Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

rekuperacja

Prawidłowy montaż rekuperacji ma ogromne znaczenie dla jej odpowiedniego działania. Jednocześnie nie jest to prosta czynność – wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej, dobrego projektu i zaplanowania prac, a także starannego doboru elementów instalacji. Najlepiej powierzyć ją więc fachowcom. Nawet profesjonalnym ekipom, jeśli nie mają właściwego doświadczenia, zdarza się jednak popełniać błędy w tej kwestii. Przedstawiamy kilka najczęstszych.

Jak zaprojektować wentylację mechaniczną? Najczęstsze błędy przy montażu

Montaż rekuperacji w domu czy innym budynku należy rozpocząć od przygotowania szczegółowego projektu. To podstawa, która pozwoli upewnić się, że system będzie wystarczająco wydajny i funkcjonalny. Schemat rekuperacji musi być sporządzony przez osobę z odpowiednią wiedzą. Powinien uwzględniać wszystkie elementy instalacji. Nawet najlepszy projekt nie uchroni jednak niedoświadczonych monterów przed błędami. Te niestety zdarzają się dość często, dlatego warto zawsze dokładnie zapoznać się z doświadczeniem wykonawcy przed rozpoczęciem współpracy.

Montaż rekuperacji w domu bez zmiany instalacji grzewczej

Coraz częściej inwestorzy prywatni decydują się na montaż rekuperacji w starym domu. Takie rozwiązanie pozwala zwiększyć wydajność energetyczną budynku, obniżyć rachunki za ogrzewanie, a także zażegnać częsty problem nadmiernego gromadzenia się wilgoci we wnętrzach. Rekuperator zmniejsza jednak zapotrzebowanie obiektu na moc grzewczą, dlatego jego instalacja wymaga dostosowania całego systemu ogrzewania. Zazwyczaj zaleca się zastosowanie pompy ciepła lub pieca o mniejszej mocy, a także mniejszych grzejników. 

Banner zachęcający do kontaktu - ERCO

Podobny problem dotyczy klimatyzacji. Należy ją uwzględnić z powodu odzysku chłodu przez rekuperację, a także z uwagi na konieczność montażu punktów nawiewnych i wywiewnych wentylacji w taki sposób, by nie kolidowały z klimatyzacją.

Montaż rekuperacji najniższym kosztem

Jeśli planujesz montaż rekuperacji, cena nie może być jedynym kryterium przy wyborze określonych rozwiązań. Często jest ona związana z mocą rekuperatora, która po prostu musi być dopasowana do wymagań budowli. Nie warto oszczędzać na jakości żadnego z elementów – idealnie dopasowana instalacja to bowiem znacznie większe oszczędności dla domu oraz większa trwałość instalacji wentylacyjnej!

Przeczytaj również: Czy rekuperacja w domu się opłaca? >>

Nieprawidłowy projekt rekuperacji

Jak już wspomniano, dokładny projekt rekuperacji jest absolutnie obowiązkowy. Na niewiele się jednak zda, jeśli nie będzie wykonany prawidłowo. Do jego sporządzenia potrzebna jest wiedza inżynierska i branżowa. Jak zaprojektować wentylację mechaniczną z rekuperacją? Sposób prowadzenia kanałów wentylacyjnych musi być bardzo starannie opracowany i zoptymalizowany, podobnie jak położenie i rozmiar punktów nawiewnych i wywiewnych. Zły projekt to również zła realizacja, a w efekcie nieprawidłowe działanie systemu.

Zły dobór kanałów wentylacyjnych

Dobór kanałów wentylacyjnych powinien być uzależniony przede wszystkim od możliwości instalacyjnych budynku. Przewody do rekuperacji muszą również być tak zainstalowane, by w razie potrzeby można się było do nich dostać w celu czyszczenia lub konserwacji. Od rodzaju i sposobu montażu kanałów zależy prawidłowe funkcjonowanie całej instalacji. Niestety instalatorzy często na tym etapie popełniają błędy – m.in. ze względu na ogromną różnorodność tego rodzaju elementów dostępnych na rynku.

Przewody wentylacyjne - rekuperacja

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kanałów wentylacyjnych. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że ich odpowiedni dobór jest bardzo ważny dla jakości pracy instalacji.

Nieodpowiednia moc rekuperatora

Celem montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest efektywna wymiana powietrza w pomieszczeniach. Dlatego moc rekuperatora jest jednym z jego najważniejszych parametrów. Gdy jest niewystarczająca, korzyści z instalacji będą znacznie mniej widoczne. Dobór urządzenia warto powierzyć fachowcom, którzy przygotują również projekt i przeprowadzą montaż wentylacji mechanicznej. Dzięki temu system będzie odpowiednio wydajny i zapewni wyraźne oszczędności oraz zauważalną poprawę mikroklimatu we wnętrzu.

Przeczytaj także nasz inny artykuł i dowiedz się więcej: Czy stosowanie rekuperacji pozwala zaoszczędzić? 

Samodzielny montaż rekuperacji w nieogrzewanym pomieszczeniu

Rekuperator będzie prawidłowo spełniał swoją funkcję tylko wtedy, gdy zostanie zamontowany w ogrzewanym pomieszczeniu. Mimo iż kuszące może się wydawać umieszczenie mało estetycznego urządzenia np. na nieocieplonym poddaszu, wówczas będzie ono niemal bezużyteczne. Rekuperator potrzebuje do pracy odpowiednich warunków – przede wszystkim temperatury powyżej 5-8oC (w zależności od urządzenia). Jeśli jest montowany w nieogrzewanym pomieszczeniu, musi mieć przynajmniej właściwą izolację.

Wszystkie powyższe sytuacje dowodzą, że samodzielny montaż rekuperacji jest niewskazany. To złożone przedsięwzięcie, które wymaga szerokiej wiedzy specjalistycznej. Jedno poprawne przeprowadzenie znacząco wpływa zaś na efektywność i prawidłowość działania systemu. Dlatego zakładanie instalacji powinno się powierzać tylko fachowcom.

Szukasz firmy oferującej montaż rekuperacji? Sprawdź ofertę firmy Erco i ciesz się znacznie bardziej efektywnym ogrzewaniem!