Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

shutterstock_1714397848

Montaż pompy ciepła to jedno z najlepszych dostępnych obecnie rozwiązań grzewczych, które można również wykorzystać do produkcji ciepłej wody użytkowej. Taka instalacja jest przede wszystkim ekonomiczna, ekologiczna i bardzo efektywna, dlatego decyduje się na nią wielu inwestorów budujących nowe domy. Co jednak z już istniejącymi obiektami? Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?

Pompa ciepła w starym domu – sposób na oszczędności?

Domy budowane według tzw. tradycyjnych technologii zwykle są kosztowne w utrzymaniu. Wznoszono je w czasach tańszej energii i opału, których ceny współcześnie szybują. Nic więc dziwnego, że ich właściciele poszukują oszczędności. Jedną z największych bolączek właściciela starego domu zwykle są koszty jego ogrzewania. Dlatego zainteresowanie mogą wzbudzać pompy ciepła, które są coraz częściej wybierane jako główny element instalacji grzewczych w nowych inwestycjach.

Pompa ciepła wykorzystuje ciepło pobierane z gruntu, powietrza lub wody, zapewniając zapewnia przyjazne środowisku i niezwykle ekonomiczne ogrzewanie. Jest bezobsługowa, nie wymaga stosowania ani składowania żadnych paliw, nie stwarza zagrożenia. Właścicielom pieców i kotłów starszej generacji może się więc jawić jako prawdziwy cud techniki. Bez wątpienia montaż pompy ciepła wiąże się z wygodą i znacznymi oszczędnościami. Jednak czy zawsze?

Czy montaż pompy ciepła zawsze się opłaca?

Pompa ciepła to bardzo nowoczesne i niezwykle sprawne urządzenie. W większości sytuacji koszt montażu pompy ciepła jest dość wysoki, jednak rekompensuje to fakt, że instalacja pompy zapewnia niskie koszty eksploatacyjne. To urządzenie, które może pomóc odczuwalnie obniżyć rachunki w każdym budynku.

Należy pamiętać, że najbardziej efektywne jest jednak wtedy, gdy ma zapewnione odpowiednie warunki do pracy. Montaż pompy ciepła w źle zaizolowanym budynku, z którego ciepło „ucieka” wszelkimi możliwymi sposobami zwykle nie ma większego sensu. Jeśli jednak zadba się o wykonanie odpowiedniego ocieplenia, oszczędności związane z jej użytkowaniem będą bardzo duże.

To brak odpowiedniej izolacji często sprawia, że starsze domy, budowane w tradycyjnej technologii, są drogie w utrzymaniu. Już sama poprawa ocieplenia pozwoli obniżyć codzienne koszty, a dodatkowa modernizacja systemu grzewczego na ten oparty o pompę ciepła sprawi, że rachunki staną się dużo niższe. Wystarczy zadbać o dobór odpowiednich rozwiązań.

Pompa ciepła a tradycyjne grzejniki

Problemem może być też konstrukcja instalacji grzewczej. Jeszcze całkiem niedawno w domach montowano wyłącznie grzejniki ścienne. Dziś znamy wiele znacznie efektywniejszych metod na ogrzewanie pomieszczeń. Pompy ciepła najlepiej współpracują zaś z technologiami niskotemperaturowymi – np. systemem podłogowym. Warto jednak pamiętać, że sama wymiana grzejników na ogrzewanie podłogowe nie rozwiąże problemu. Główną przeszkodą dla pompy ciepła w starym budynku jest bowiem izolacja, czy też raczej jej brak. 

Ogrzewanie podłogowe – instalacja pod pompę ciepłaMontaż pompy ciepła pozwala uzyskać największe oszczędności, gdy jest połączony z instalacją podłogową lub innym nowoczesnym ogrzewaniem temperaturowym.  Taka inwestycja nie zawsze jest jednak konieczna – pompy mogą bardzo dobrze współpracować również z tradycyjnymi grzejnikami.

Jak montować pompy ciepła w starym domu?

Montaż pompy ciepła w starym domu jest  jak najbardziej możliwy! Wymaga jednak inwestycji w termomodernizację. Zamiast więc zastanawiać się, jak montować pompy ciepła w starym domu, w pierwszej kolejności pomyśl o tym, jak obniżyć straty ciepła.

Po pierwsze, warto  przeanalizować obecną konstrukcję układu grzewczego. Dzięki sprawdzeniu wydajności energetycznej budynku można następnie zaplanować prace, które pomogą poprawić wydajność każdego systemu grzewczego. W ramach termomodernizacji można przeprowadzić m.in.:

To działania, które wymagają przeprowadzenia poważnego remontu i dość dużych nakładów finansowych. Ich opłacalność jest jednak nie do podważenia. Dlatego jeśli zależy Ci na znacznym obniżeniu kosztów utrzymania budynku, jest to jedyna słuszna droga. Po termomodernizacji można przeprowadzić montaż pompy ciepła o parametrach dopasowanych do nowych wymagań domu w zakresie energii cieplnej. Tym samym sam zakup i montaż urządzenia będzie tańszy. 

Pompa ciepła w starszych domach – czy warto?

Na pytanie, czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła, można odpowiedzieć: tak, ale pod pewnymi warunkami. Sam montaż urządzenia w kiepsko zaizolowanym domu na pewno nie przyniesie oczekiwanych skutków. Jeśli aktualnie zapotrzebowanie budynku na energię jest duże, będziesz musiał podjąć (niekiedy dość zaawansowane) działania, by je obniżyć. Najważniejsza jest dobra izolacja, która zapobiegnie stratom ciepła, wpływając na zwiększenie efektywności pompy ciepła

Należy również pamiętać, że pompa ciepła w starym budynku musi mieć odpowiednio dobrane parametry. W tym mogą pomóc Ci eksperci ERCO.

Jeżeli szukasz firmy montującej pompy ciepła w Łodzi – Skontaktuj się z nami!