Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

klimatyzator-scienny-split-erco-lodz


Nowoczesne klimatyzatory łatwo dopasujemy do charakteru wnętrza, jego powierzchni, jak też do zadań, które zamierzamy przed nimi postawić. Idealny klimatyzator jest niewielki, wydajny i cichy – zupełnie jak klimatyzator typu split. Przyjrzyjmy się więc, ile kosztuje, jak wygląda i gdzie się sprawdzi taka klimatyzacja.

Montaż klimatyzatora typu split - erco-lodz.pl

Fot. To, jaki klimatyzator split wybrać, zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań oraz posiadanych środków finansowych.

Klimatyzator split – zasada działania

W przypadku klimatyzatora split zasada działania jest dość prosta. Urządzenie składa się z dwóch części. Jednostka zewnętrzna (zawierająca sprężarkę, skraplacz oraz zawór zwrotny) umieszczana jest zwykle na balkonie lub na ścianie budynku. Połączona jest ona z jednostką wewnętrzną (mieszczącą parownik) zlokalizowaną w pomieszczeniu.

Obie części klimatyzatora typu split połączone są ze sobą za pomocą rur wypełnionych czynnikiem chłodzącym. Płynąc przez układ, zmienia on stan skupienia, czemu towarzyszy intensywna wymiana ciepła. W parowaczu jednostki wewnętrznej klimatyzatora typu split czynnik chłodzący pobiera ciepło z otoczenia, zaś w skraplaczu jednostki zewnętrznej (po sprężeniu w sprężarce) zmienia się w ciecz i oddaje ciepło do otoczenia.

W systemie, za skraplaczem, znajduje się jeszcze zawór rozprężny. Temperatura czynnika chłodzącego spada w nim poniżej temperatury otoczenia, w wyniku czego możliwe jest odbieranie ciepła z otoczenia w parowaczu klimatyzatora.

Klimatyzator przenośny split czy stacjonarny? Co wybrać?

Wybierając urządzenie, można postawić na klimatyzator przenośny split, tańszy i mobilny, ale mniej wydajny i głośniejszy niż stacjonarny. Klimatyzator split przenośny musi znajdować się w pomieszczeniu z oknem, przez które za pomocą rur pobierane jest powietrze zewnętrzne do schładzania skraplacza oraz wyprowadzane ciepłe powietrze z urządzenia.

Można postawić też na klimatyzator stacjonarny typu split, który ma znacznie wyższą wydajność, jest cichy i skuteczny. Trzeba się jednak liczyć z większym kosztem zakupu urządzenia i montażu, który dobrze powierzyć fachowcom.

Jak wygląda klimatyzator typu split?

W przypadku klimatyzatorów typu split różnica w wyglądzie dotyczy przede wszystkim jednostki wewnętrznej. Wśród najczęściej wybieranych są klimatyzator split ścienny i podsufitowy. W pomieszczeniach z podwieszanym sufitem są to klimatyzatory kasetonowe i kanałowe.

Montaż klimatyzatora typu split - erco-lodz.pl

Fot. Klimatyzatory ścienne split najczęściej są w kolorze białym, ale na rynku dostępne są także wersje czarna, grafitowa, z dodatkami chromowymi lub wykończeniem drewnopodobnym.

Klimatyzatory split ścienne zwykle montuje się pod sufitem, gdzie stają się niemal niezauważalne. Producenci coraz częściej oferują je w wielu wersjach wzorniczych, dzięki czemu łatwo je dopasować do stylistyki wnętrza.

Gdzie warto postawić na klimatyzatory split?

Klimatyzatory domowe split w mieszkaniach przeznaczone są do chłodzenia pojedynczych pomieszczeń. Warto umieszczać je więc we wnętrzach zlokalizowanych na poddaszu, gdzie temperatura latem bywa nie do zniesienia. Doskonale odnajdą się również w pomieszczeniach o wystawie zachodniej, które w okresie letnim mocno nagrzewają się w godzinach popołudniowych. Klimatyzator typu split jest też świetnym rozwiązaniem do salonu, w którym spędza się dużo czasu w ciągu dnia.

