Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

Konieczność ochrony środowiska naturalnego sprawia, ze coraz bardziej świadomie podejmujemy decyzję o pozyskiwaniu ciepła z odnawialnych źródeł energii. Montaż pomp ciepła w domach to dziś jedna z najbardziej niezawodnych i powszechnych technologii, które to umożliwiają. Różnorodność urządzeń i możliwości jakie daje pompa wpływają na efektywność całego układu grzewczego oraz na cenę wykonania instalacji. Koszt montażu pompy ciepła i samego sprzętu uzależniony jest od wielu czynników. Jakich? Oto kilka tych decydujących…

 

Cena a rodzaj pompy i sposób pozyskiwania ciepła

Bez wątpienia to największa składowa całej inwestycji. Na rynku dostępne są pompy ciepła gruntowe, powietrzne i wodne, o różnych parametrach, dobieranych w zależności od zapotrzebowania na ciepło w danym budynku i źródła pozyskania ciepła. Cena pompy ciepła z montażem zależy więc po pierwsze od rodzaju pompy.

  • Pompy gruntowe – wykorzystują ciepło akumulowane w głębi ziemi. W polskich warunkach klimatycznych to efektywne rozwiązanie, jednak również najdroższe w wariancie pionowym (wymagającym głębokich odwiertów). Przy ułożeniu poziomym kolektora – jest nieco taniej, ale można to zrobić tylko na większych działkach.
  • Pompy wodne – ułożenie kolektora na dnie stawu czy rzeki pozwala na stworzenie efektywnie działającej instalacji. Woda ma dużą zdolność akumulacji ciepła, jednak niewiele działek posiada dostęp do rzek czy przydomowych zbiorników wodnych, stąd stosunkowo niewielka popularność takich instalacji. 
  • Pompy powietrzne – najtańsza opcja wykorzystująca ciepło z powietrza. Zdolność akumulowania ciepła przez powietrze jest najsłabsza, ale za to rozwiązanie jest możliwe do zastosowania w każdym miejscu. Koszt montażu powietrznej pompy ciepła jest najniższy i pozwala na podgrzanie ciepłej wody użytkowej (powietrze-woda) lub pomieszczeń w domu (powietrze-powietrze).

Większość pomp ciepła najefektywniej działa w niskotemperaturowym systemie ogrzewania (np. ogrzewanie podłogowe, sufitowe), ale na rynku dostępne są również droższe, wysokotemperaturowe pompy ciepła, które mogą tworzyć instalację z tradycyjnymi grzejnikami naściennymi. Dodatkowo ceny urządzeń wahają się, niekiedy znacznie w zależności od producenta. 

 

Koszt pompy ciepła z montażem a wielkość ogrzewanej powierzchni

Dopasowanie mocy grzewczej urządzenia do wielkości ogrzewanej powierzchni ma oczywiście ogromny wpływ na cenę całego przedsięwzięcia. Im mocniejsza i bardziej wydajna pompa, tym większy jest jej koszt. Możliwa jest również sytuacja, że pomimo niewielkiej przestrzeni do ogrzania, zapotrzebowanie mieszkańców domu na ciepło (temperatura ciepłej wody użytkowej, komfort cieplny w pomieszczeniach etc.) jest na tyle duże, że wymaga zakupu bardziej wydajnej (droższej) pompy. Różnica cenowa między pompą 8kw i 11kw wynosi ok. 2-3 tys. Przy tej inwestycji nie jest to duży koszt. W przypadku domu ok. 150m2 rekomendujemy dwie moce pompy – 8kw i 11kw lub w przypadku starego budownictwa (docieplony dom, z większym procentem kaloryferów niż podłogówki) zawsze rekomendujemy pompę większej mocy. 

Dowiedz się, jak dobrać pompę ciepła do wielkości domu >>

 

Wydatki na pompę ciepła i jej montaż, a rodzaj i jakość budynku

Rodzaj materiału użytego do budowy domu, ilość i jakość ocieplenia oraz wiek budynku mają bezpośredni wpływ na występowanie mostków termicznych i potencjalną utratę ciepła. W tego typu przypadkach (gdy straty ciepła są znaczne) może być zalecany montaż pompy ciepła o większej wydajności, niż wynikałoby to z powierzchni domu i zapotrzebowania jego mieszkańców. To podnosi zatem koszt instalacji.

