatyzatora, którego wydajność i parametry techniczne pozwolą ochłodzić (i ogrzać, w razie potrzeby) mieszkanie w optymalny sposób. Przyjmuje się, że klimatyzator o mocy 1 kW jest w stanie schłodzić pomieszczenie liczące ok. 10 m². Klimatyzacja do mieszkania mającego 40 m² powinna mieć więc moc ok. 4 kW, choć w tym przypadku warto wziąć też po uwagę m.in. liczbę domowników i układ lokalu względem stron świata.

Czy montaż klimatyzacji w bloku jest możliwy? ERCO - Łódź
Fot. Jeśli metraż balkonu wliczany jest do całkowitej powierzchni mieszkania, uznawany jest on za teren prywatny, którym można dowolnie dysponować. Klimatyzację montuje się w takim przypadku bez pozwolenia administratora budynku.

Klimatyzacja w bloku może mieć różne formy, w zależności od potrzeb i rodzaju urządzenia:

  • Klimatyzatory przenośne (kompaktowe i monoblokowe) – są mobilne i nieco tańsze niż klimatyzatory split i multisplit, jednak ich wydajność jest znacznie niższa. Charakteryzuje je głośniejsza praca. Aby sprawnie działały, rura usuwająca z pomieszczenia nagrzane powietrze musi być wystawiona na zewnątrz, np. przez uchylone okno, co niweluje częściowo efekt działania klimatyzatora.
  • Klimatyzatory split – urządzenia stacjonarne, złożone z jednostki wewnętrznej (umieszczanej najczęściej na ścianie pod sufitem lub nad oknem) i zewnętrznej, montowanej poza mieszkaniem (na balkonie lub elewacji budynku). Wydajne i ciche, radzą sobie z największymi upałami w mieście.
  • Klimatyzatory multisplit – pozwalają na jednoczesne chłodzenie kilku pomieszczeń. Złożone są z minimum dwóch jednostek wewnętrznych, które współpracują z jednostką zewnętrzną.

Wybierając klimatyzator do mieszkania w bloku, musimy wziąć też pod uwagę poziom emitowanego przez niego hałasu – nie powinien być wyższy niż 35 dB. Warto też postawić na urządzenie o wysokiej klasie energetycznej, najlepiej A+++, bo dzięki temu rachunki za prąd będą niższe.

Dowiedz się więcej o klimatyzacji w mieszkaniu – ile kosztuje i jak ją zaprojektować!

Czy potrzebne jest pozwolenie na klimatyzację w bloku?

Mieszkanie w bloku ma swoje zalety i wady. W przypadku klimatyzacji w bloku przepisy narzucają pewne ograniczenia, w tym konieczność uzyskania pozwolenia (ze wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej) na montaż klimatyzatora.

Przed zakupem urządzenia warto zapoznać się z regulaminami wspólnoty oraz sprawdzić warunki techniczne montażu klimatyzacji. Aby uzyskać pozwolenie na klimatyzację w bloku, musimy złożyć wniosek i dostać pisemną zgodę na instalację.

Zgodę na klimatyzację w bloku zwykle łatwiej uzyskać, gdy chcemy zamontować klimatyzację na balkonie przynależnym do mieszkania. Znacznie trudniej otrzymać pozwolenie na montaż jednostki zewnętrznej na dachu lub elewacji budynku.

Klimatyzacja w bloku – pozostałe przepisy

Warto wiedzieć, że niektórzy administratorzy budynku wymagają dołączenia do wniosku o zgodę na montaż klimatyzacji także zgód architekta i najbliższych sąsiadów. Warto więc zwrócić się do tych ostatnich – i aby zapobiec odmowie – wyjaśnić im kwestie związane m.in. z głośnością urządzenia czy sposobem jego działania.

Klimatyzacja w bloku - ERCO Łódź
Fot. Czy klimatyzacja w bloku jest możliwa? Oczywiście – i to niezależnie od tego, czy masz balkon!

Wniosek może zostać odrzucony, jeśli blok został wyremontowany i poddany termoizolacji. Wówczas, w związku ze znaczną wagą jednostki zewnętrznej i koniecznością umocowania jej do muru właściwego, może dojść do uszkodzenia elewacji, na co wspólnota może się nie zgodzić. Podobnie może być, gdy budynek wpisany jest do rejestru zabytków.

