Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

od-czego-zalezy-cena-montazu-erco-lodz

Chcąc założyć klimatyzację w domu, mieszkaniu czy też w biurze, należy przygotować się na wydatki związane nie tylko z ceną samego urządzenia, ale również z kosztem wykonania montażu. Od czego konkretnie on zależy?

Warto zdać sobie sprawę z faktu, iż podłączenie klimatyzacji nie jest zadaniem banalnie prostym. Sprawa nie kończy się bowiem na przytwierdzeniu sprzętu do ściany, sufitu czy też wnęki okiennej. Zwłaszcza jeśli mowa o systemie szczególnie skomplikowanym. Mając to na uwadze, nie warto decydować się na samodzielny montaż. Brak wiedzy, doświadczenia i odpowiednich narzędzi może bowiem doprowadzić nawet do uszkodzenia urządzenia. Nie opłaca się tego ryzykować…

Ile kosztuje montaż klimatyzacji?

Trzeba podkreślić, że specjaliści rzadko kiedy dzielą się dokładnym cennikiem tego typu usług. Jeśli nawet takowy istnieje, należy go traktować mocno orientacyjnie. Wszystko dlatego, że na to, ile kosztuje montaż klimatyzacji, wpływa bardzo wiele czynników.

Jak wyczyścić klimatyzację domową? ERCO Łódź
Fot. Montaż klimatyzacji domowej powinien być wykonywany przez fachowców, którzy.

Profesjonalna firma powinna więc w konkretnym przypadku zaproponować wykonanie dokładnej wyceny, w ramach której  analizowana jest specyfika urządzenia, a także miejsca, w którym ma się ono znaleźć. Dzięki temu fachowcy mogą wskazać dokładniejsze koszty – niezależnie od tego, czy interesuje nas to, ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu, mieszkaniu czy też w biurze. Ceny montażu takiego sprzętu często przekraczają 1000 złotych. Czasem dochodzą nawet do 1500 i 2000 złotych. W ramach usług naliczane są bowiem koszty narzędzi oraz użytych materiałów.

Koszt montażu klimatyzacji – najważniejsze czynniki

Wycena przeprowadzana przez instalatora ma na celu analizę najważniejszych czynników, które mają największe przełożenie na koszt montażu klimatyzacji. Nie da się ukryć, że spore znaczenie ma specyfika samego sprzętu. Niektórzy instalatorzy nie podejmą się montażu, jeśli zakupiony sprzęt jest tani i wątpliwej jakości. Może się bowiem zdarzyć, że poszczególne jego elementy ulegną uszkodzeniu podczas montażu. A nikt nie chce brać za to odpowiedzialności.

Nie można zapominać także o specyfice miejsca montażu. Jeśli konieczne okaże się wykorzystanie specjalnego rusztowania bądź podnośnika, koszty montażu urządzeń naturalnie wzrosną. To samo dotyczy kucia ścian, a także ewentualnego maskowania elementów klimatyzacji. Dodatkowym utrudnieniem będzie również integracja klimatyzatora z innymi systemami działającymi już w domu, na przykład z wentylacją.

Odległość między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną

Najważniejszą kwestią wpływającą na koszt montażu klimatyzacji jest jednak odległość między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ determinuje długość potrzebnej do użycia instalacji elektrycznej oraz miedzianej.

Jak wyczyścić i prawidłowo odgrzybić klimatyzację? ERCO Łódź
Fot. Prawidłowy montaż klimatyzacji.

 

W przypadku odległości wynoszącej ponad 10 metrów, koszt montażu klimatyzacji może przekroczyć 2000 złotych. Jeszcze więcej zapłacimy wówczas, gdy zechcemy zainstalować sprzęt składający się z kilku jednostek wewnętrznych (multisplit). Cena klimatyzacji multisplit z montażem może wtedy wynieść nawet 10 000 złotych lub więcej.

Zastanawiasz się, jaki klimatyzator wybrać? Poznaj klimatyzator Fujitsu LU – model idealny do nowoczesnych pomieszczeń

Ile trwa montaż klimatyzacji?

Kolejnym czynnikiem mającym decydujący wpływ na koszt montażu klimatyzacji jest czas trwania całej usługi. Spora odległość między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną, konieczność kucia ścian, rusztowanie, podnośniki – wszystko to wydłuża czas realizacji, co z kolei przekłada się na potrzebę zapłaty większej kwoty fachowcom.

Jak można się domyślić to, ile trwa montaż klimatyzacji, również jest zależne od wielu czynników. Średnio cała operacja zamyka się w 6 do 10 godzin. Należy przygotować się również na spory hałas, zwłaszcza przy kuciu ścian, a także na zabrudzenia.

Stopień trudności montażu klimatyzacji

W przypadku zakładania klimatyzacji monoblokowej bądź przenośnej, cały proces nie jest specjalnie skomplikowany, dzięki czemu trwa krótko i jest stosunkowo tani. Wszystko komplikuje się wówczas, gdy zakupiliśmy system multisplit, a także wtedy, gdy odległość między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną jest spora. W wielu przypadkach pojawia się bowiem konieczność kucia ścian i wykonywania specjalnych rusztowań. Żeby wszystko to przebiegło w sposób prawidłowy, fachowcy muszą skorzystać ze specjalnych narzędzi i materiałów.

Sprawdź także: Czyszczenie klimatyzacji domowej – kiedy warto wykonać, na czym to polega i ile kosztuje?

 Zamaskowanie instalacji po montażu klimatyzacji

Nie da się ukryć, że w przypadku systemów klimatyzacyjnych istotne jest nie tylko ich sprawne, wydajne działanie, ale również estetyka. Wystające kable, połączenia bądź inne elementy mogą w sposób zdecydowany zaburzyć wystrój domu, mieszkania lub biura. Dlatego też poza montażem klimatyzacji, firmy oferują maskowanie całej instalacji. Jest to realizowane między innymi poprzez schowanie kabli w ścianie, a także użycie specjalnych maskownic. Wybór metody wpływa na czas i koszt realizacji.

Dowiedz się więcej: Klimatyzacja w bloku – jak ją wybrać, zamontować i ile kosztuje?

Co może wpłynąć na obniżenie ceny montażu klimatyzacji?

Wszystkie wyżej wymienione kwestie mogą sprawić, że ostateczna cena klimatyzacji z montażem będzie bardzo wysoka. Warto więc zastanowić się nad tym, czy istnieją sposoby na jej obniżenie. Tym najpowszechniej stosowanym jest zakup klimatyzatora z usługą montażu w tej samej firmie. Przy tego typu transakcjach cena jest zazwyczaj obniżona.