Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

klimatyzator-multisplit-w-salonie-w-domu

Właściwy wybór klimatyzacji zapewni Ci nie tylko pełen komfort przebywania w pomieszczeniach, ale również wygodę użytkowania czy niskie koszty utrzymania. Należy zwrócić uwagę nie tylko na parametry systemu, ale również jego rodzaj i sposób montażu. Możesz zauważyć spore różnice nawet w zależności od tego, czy wybierzesz klimatyzator multisplit, czy też kilka oddzielnych systemów typu split. Jaka jest różnica i co warto wiedzieć o systemach multisplit?

 

Czym wyróżnia się klimatyzator typu multisplit?

Klimatyzator typu multisplit to bardzo ciekawe rozwiązanie pozwalające na efektywne chłodzenie wielu pomieszczeń jednocześnie. Taki zestaw składa się z jednego agregatu zewnętrznego i kilku podłączonych do niego jednostek wewnętrznych. Tym różni się od systemu typu split, w którym do jednego agregatu podłączona jest jedna jednostka wewnętrzna. 

Ze względu na swoją charakterystyczną budowę klimatyzator multisplit ma sporo zalet. Umożliwia chłodzenie całego, dużego wnętrza (różnych pomieszczeń) z wykorzystaniem tylko jednego agregatu. Zapewnia to:

  • niższe koszty eksploatacyjne – jeden agregat to mniejsze zużycie energii,
  • szybkość montażu – mniej urządzeń do zamontowania,
  • łatwość serwisowania i wymiany – mniej urządzeń to łatwiejsza identyfikacja usterek oraz możliwość ich szybszego usunięcia,
  • mniejsza ingerencja w elewację lub dach budynku – dzięki konieczności montażu mniejszej ilości jednostek zewnętrznych.

Dobrze dobrany i zamontowany klimatyzator typu multisplit może być bardzo funkcjonalny i efektywny. Ważne jednak również, by był dopasowany do oczekiwań użytkownika.

 

Multisplit – klimatyzator z wieloma zaletami

Multisplit to funkcjonalny sposób na chłodzenie większych obiektów – zarówno komercyjnych czy biurowych, jak i mieszkalnych. Do jego zalet z pewnością można zaliczyć:

  • wszechstronność – możliwość zastosowania w różnych przestrzeniach do jednoczesnego chłodzenia wielu pomieszczeń;
  • chłodzenie i grzanie – nowoczesne klimatyzatory multisplit mogą również pomagać w podnoszeniu temperatury we wnętrzach;
  • elastyczny dobór temperatury – w każdym z pomieszczeń możesz utrzymywać inną, preferowaną temperaturę;
  • łatwość rozbudowy – do systemu multisplit dość łatwo można podłączyć dodatkowe klimatyzatory różnych typów (ścienne, kasetonowe, podsufitowo-przypodłogowe, kanałowe).

Nie trzeba się martwić o wydajność klimatyzacji – system multisplit jest zaprojektowany w taki sposób, by całość była efektywna, mimo tego, że obsługuje ją tylko jeden agregat. Warto jednak wiedzieć, że taki układ urządzeń ma również pewne ograniczenia – to dlatego klimatyzator typu multisplit nie będzie się nadawać do każdego zastosowania.

Klimatyzator multisplit – schemat
Klimatyzator multisplit pozwala na podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej kilku urządzeń montowanych we wnętrzach. Mogą to być klimatyzatory różnych typów – w zależności od potrzeb.

Klimatyzator multisplit – na co uważać?

Klimatyzacja multisplit ma jednak pewne ograniczenia. Dlatego w niektórych przypadkach korzystniejszy będzie montaż kilku osobnych „splitów”. Jakie wady tego systemu można wykazać?

  • Cena – to przeszkoda dla wielu. Dwa osobne systemy split zazwyczaj są tańsze niż zestaw multisplit. 
  • Instalacja – montaż klimatyzatora multisplit często jest szybszy ze względu na mniejszą ilość urządzeń, ale trudniejszy z uwagi na konieczność ich połączenia w jeden system. Niekiedy okazuje się to skomplikowane i po prostu nieopłacalne.
  • Wzajemna zależność – co prawda klimatyzator typu multisplit pozwala na indywidualne ustawienie optymalnej temperatury w każdym pomieszczeniu, ale nie umożliwia stosowania jednocześnie funkcji chłodzenia i grzania. Wynika to z jego budowy. Dlatego w tzw. okresie przejściowym dostosowanie temperaturowe wnętrzach do indywidualnych potrzeb użytkowników może być trudniejsze.

Ponadto system multisplit zwykle oznacza większe ograniczenia w stosowaniu automatyki. Dzięki nowoczesnym instalacjom tego typu można regulować temperaturę w pomieszczeniach z wyprzedzeniem i dostosowywać ją do aktualnie wykonywanych czynności. Wzajemne powiązanie jednostek może jednak utrudniać zaprogramowanie działania klimatyzacji dla każdego pomieszczenia osobno – w przypadku oddzielnych klimatyzatorów typu split jest to łatwiejsze.

Przeczytaj także:  5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę wybierając klimatyzator

 

Klimatyzator multisplit – czy warto?

Czy zatem warto inwestować w klimatyzator multisplit? To zależy od indywidualnych potrzeb, a także ilości i proporcji pomieszczeń. Jeśli zależy Ci na ekonomicznym zakupie, zwykle zdecydowanie lepszym pomysłem będą osobne splity – wówczas do każdej jednostki wewnętrznej jest przypisany oddzielny agregat zewnętrzny. Takie rozwiązanie da Ci też więcej możliwości w zakresie regulacji temperatury – w każdym pomieszczeniu będzie ona ustawiana indywidualnie, a problemu nie będzie stanowić nawet jednoczesne grzanie i chłodzenie. Należy również sprawdzić możliwości instalacji elektrycznej. Nie wszędzie da się bowiem zamontować klimatyzator multisplit. 4 pomieszczenia (4 jednostki wewnętrzne) lub więcej wymagają dużej mocy agregatu – nie każda instalacja poradzi sobie z jego obsługą.

Warto jednak pamiętać, że montaż kilku jednostek zewnętrznych nie zawsze jest możliwy. Wówczas jedynym rozwiązaniem będzie klimatyzator multisplit. Cena jego zakupu będzie nieco wyższa, ale mniejsza ilość urządzeń zapewni niższe koszty utrzymania (ze względu na mniejsze zużycie prądu). Co ostatecznie wybrać? Decyzja należy do Ciebie, jednak warto przedyskutować ją z fachowcem. Dzięki temu na pewno będziesz zadowolony!