W przypadku wspólnot czy spółdzielni, które całkowicie wykluczają możliwość montażu klimatyzacji w bloku, jedynym rozwiązaniem pozostaje zakup klimatyzatora przenośnego.

Montaż klimatyzacji w bloku

Gdy uzyskamy pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku, kolejnym krokiem jest dobór wykonawcy instalacji. Warto postawić na sprawdzone firmy, których pracownicy posiadają doświadczenie i odpowiednie certyfikaty.

Klimatyzacja w bloku na balkonie

Montaż klimatyzacji w bloku na balkonie to najczęściej stosowane rozwiązanie. Wspólnoty mieszkaniowe zwykle nie mają obiekcji i pozwalają na realizację inwestycji. Optymalnym rozwiązaniem w przypadku mieszkania w bloku jest klimatyzator typu split, złożony z jednostki wewnętrznej (parownik) i zewnętrznej (skraplacz), pozwalający na schłodzenie jednego pomieszczenia.

Można też wybrać klimatyzator multisplit umożliwiający podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych, a tym samym – chłodzenie kilku pomieszczeń jednocześnie.

Klimatyzator może być umieszczony m.in. na podłodze balkonu lub umocowany pod jego sufitem. Konieczne jest doprowadzenie zasilania o mocy 230 V do jednostki zewnętrznej klimatyzatora.

Montując klimatyzację w bloku na balkonie, należy też pamiętać o konieczności odprowadzania skroplin z jednostki wewnętrznej. Można je wyprowadzić do rynny przy balkonie lub bezpośrednio do kanalizacji.

Klimatyzacja w bloku bez balkonu

Montaż klimatyzacji w bloku, gdy mieszkanie nie ma balkonu jest trudniejszy i częściej można spotkać się z odmową administracji budynku. Jeśli uda się uzyskać zgodę, trzeba pamiętać, że montaż klimatyzatora na elewacji bloku będzie oznaczał prace na wysokości. Do ich przeprowadzenia konieczny może okazać się podnośnik koszowy.

I on jednak czasem okazuje się zbyt niski. Wtedy jedynym rozwiązaniem może być montaż klimatyzatora pod oknem. Montażysta najpierw mocuje wieszak klimatyzatora w ścianie, a potem osadza na nim urządzenie.

Montaż klimatyzacji w bloku - czy ma sens? ERCO - Łódź
Fot. Klimatyzacja w bloku pozwala skutecznie obniżyć temperaturę nawet w budynkach mieszkalnych mających dużą ilość przeszkleń.

Klimatyzacja w bloku bez balkonu jest przedsięwzięciem droższym i trudniejszym do przeprowadzenia niż w przypadku, gdy dysponujemy balkonem. Ale nie jest niemożliwa! Warto jednak powierzyć zadanie doświadczonemu instalatorowi, bo błędy mogą być kosztowne.

Ile kosztuje klimatyzacja do mieszkania w bloku?

Cena klimatyzacji w bloku jest uzależniona od wielu czynników, w tym od rodzaju urządzenia i jego klasy czy sposobu montażu. To, ile kosztuje klimatyzacja w bloku, zależy także m.in. od lokalizacji urządzenia, wysokości montażu zewnętrznej jednostki klimatyzatora i długości instalacji. W przypadku klimatyzacji do mieszkania w bloku cena urządzenia z montażem w podstawowym wariancie kształtuje się na poziomie ok. 3,5 tys. zł.

Szukasz niedrogiego sprzętu? Sprawdź tanie klimatyzacje do domu – czy takie rozwiązanie ma sens?

 

Z klimatyzacji w bloku, mimo iż wiąże się z koniecznością przeprowadzenia procedur administracyjnych. Dodatkowo montaż klimatyzatora w mieszkaniu (zwłaszcza tym bez balkonu) bywa dość trudny, ale nie warto rezygnować. Jest to rozwiązanie, które w miastach daje wytchnienie oraz gwarantuje czyste, zdrowe powietrze. To z pewnością wystarczające powody, by zainwestować w dobry klimatyzator w bloku.