Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

erco-lodz-klimatyzacja

Klimatyzacja powoli staje się standardem w polskich biurach, obiektach komercyjnych, ale także domach. Z jednej strony to efekt coraz łatwiejszego dostępu do tej technologii, a z drugiej – ocieplania się klimatu. Jednak utrzymanie optymalnej temperatury powietrza to nie wszystko, o co należy zadbać. Równie istotna jest jego jakość. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu, jak działa klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza. Dowiedz więc więcej o tym urządzeniu.

Klimatyzacja nie jest niczym nowym. Urządzenia, które dbają o utrzymanie odpowiedniej temperatury, zwłaszcza w upalne dni, funkcjonują na rynku od wielu dekad. Na przestrzeni lat pokutował mit o tym, że taka instalacja może być szkodliwa dla zdrowia. Jednak potencjalne problemy z klimatyzacją są związane przede wszystkim z niewłaściwą eksploatacją systemu – w tym ze zbyt rzadkim czyszczeniem urządzenia czy też ustawianiem zbyt niskiej temperatury docelowej. Prawdą jest jednak, że standardowy klimatyzator pełni jedynie funkcje związane z chłodzeniem oraz, ewentualnie, utrzymaniem odpowiedniego nawilżenia powietrza w budynku. Zasady gry zmienia nowoczesna wersja tego urządzenia, czyli klimatyzator z oczyszczaczem powietrza.

Klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym – nowy trend

Czym jest klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza? Zgodnie z nazwą, to urządzenie, które nie tylko pozwala na optymalizację temperatury, ale również pomaga pozbyć się szkodliwych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Połączenie tych dwóch funkcji to absolutny hit ostatnich lat.

Dlaczego klimatyzator z oczyszczaczem powietrza staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem? 

Zainteresowanie klimatyzatorami – oczyszczaczami powietrza wzrasta przede wszystkim, ponieważ zwiększa się świadomość co do tego, jakie zanieczyszczenia mogą się znajdować w atmosferze. Myśląc o nich, nie można brać pod uwagę wyłącznie smogu – zwłaszcza, że znaczą część życia spędzamy wewnątrz budynku. A to tu „czyhają” m.in. grzyby, pleśnie i roztocza, jak również cząstki detergentów, a także substancje toksyczne pochodzące z materiałów budowlanych, np. formaldehyd. Oczyszczacz powietrza z funkcją klimatyzatora jest wyposażony w system filtrów, które usuwają niebezpieczne związki, przyczyniając się do wytworzenia zdrowego mikroklimatu w domu czy firmie.

Klimatyzator dla alergików – funkcja oczyszczania powietrza

Kobieta obsługująca klimatyzator z oczyszczaczem powietrza
Szukasz firmy, która zamontuje dla Ciebie klimatyzację w Łodzi? Postaw na Erco-Łódź!

Montaż takiego urządzenia jest szczególnie korzystny dla osób zmagających się z alergią – zwłaszcza na kurz, sierść zwierząt czy domowe detergenty. Stała praca oczyszczacza pozwoli pozbywać się na bieżąco tych podrażniających substancji. To zaś przełoży się na lepsze samopoczucie alergika, mniejsze ryzyko wystąpienia objawów uczulenia (np. ataku astmy), a także na wyższą jakość snu.

Oczyszczanie powietrza z wirusów, bakterii, zanieczyszczeń i brzydkich zapachów

Klimatyzator jako oczyszczacz powietrza może sobie radzić z szerokim spektrum zanieczyszczeń, które są typowe dla wnętrz domu czy firmy. Są to przede wszystkim:

  • kurz i roztocza,
  • bakterie i inne drobnoustroje (zwłaszcza, jeśli klimatyzator jest wyposażony w funkcję jonizacji),
  • różnego rodzaju pyłki czy sierść zwierząt,
  • pył zawieszony PM 2,5 czy PM 10 – zwłaszcza w czasie wietrzenia zimą może się on dostawać do wnętrza przez okno.

Skuteczność oczyszczania powietrza w klimatyzatorach

Czy klimatyzator do domu z oczyszczaczem powietrza to rozwiązanie, które realnie rozwiązuje problem zanieczyszczeń? Jak najbardziej tak. Nowoczesne, zaawansowane urządzenia są wyposażone nie tylko w standardowy filtr HEPA, ale również dodatkowe warstwy, przez które jest przepuszczane powietrze. Ważną funkcją jest jonizacja, która pozwala pozbyć się zanieczyszczeń o najmniejszych rozmiarach, np. drobnoustrojów. W efekcie powietrze staje się wolne od toksycznych substancji oraz nieprzyjemnych zapachów.

Wydajność i ekologia – czy to idzie w parze z klimatyzatorem z funkcją oczyszczacza?

Klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym to urządzenie, które pojawiło się na rynku dość niedawno. To oznacza, że modele dostępne na rynku najczęściej spełniają normy związane z energooszczędnością. Gdy porównać je np. ze standardowymi klimatyzatorami sprzed lat, można zauważyć znaczny spadek zużycia energii przy jednoczesnym utrzymaniu dobrej wydajności.

Oczyszczanie powietrza z wirusów, bakterii, zanieczyszczeń i brzydkich zapachów
Klimatyzację z funkcją oczyszczania powietrza można zamontować w każdym miejscu w domu.

Kluczem do sukcesu jest wybranie modelu o odpowiedniej mocy oraz wydajności. Należy zatem sprawdzić, jaka jest maksymalna powierzchnia pomieszczenia, które obsłuży klimatyzator z oczyszczaczem powietrza.

Czy zimą można używać klimatyzatora?

Choć przyjęło się, że klimatyzator jest urządzeniem stosowanym tylko w największe upały, w rzeczywistości nowoczesne urządzenia sprawdzą się również w chłodniejszym okresie roku, także zimą. W jej cieplejsze dni klimatyzator z oczyszczaczem powietrza może nawet zupełnie zastąpić inne źródło ogrzewania, a w chłodniejsze – stanowić jego wsparcie. Co ważne, nowoczesne modele są energooszczędne, co oznacza, że koszt dogrzewania klimatyzatorem może pozytywnie zaskoczyć.

Czy klimatyzator w 100% może zastąpić oczyszczacz powietrza?

Tak. Odpowiednio dobrane urządzenie może pracować wyłącznie jako oczyszczacz powietrza. Klimatyzator może pozostać wyłączony – na przykład, wówczas gdy nie ma ani potrzeby dogrzewania ani chłodzenia wnętrza. Praca w trybie oczyszczacza będzie się wiązała z mniejszym zużyciem energii, a jednocześnie pozwoli na wytworzenie korzystnego dla zdrowia mikroklimatu.

Jeżeli chcesz zainwestować w klimatyzator z funkcją oczyszczania powietrza do swojego domu, skontaktuj się z naszym ekspertem. Pomożemy Ci dobrać optymalne urządzenie i wykonamy jego montaż. Zapraszamy do współpracy!

Jeżeli szukasz firmy oferującej montaż klimatyzacji – Skontaktuj się z nami!