Klimatyzacja w domu jednorodzinnym to ochłodzone, osuszone i przefiltrowane powietrze. To przekłada się na lepsze samopoczucie mieszkańców i zwiększa komfort ich życia, zwłaszcza gdy za oknem trwają tropikalne upały. Sprawdźmy, jak zamontować klimatyzację w domu i jaki jest koszt jej użytkowania?
W przypadku klimatyzacji w domu jednorodzinnym doskonałym rozwiązaniem jest wybór klimatyzatora dwuczęściowego typu split. Jednostka chłodząca montowana jest na zewnątrz budynku, co gwarantuje wydajność, energooszczędność oraz cichą pracę. Jednostka wewnętrzna ma formę estetycznego klimatyzatora ściennego. Ten jest wyposażony w specjalne filtry, które eliminują z powietrza kurz, zarodniki pleśni i grzybów czy bakterie. Ma to szczególne znacznie w przypadku osób z alergią.
Dobrym rozwiązaniem w domu jednorodzinnym jest klimatyzacja kanałowa, pozwalająca na dostarczanie powietrza z jednostki centralnej do kilku pomieszczeń jednocześnie. Klimatyzator umieszczany jest w tym przypadku w pomieszczeniu technicznym albo w przestrzeni między stropem a sufitem podwieszanym, co czyni go niewidocznym dla użytkownika.
Jeśli chodzi o klimatyzację centralną w domu, cena zależy od wielu czynników, w tym m.in. od powierzchni domu i wielkości niezbędnej do zamontowania instalacji, zastosowanych rozwiązań i klasy urządzeń. Trzeba jednak pamiętać, że montaż klimatyzacji centralnej i kanałowej przeprowadza się na etapie budowy lub w czasie generalnego remontu budynku.
Spis treści
Gdzie zamontować klimatyzację w domu?
Decydując się na montaż klimatyzacji w domu, trzeba pamiętać o właściwym dobraniu miejsca pod klimatyzator. Klimatyzacja domowa musi być tak zamontowana, aby system ochładzał równomiernie powietrze w całym pomieszczeniu, a nawiew nie był skierowany bezpośrednio na osoby, które przebywają we wnętrzu (nie należy więc montować klimatyzatora m.in. bezpośrednio nad kanapą czy biurkiem).
W przypadku klimatyzacji typu split jednostkę wewnętrzną najlepiej umieścić na ścianie pod sufitem, gdyż to tam dochodzi do najintensywniejszych procesów mieszania się mas powietrza o zróżnicowanej temperaturze. Klimatyzator naścienny powinien mieć po ok. 15 cm wolnej przestrzeni po bokach i ok. 20 cm od sufitu. Wśród zalecanych miejsc lokalizacji wymienić można też ścianę z oknem, w jego sąsiedztwie albo pod framugą okienną.
Mimo iż nowoczesne klimatyzatory są ciche, lepiej, gdy nie są zlokalizowane w rogu pomieszczenia, gdzie dźwięk odbija się od trzech płaszczyzn i jest przez to potęgowany.
Jeśli w grę wchodzi klimatyzator ścienny, montaż należy rozważyć w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej:
- w salonie, gdzie spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi,
- w sypialni, gdzie klimatyzacja zapewni nam komfortowy sen.
Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?
Jednostka zewnętrzna klimatyzatora najczęściej montowana jest na zewnątrz budynku, na tarasach i balkonach, które ułatwiają montaż i przeprowadzanie prac konserwacyjnych. Można ją również montować na szerszych parapetach lub bezpośrednio na ścianie budynku.
Jednostki zewnętrzne klimatyzacji w domu jednorodzinnym można również montować na dachu budynku. W przypadku płaskich dachów należy jednak pamiętać o odpowiedniej podstawie, która zimą zapobiegnie zaleganiu śniegu na urządzeniu.
Koszt eksploatacji i konserwacji klimatyzacji domowej
Posiadanie klimatyzacji w domu jednorodzinnym wiąże się także z koniecznością ponoszenia opłat za prąd i konserwację urządzenia. Warto wybrać klimatyzator o możliwie jak najwyższej klasie energetycznej, co pozwoli znacząco obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej. Koszt zużycia energii jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od częstotliwości użytkowania klimatyzacji, warunków pogodowych czy taryfy opłat za prąd.
Klimatyzacja wiąże się także z wydatkami na czyszczenie i konserwację. W zależności od specyfiki klimatyzacji, czynności te wykonane przez profesjonalną firmę kosztują ok. 200-300 zł.
Koszty całkowite klimatyzacji można zoptymalizować poprzez m.in. oczyszczanie przewodów wentylacyjnych (pełna drożność to mniej pobranego przez klimatyzator prądu), uszczelnienie okien i drzwi oraz zamontowanie rolet blokujących promienie słońca czy nieznacznie podniesienie temperatury w termostacie urządzenia, co przełoży się na niższe rachunki za prąd.
Klimatyzacja a wentylacja
W przypadku montażu klimatyzacji w domu jednorodzinnym należy pamiętać, że klimatyzacja nie zastąpi wentylacji. To dwa procesy, które wzajemnie się uzupełniając, zapewniają właściwy stan powietrza w budynku.
W domu, w którym wentylacja wspomagana jest mechanicznie, na czas pracy klimatyzatora należy wyłączyć wentylatory. Inaczej można spodziewać się wyższych kosztów pracy klimatyzatora, który będzie musiał uporać się z ciągłym napływem ciepłego powietrza z zewnątrz na skutek pracy wentylacji.
Usuwanie wilgoci z domu
Klimatyzacja domowa chłodzi powietrze, ale też usuwa nadmiar wilgoci z budynku. Instalacja do odprowadzania skroplin prowadzi od jednostki wewnętrznej do miejsca, gdzie można je usunąć (np. do kanalizacji). Instalacja taka powinna być położona ze spadkiem w stronę odpływu. Skropliny można też usuwać na zewnątrz budynku, np. na dach lub rurką biegnącą po elewacji na ziemię obok domu.
Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym gwarantuje komfortowe funkcjonowanie nawet w czasie największych upałów. Decydując się na zamontowanie klimatyzacji domowej, warto zwrócić się o pomoc do fachowców, by dokonać optymalnego wyboru klimatyzatora oraz uniknąć niepotrzebnych i kosztownych błędów.