Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

klimatyzacja z funkcją grzania – ogrzewanie i klimatyzacja

Klimatyzatory pozwalają przetrwać upały i gwarantują odpoczynek w domowym zaciszu w komfortowych warunkach. Warto jednak pamiętać, że klimatyzator może być także świetnym rozwiązaniem w okresie przejściowym, gdy upały odchodzą w zapomnienie, a wnętrze wymaga dogrzania. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest klimatyzator z funkcją grzania. Jak to działa?

Klimatyzacja z funkcją grzania - ERCO Łódź

Fot. Klimatyzator z funkcją grzania w okresach przejściowych gwarantuje ciepłe i czyste powietrze, zaś latem chroni od upałów.

Klimatyzacja z funkcją grzaniaogrzewanie i klimatyzacja w jednym

Nowoczesne klimatyzatory są urządzeniami uniwersalnymi. Coraz częściej producenci oferują klimatyzację z funkcją ogrzewania, która chłodzi w czasie letnich upałów i grzeje, gdy temperatura znacznie spada jesienią i wiosną.

Klimatyzator do ogrzewania domu i mieszkania sprawdzi się jesienią, gdy jeszcze nie zostało uruchomione podstawowe źródło ciepła (centralne ogrzewanie czy piec) oraz wiosną, gdy ogrzewanie główne już nie działa, a nadal zdarzają się chłodne dni i noce.

Ogrzewanie klimatyzatorem

Banner kontaktowy - wybór klimatyzacji - ERCO Łódź

Ogrzewanie klimatyzatorem nie jest zwykle stosowane jako główne źródło ciepła, lecz jako źródło uzupełniające, mające jednak sporo zalet. Klimatyzator z funkcją grzania gwarantuje wysoki komfort użytkowania. Główne zalety tego urządzenia to:

 • cicha praca,
 • łatwe i szybkie się uruchamianie,
 • sprawne i niezawodne działanie,
 • jego użycie nie wymaga wykonania tzw. brudnych czynności, jak w przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania (m.in. konieczność uzupełnienia paliwa stałego do pieca).

Klimatyzacja z ogrzewaniem jest też wydajna, choć trzeba pamiętać, że wydajność klimatyzatora z funkcją grzania spada wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Najefektywniej klimatyzatory grzeją, w zależności od konkretnego modelu, do temperatury 0°C lub -5°C. Dobrej klasy urządzenia radzą sobie także z większymi mrozami.

Klimatyzacja i ogrzewanie w jednym to też rozwiązanie ekologiczne ze względu na brak spalin powstających w czasie pracy klimatyzatora. Powietrze ogrzane przez klimatyzator, przechodząc przez jego system filtracyjny, jest też oczyszczane, co znacząco podnosi jego jakość.

Klimatyzacja jako ogrzewanie – na czym to polega?

Klimatyzatory z funkcją grzania wyposażone są w pompę ciepła (typu powietrze – powietrze), która pozwala na uzyskanie efektu odwrotnego do chłodzenia i ogrzanie wnętrza mieszkania lub domu ciepłym powietrzem.

Klimatyzacja z funkcją grzania - ERCO Łódź

Fot. Klimatyzacja z ogrzewaniem ma specjalny zawór czterodrożny, który pozwala na odwrócenie obiegu chłodniczego.

Jakie są dostępne tryby w tego rodzaju urządzeniach? W trybie chłodzenia jednostka wewnętrzna pełni rolę parownika, zaś zewnętrzna – skraplacza. Podczas grzania role te się odwracają. Przy klimatyzatorach typu split jednostka zewnętrzna pobiera energię cieplną i transferuje ją do jednostki wewnętrznej, która z kolei ogrzewa pomieszczenie. 

Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest opłacalne?

Ogrzewanie klimatyzatorem jest opłacalne, ponieważ ciepło w ten sposób wytwarzane jest znacznie tańsze, niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. Zaletą klimatyzatora z funkcją grzania jest także to, że dzięki wydajnemu wentylatorowi i nawiewowi jest on w stanie w ciągu kilku minut podnieść temperaturę do oczekiwanego poziomu i – dzięki zaawansowanej automatyce – utrzymać ją przez wyznaczony czas.

Co sprawdzi się poza klimatyzacją w domu? M.in. pompa ciepła i wentylacja. Poznaj zalety, wady i sposób działania wentylacji grawitacyjnej.

Ogrzewanie klimatyzatorem – koszty

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją? Ciepło uzyskane dzięki klimatyzatorowi z funkcją grzania jest tańsze niż wtedy, gdy zostanie ono wytworzone przez grzejniki elektryczne czy akumulacyjne. Jeśli chodzi o ogrzewanie domu klimatyzatorem, koszty mogą być nawet o ok. 60-80% niższe, niż generowane przez grzejniki elektryczne. Grzejnik o mocy 2000 W zużywa 2000 W energii elektrycznej. W tym czasie klimatyzator o mocy 3000 W, w zależności od modelu, może zużyć jedynie 800 W.

Aby obliczyć koszty energii elektrycznej potrzebnej do ogrzewania klimatyzacją, należy odnaleźć na karcie urządzenia dane odnośnie do poboru mocy w trybie grzania, jak też określić powierzchnię/przestrzeń, którą chce się ogrzać. Standardowo, 1 kW odpowiada za ogrzanie ok. 10 m2 powierzchni i na tej podstawie można oszacować koszt eksploatacji klimatyzatora z funkcją grzewczą.