 

Koszt montażu pompy ciepła a nakład pracy przy wykonaniu instalacji

Sytuacją idealną jest możliwość montażu instalacji w nowopowstającym budynku. Zazwyczaj przebiega on wtedy sprawnie i bez dodatkowych kosztów. Nieco inaczej wygląda to w przypadku zmiany dotychczasowej instalacji lub dołączenia pompy ciepła do już istniejącego układu. Jeżeli wcześniej w domu działała już instalacja grzewcza, wymagane jest jej odpowiednie przepłukanie co wpływa na wydłużenie pracy.. W już zagospodarowanych budynkach najniższy jest koszt montażu pompy ciepła typu powietrze-woda lub powietrze-powietrze.  

Dodatkowo ilość pracy jest uzależniona od rodzaju montowanej pompy. Najdroższy jest montaż pionowych wymienników gruntowych (ze względu na konieczność wykonania specjalistycznych i kosztownych prac ziemnych – głębokich odwiertów). Nieco mniej pracochłonne są wymienniki poziome, jednak wymagają one dużej połaci nieosłoniętej powierzchni. Najniższym nakładem prac można wykonać montaż pompy ciepła powietrze-woda i powietrze-powietrze. 

 

Montaż pompy ciepła – cena a lokalizacja budynku i usługodawcy

Koszt samego montażu pompy ciepła różni się również w zależności od lokalizacji budynku. Najlepiej szukać wykonawców w swojej najbliższej okolicy, ponieważ cena często wzrasta wraz z odległością firmy od miejsca montażu. Decydując się na współpracę, warto postawić na kompleksową usługę zakupu pompy ciepła (cena z montażem) i ewentualnym serwisem.

 

Pompa ciepła – koszt montażu a serwisowanie instalacji

Koszty montażu pompy ciepła często obejmują również usługę serwisowania urządzenia. Warto sprawdzić ten aspekt, zawierając umowę z firmą wykonawczą. Jeżeli tak nie jest, trzeba przygotować się na dodatkowe wydatki. Pompa ciepła, jak większość systemów grzewczych, wymaga okresowych przeglądów – najczęściej corocznych. Koszt takiej usługi waha się od 200 do nawet 500 zł (kwota nie obejmuje ewentualnej wymiany części i naprawy sprzętu) i jest uzależniony od wykonawcy i lokalizacji.

 

Czy pompa ciepła jest droga?

Tego rodzaju inwestycja wymaga spojrzenia na nią w dłuższej perspektywie czasu. Początkowy koszt montażu pompy ciepła może się wydawać wysoki w porównaniu do ceny ciepła pozyskiwanego ze źródeł tradycyjnych, jednak w związku z rosnącą koniecznością zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery i rezygnacji z paliw stałych, korzystanie ze źródeł odnawialnych wydaje się nieuniknioną przyszłością. Pompa ciepła, pomimo swojej niemałej ceny początkowej, pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacyjnych, znaczące oszczędności w rachunkach za ogrzewanie i zwrot inwestycji w ciągu kilku lat od montażu pompy. Koszt montażu pompy ciepła to inwestycja na 20-30 lat.

Poznaj popularne mity dotyczące instalacji z pompą ciepła, by nie dać się na nie nabrać

Biorąc pod uwagę ilość składowych wpływających na końcową efektywność pracy układu z pompą ciepła, bardzo trudna (lub wręcz niemożliwa) jest jednoznaczna deklaracja odnośnie do ceny zakupu pompy ciepła i kosztu montażu. Wycena ustalana jest za każdym razem indywidualnie przez specjalistę, na podstawie warunków w danym budynku oraz informacji uzyskanych od inwestora.

Więcej informacji związanych z kosztami instalacji pompy ciepła

Jeżeli szukasz firmy montującej pompy ciepła w Łodzi – Skontaktuj się z nami!