Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

klimatyzacja z funkcją grzania – ogrzewanie i klimatyzacja

Klimatyzatory pozwalają przetrwać upały i gwarantują odpoczynek w domowym zaciszu w komfortowych warunkach. Warto jednak pamiętać, że klimatyzator może być także świetnym rozwiązaniem w okresie przejściowym, gdy upały odchodzą w zapomnienie, a wnętrze wymaga dogrzania. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest klimatyzator z funkcją grzania. Jak to działa?

Klimatyzacja z funkcją grzania - ERCO Łódź

Fot. Klimatyzator z funkcją grzania w okresach przejściowych gwarantuje ciepłe i czyste powietrze, zaś latem chroni od upałów.

Klimatyzacja z funkcją grzaniaogrzewanie i klimatyzacja w jednym

Nowoczesne klimatyzatory są urządzeniami uniwersalnymi. Coraz częściej producenci oferują klimatyzację z funkcją ogrzewania, która chłodzi w czasie letnich upałów i grzeje, gdy temperatura znacznie spada jesienią i wiosną.

Klimatyzator do ogrzewania domu i mieszkania sprawdzi się jesienią, gdy jeszcze nie zostało uruchomione podstawowe źródło ciepła (centralne ogrzewanie czy piec) oraz wiosną, gdy ogrzewanie główne już nie działa, a nadal zdarzają się chłodne dni i noce.

Ogrzewanie klimatyzatorem

Ogrzewanie klimatyzatorem nie jest zwykle stosowane jako główne źródło ciepła, lecz jako źródło uzupełniające, mające jednak sporo zalet. Klimatyzator z funkcją grzania gwarantuje wysoki komfort użytkowania. Główne zalety tego urządzenia to:

  • cicha praca,
  • łatwe i szybkie się uruchamianie,
  • sprawne i niezawodne działanie,
  • jego użycie nie wymaga wykonania tzw. brudnych czynności, jak w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania (m.in. konieczność uzupełnienia paliwa stałego do pieca).

Klimatyzacja z ogrzewaniem jest też wydajna, choć trzeba pamiętać, że wydajność klimatyzatora z funkcją grzania spada wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Najefektywniej klimatyzatory grzeją, w zależności od konkretnego modelu, do temperatury 0°C lub -5°C. Dobrej klasy urządzenia radzą sobie także z większymi mrozami.

Klimatyzacja i ogrzewanie w jednym to też rozwiązanie ekologiczne ze względu na brak spalin powstających w czasie pracy klimatyzatora. Powietrze ogrzane przez klimatyzator, przechodząc przez jego system filtracyjny, jest też oczyszczane, co znacząco podnosi jego jakość.

Klimatyzacja jako ogrzewanie – na czym to polega?

Klimatyzatory z funkcją grzania wyposażone są w pompę ciepła (typu powietrze – powietrze), która pozwala na uzyskanie efektu odwrotnego do chłodzenia i ogrzanie wnętrza mieszkania lub domu ciepłym powietrzem.

Klimatyzacja z funkcją grzania - ERCO Łódź

Fot. Klimatyzacja z ogrzewaniem ma specjalny zawór czterodrożny, który pozwala na odwrócenie obiegu chłodniczego.

Jakie są dostępne tryby w tego rodzaju urządzeniach? W trybie chłodzenia jednostka wewnętrzna pełni rolę parownika, zaś zewnętrzna – skraplacza. Podczas grzania role te się odwracają. Przy klimatyzatorach typu split jednostka zewnętrzna pobiera energię cieplną i transferuje ją do jednostki wewnętrznej, która z kolei ogrzewa pomieszczenie. 

Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest opłacalne?

Ogrzewanie klimatyzatorem jest opłacalne, ponieważ ciepło w ten sposób wytwarzane jest znacznie tańsze, niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Zaletą klimatyzatora z funkcją grzania jest także to, że dzięki wydajnemu wentylatorowi i nawiewowi jest on w stanie w ciągu kilku minut podnieść temperaturę do oczekiwanego poziomu i – dzięki zaawansowanej automatyce – utrzymać ją przez wyznaczony czas.