Trzeba pamiętać jednak, że koszt ogrzewania klimatyzatorem jest kwestią dość indywidualną. Może zależeć od:

 • wybranego przez użytkownika poziomu temperatury, do której ogrzane ma zostać pomieszczenie,
 • usytuowania nieruchomości (m.in. położenia względem stron świata, nasłonecznienia, wiatru etc.).

Czy grzanie klimatyzacją jest ekonomiczne?

Ogrzewanie klimatyzacją jest sensowne w kilku przypadkach. Najczęściej z takiego rozwiązania korzysta się wiosną i jesienią, czyli w okresach przejściowych, gdy jeszcze (lub już) nie grzejemy, a pojawiają się chłodniejsze dni. Zimą ogrzewanie klimatyzatorem nigdy nie będzie tak wydajne, jak grzanie gazowe lub na paliwa stałe. Na co warto zwrócić uwagę, zastanawiając się nad ekonomicznością grzania klimatyzacją?

 • Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, czy nie mamy dostępu do innych źródeł ogrzewania. Piece na gaz, węgiel, eko groszek czy inne paliwo stałe są tańsze. Jednak koszt ogrzewania klimatyzacją jest znacznie niższy niż w przypadku wspominanych już wcześniej grzejników elektrycznych.
 • Opłacalność użytkowania klimatyzacji jako źródła ciepła w domu powinna być uzależniona także od komfortu użytkowania i naszych preferencji. Dla niektórych przeszkadzać może, np. hałas generowany przez klimatyzatory. Dla innych osób, za grzaniem klimatyzacją przemawiać będzie czystość. W przeciwieństwie, np. do pieców na węgiel – ogrzewanie klimatyzatorem wymaga jedynie jedno kliknięcia pilotem.
 • Planując montaż klimatyzacji, można od razu pomyśleć nad modelem, który będzie posiadać funkcję grzania. Wtedy na ekonomiczność takiego rozwiązania wpływa fakt, że mamy w domu jedno urzędzie, które zarówno grzeje, jak i chłodzi.

Jak ustawić klimatyzację na grzanie?

Klimatyzatory z funkcją grzania zwykle są zdalnie sterowane pilotem i wyposażone w elektroniczny termostat, który kontroluje temperaturę w danym pomieszczeniu. Aby ją utrzymać na wybranym poziomie, najczęściej wystarczy ją ustawić na wyświetlaczu pilota klimatyzatora.

Klimatyzacja z funkcją grzania - ERCO Łódź

Fot. Ustawienie odpowiedniej temperatury klimatyzacji jest proste, a urządzenie szybko dostosowuje ją w pomieszczeniu do konkretnych oczekiwań.

Warto pamiętać o jednym – wiele osób uważa grzanie klimatyzacją za tzw. zieloną alternatywę. Wszystko dlatego, że nie generuje smogu ani innych zanieczyszczeń. Szybko reaguje po włączeniu, zapewniając przyjemne chłodzenie lub ogrzewanie. Dodatkową zaletą klimatyzatorów z funkcją grzania jest możliwość zastosowania w nich filtrów do kurzu, roztoczy, alergenów i innych.

Jaki klimatyzator do ogrzewania wybrać?

To, jaki klimatyzator od ogrzewania wybrać, zależy od wielu czynników, w tym od wielkości pomieszczeń do ogrzania, od indywidualnych oczekiwań i preferencji użytkowników, oraz od posiadanych środków finansowych. 

Jeśli koszt założenia klimatyzacji w całej nieruchomości jest dla kogoś zbyt wysoki, warto zdecydować się na klimatyzator przenośny z funkcją grzania. Wówczas można wykorzystać klimatyzatory przenośne typu split. Ich jednostki robocze rozdzielone są na zewnętrzną i wewnętrzną (umieszczoną w chłodzonym czy też ogrzewanym pomieszczeniu).

W klimatyzatorach przenośnych z funkcją grzania powietrze ogrzewane jest za pomocą grzałki elektrycznej (funkcję grzewczą pełni termowentylator) albo pompy ciepła.

Klimatyzacja i ogrzewanie w jednym – jakie funkcje powinno mieć urządzenie?

Dobry klimatyzator z funkcją grzania powinien mieć takie funkcje, jak:

 • podtrzymywanie temperatury – np. służy to zamarzaniu rur lub nadmiernemu wychładzaniu pomieszczenia w sytuacji, gdy spada ona poniżej ustalonego zakresu;
 • automatyczny restart – po każdym niespodziewanym wyłączeniu lub zaniku napięcia, urządzenie powinno włączać się automatycznie;
 • wysoka klasa energetyczna;
 • ciche i wydajne działanie;
 • możliwość wygodnego i prostego sterowania za pośrednictwem pilota;
 • tryb odszraniania, uruchamiany w razie konieczności i spadku temperatury;
 • stała i wydajna praca nawet przy skrajnie niskich temperaturach.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzacją i sam sprzęt? Jeśli chodzi o klimatyzator z funkcją grzania, cena zależy od tego, czy wybiera się urządzenie przenośne czy stacjonarne, a także od klasy urządzenia i oferowanych przez nie dodatkowych funkcji. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jaki klimatyzator do ogrzewania wybrać, najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów z firmy ERCO-Łódź, którzy podpowiedzą najkorzystniejsze rozwiązanie.

 

Klimatyzator z funkcją grzania to doskonały sposób, aby ogrzać dom i mieszkanie w okresach przejściowych. Zapewnia ciepłe i czyste powietrze wiosną i jesienią, a latem chroni przed upałami, gwarantując komfortowe warunki do życia. Nowoczesne klimatyzatory to także ekonomiczne i ekologiczne źródło ciepła. Postawmy więc na sprawdzone rozwiązania i cieszmy się optymalną temperaturą w domu przez cały rok.