Montaż klimatyzatora split

Montaż klimatyzatora typu split - erco-lodz.pl

Fot. Jednostkę wewnętrzną klimatyzatora typu split często montuje się na ścianie tuż pod sufitem. Pozwala to na płynne i stopniowe ochładzanie powietrza we wnętrzu.

Montaż klimatyzatora split wiąże się z szeregiem trudności do pokonania. Stopień skomplikowania tych czynności zależy od rodzaju klimatyzatora, jak też od dostępności miejsca, w którym urządzenie ma być zainstalowane.

Miejsce, w którym ma się znaleźć klimatyzator typu split, musi gwarantować równomierne rozprowadzanie powietrza w danym pomieszczeniu. Musi to być także lokalizacja, która umożliwia łatwy dostęp w czasie serwisowania klimatyzatora. Jednocześnie odległość między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną powinna być możliwie najkrótsza.

Montaż klimatyzacji typu split rozpoczyna się od zainstalowania jednostki wewnętrznej na stelażu i poprowadzenia rury, którą będzie płynął czynnik chłodzący. Następnie montuje się jednostkę zewnętrzną, która powinna zostać dokładnie wypoziomowana i odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniem mechanicznym. Do niej podłącza się instalację chłodniczą.

Kolejny etap montażu klimatyzacji polega na przeprowadzeniu próby szczelności systemu i wytworzeniu w układzie chłodniczym próżni. Następnie instaluje się połączenia elektryczne i napełnia klimatyzację czynnikiem chłodzącym.

Ponieważ zamontowanie klimatyzatora dla domu, czyli sprzętu stacjonarnego split jest procesem wieloetapowym, wymagającym specjalistycznej wiedzy i umiejętności, montaż klimatyzacji warto powierzyć fachowcom.

Klimatyzator split do samodzielnego montażu – czy taki sprzęt będzie wydajny?

Na rynku dostępne są klimatyzatory split do samodzielnego montażu, jednak trzeba pamiętać, że jest on dość trudny i wymaga spełnienia szeregu warunków, aby sprzęt był wydajny i działał właściwie. Oto kilka z nich:

  • Klimatyzator musi zostać ulokowany we właściwym miejscu, które zagwarantuje odpowiednie warunki do jego prawidłowej pracy.
  • Otwór, którym pobiegną przewody łączące jednostki klimatyzatora powinien być wykonany ze spadkiem, aby skropliny mogły swobodnie wydostawać się z urządzenia.
  • Po podłączeniu przewodów układ należy odpowietrzyć, co jest dość trudne do zrobienia bez odpowiedniego sprzętu.

Warto też pamiętać, że korzystając z profesjonalnego montażu zyskuje się gwarancję, z której można ewentualnie skorzystać w razie kłopotów z klimatyzacją.

Klimatyzator domowy split – ceny

W przypadku klimatyzatorów stacjonarnych typu split, ceny najtańszych urządzeń zaczynają się od 1 tys. zł, jednak są to klimatyzatory o dość niskiej wydajności i niezbyt ciche. Klimatyzator typu split, którego moc chłodnicza wynosi 3,5 kW, to wydatek na poziomie co najmniej 1,5-2,0 tys. zł. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt montażu urządzenia, który kształtuje się w granicach 1,0-1,5 tys. zł, w zależności od stopnia skomplikowania konkretnego zlecenia.

Jeśli natomiast brać pod uwagę klimatyzator przenośny split, cena jego jest nieco niższa. Jest to jednak urządzenie znacznie mniej wydajne, dużo głośniejsze i mniej energooszczędne, niż w przypadku klimatyzatorów stacjonarnych split.

***

Klimatyzatory typu split są nowoczesnymi urządzeniami o ciekawym i atrakcyjnym designie. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie chce się uzyskać chłodne i świeże powietrze. Dobrze zamontowany, wysokiej jakości klimatyzator split gwarantuje komfortowe warunki do życia – nawet w czasie największych upałów. Warto więc postawić na sprawdzone rozwiązania.