Co sprawdzi się poza klimatyzacją w domu? M.in. pompa ciepła i wentylacja. Poznaj zalety, wady i sposób działania wentylacji grawitacyjnej.

Ogrzewanie klimatyzatorem – koszty

Ciepło uzyskane dzięki klimatyzatorowi z funkcją grzania jest tańsze niż wtedy, gdy zostanie ono wytworzone przez grzejniki elektryczne czy akumulacyjne. Jeśli chodzi o ogrzewanie domu klimatyzatorem, koszty mogą być nawet o ok. 60-80% niższe, niż generowane przez grzejniki elektryczne. Grzejnik o mocy 2000 W zużywa 2000 W energii elektrycznej. W tym czasie klimatyzator o mocy 3000 W, w zależności od modelu, może zużyć jedynie 800 W.

Aby obliczyć koszty energii elektrycznej potrzebnej do ogrzewania klimatyzacją, należy odnaleźć na karcie urządzenia dane odnośnie do poboru mocy w trybie grzania, jak też określić powierzchnię/przestrzeń, którą chce się ogrzać. Standardowo, 1 kW odpowiada za ogrzanie ok. 10 m2 powierzchni i na tej podstawie można oszacować koszt eksploatacji klimatyzatora z funkcją grzewczą.

Trzeba pamiętać jednak, że koszt ogrzewania klimatyzatorem jest kwestią dość indywidualną. Może zależeć od:

  • wybranego przez użytkownika poziomu temperatury, do której ogrzane ma zostać pomieszczenie,
  • usytuowania nieruchomości (m.in. położenia względem stron świata, nasłonecznienia, wiatru etc.).

Jak ustawić klimatyzację na grzanie?

Klimatyzatory z funkcją grzania zwykle są zdalnie sterowane pilotem i wyposażone w elektroniczny termostat, który kontroluje temperaturę w danym pomieszczeniu. Aby ją utrzymać na wybranym poziomie, najczęściej wystarczy ją ustawić na wyświetlaczu pilota klimatyzatora.

Klimatyzacja z funkcją grzania - ERCO Łódź

Fot. Ustawienie odpowiedniej temperatury klimatyzacji jest proste, a urządzenie szybko dostosowuje ją w pomieszczeniu do konkretnych oczekiwań.

Jaki klimatyzator do ogrzewania wybrać?

To, jaki klimatyzator od ogrzewania wybrać, zależy od wielu czynników, w tym od wielkości pomieszczeń do ogrzania, od indywidualnych oczekiwań i preferencji użytkowników, oraz od posiadanych środków finansowych. 

Jeśli koszt założenia klimatyzacji w całej nieruchomości jest dla kogoś zbyt wysoki, warto zdecydować się na klimatyzator przenośny z funkcją grzania. Wówczas można wykorzystać klimatyzatory przenośne typu split. Ich jednostki robocze rozdzielone są na zewnętrzną i wewnętrzną (umieszczoną w chłodzonym czy też ogrzewanym pomieszczeniu).

W klimatyzatorach przenośnych z funkcją grzania powietrze ogrzewane jest za pomocą grzałki elektrycznej (funkcję grzewczą pełni termowentylator) albo pompy ciepła.

Jeśli chodzi o klimatyzator z funkcją grzania, cena zależy od tego, czy wybiera się urządzenie przenośne czy stacjonarne, a także od klasy urządzenia i oferowanych przez nie dodatkowych funkcji. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jaki klimatyzator do ogrzewania wybrać, najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów z firmy ERCO-Łódź, którzy podpowiedzą najkorzystniejsze rozwiązanie.

 

Klimatyzator z funkcją grzania to doskonały sposób, aby ogrzać dom i mieszkanie w okresach przejściowych. Zapewnia ciepłe i czyste powietrze wiosną i jesienią, a latem chroni przed upałami, gwarantując komfortowe warunki do życia. Nowoczesne klimatyzatory to także ekonomiczne i ekologiczne źródło ciepła. Postawmy więc na sprawdzone rozwiązania i cieszmy się optymalną temperaturą w domu przez cały rok.