Ze względu na ocieplający się klimat coraz częściej zmagamy się z tropikalnymi wręcz upałami, które jeszcze kilka lat temu były na naszym obszarze geograficznym ewenementem. Nic zatem dziwnego, że montaż klimatyzacji cieszy się wzrastającym zainteresowaniem. Jednym z korzystnych rozwiązań jest zastosowanie klimatyzacji z pompy ciepła. Jak to działa i czy rzeczywiście spełnia swoją rolę?
Spis treści
Klimatyzacja z pompy ciepła – czy to w ogóle możliwe?
Pompy ciepła są coraz popularniejsze. Pozwalają ekologicznie i efektywnie ogrzać budynek oraz ciepłą wodę użytkową, wykorzystując do tego naturalne źródło energii (najczęściej powietrze lub ciepło gruntowe) i odrobinę prądu. Są jednak kojarzone przede wszystkim – zgodnie z nazwą – z generowaniem ciepła. Dlatego wiele osób, które słyszą hasło „klimatyzacja pompy ciepła”, kręci głową z niedowierzaniem.
Tymczasem klimatyzacja z pompy ciepła jest jak najbardziej możliwa.
Klimatyzator czy pompa ciepła – które urządzenie wybrać, aby sprawdzało się zimą i latem?
Po pierwsze i najważniejsze: nie ma konieczności korzystania z odrębnie pracujących urządzeń w postaci klimatyzatora i pompy ciepła. Jest możliwe połączenie funkcjonalności obu tych elementów w ramach jednej konstrukcji. Trzeba jednak uważnie przyjrzeć się dostępnym wariantom i wybrać spośród nich najlepszy dla siebie. Zobacz, jakie są możliwości.
Klimatyzator jako pompa ciepła powietrze-powietrze
Klimatyzator to w praktyce pompa ciepła powietrze-powietrze, która odprowadza gorące powietrze z wnętrza budynku i zastępuje je chłodniejszym. Dlatego jedną z opcji, na którą możesz się zdecydować, jest zatem właśnie pompa powietrze-powietrze. Zależnie od potrzeb urządzenie zapewnia nadmuchowe podgrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń. Jego jednostka centralna jest montowana na zewnątrz, np. bezpośrednio na ścianie budynku, na tarasie czy w ogrodzie – w zależności od możliwości technicznych.
Dużą zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo prosty montaż i wysoka efektywność chłodzenia w miesiącach letnich. Co jednak z grzaniem? Jest ono zasadniczo mniej efektywne niż przy wykorzystaniu innych źródeł ciepła, jednak na rynku istnieją już modele pomp powietrze-powietrze, które zapewniają efektywną pracę nawet przy temperaturach do -25°C.
A co z ekologicznością? Producenci poszukują coraz bardziej energooszczędnych rozwiązań, więc można znaleźć nawet takie urządzenia, których zasilanie wymaga zastosowania jedynie w 20% energii elektrycznej, a w 80% opiera się na wymianie ciepła z otoczeniem.
Klimatyzacja z pompy ciepła powietrze/grunt – woda
W kontekście ogrzewania budynku częściej stosuje się pompy powietrzno-wodne lub gruntowo-wodne, w których ciepło jest dystrybuowane nie przez jego nawiew do pomieszczenie, a przez cyrkulację płynnego czynnika grzewczego. Ta substancja oddaje ciepło, które jest wykorzystane do produkcji CWU lub do zasilania ogrzewania – np. podłogowego lub klasycznych grzejników. Wybór jednej z tych dwóch technologii jest podyktowany wyższą efektywnością oraz niższymi kosztami eksploatacji. Wydajne jednostki potrafią wytworzyć nawet 4-5 kWh energii cieplnej z 1 kWh prądu.
Co jednak z chłodzeniem? W tym miejscu warto przypomnieć, że każda pompa ciepła działa w oparciu o mechanizm podobny do tego stosowanego w lodówkach, tyle że… odwrotnie. Dlatego wiele modeli tych urządzeń może zmienić tryb pracy z ogrzewania na chłodzenie. Wówczas zmienia się schemat cyrkulacji czynnika grzewczego.
Chłodzenie może się odbywać w dwóch trybach:
• aktywnym – wówczas pompa ciepła schładza czynnik grzewczy i produkuje tzw. wodę lodową, której zadaniem jest chłodzenie pomieszczenia,
• pasywnym – tryb pasywny, tzw. funkcja „natural cooling”, jest dostępny wyłącznie w pompach gruntowych, z uwagi na to, że tam temperatura jest dość stała przez cały rok i wynosi ok. 10°C.
Chłodzenie pasywne jest znacznie bardziej efektywne energetyczne, a jednocześnie nie generuje dużych strat mocy.
Wybór odpowiedniej technologii wykorzystania pompy ciepła jako klimatyzacji jest uzależniony od warunków technicznych panujących na posesji, a także od specyfiki konstrukcji domu oraz oczekiwań właściciela.
Jeśli chcesz poznać bliżej dostępne rozwiązania, skontaktuj się z naszym doradcą. Przeanalizujemy dostępne możliwości i wskażemy Ci takie, które połączą ekonomię z efektywnością i zapewnią komfort cieplny przez cały rok.
Jeżeli szukasz firmy montującej pompy ciepła w Łodzi – Skontaktuj się z nami!