Wybór źródeł ogrzewania domu zimą i kosztów z nimi związanych to jesienią prawdziwie gorący temat. Rosnące z roku na rok ceny energii, a także wprowadzane nowe normy dotyczące ochrony środowiska sprawiają, że szukamy nie tylko skutecznych i bezpiecznych sposobów na ogrzanie mieszkania, ale i możliwie najtańszych. Niemało wątpliwości budzi ogrzewanie domu klimatyzacją – czy to jest faktycznie dobry sposób na utrzymanie komfortu cieplnego? Czy ogrzewanie klimatyzacją to dobre rozwiązanie?
Spis treści
Ogrzewanie mieszkania klimatyzacją – czy to się opłaca?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Znajdziemy bowiem tańsze sposoby, by ogrzać mieszkanie – ogrzewanie centralne, pompa ciepła (w domu), ogrzewanie podłogowe (pod pewnymi warunkami) będą ekonomiczniejszym rozwiązaniem. Jednak wiele osób ogrzewa swoje mieszkania urządzeniami elektrycznymi – różnego rodzaju grzejnikami elektrycznymi i farelkami. W takich przypadkach ogrzewanie klimatyzacją jest tańsze – i to kilkukrotnie. Jak to możliwe?
Jakie urządzenie wybrać do ogrzewania mieszkania klimatyzacją?
Nowoczesne klimatyzatory coraz częściej oferują w funkcję grzania. Takie urządzenie wyposażone jest w pompę ciepła, które – w chłodniejsze dni, gdy chcemy się dogrzać właśnie przy użyciu klimatyzacji – pobiera energię cieplną z zewnątrz, doprowadzając ją do wnętrza, jednocześnie oczyszczając powietrze ze szkodliwych pyłów.
Zarówno klimatyzacja domowa SPLIT, MULTISPLIT, jak i VRV oferują funkcję grzania. Chcąc wybrać odpowiednie urządzenie, należy dokonać analizy potrzeb – oszacować, jak często i przez ile godzin będziemy korzystać z ogrzewania klimatyzacją. Im nasze potrzeby są większe, tym ważniejszy będzie wybór klimatyzatora z jak najwyższą klasą energetyczną. Innym bardzo ważnym parametrem jest SCOP – sezonowy współczynnik efektywności grzewczej, który określa, ile energii uzyskamy w stosunku do energii zużytej. Urządzenia, które warto brać pod uwagę, to te, które mają SCOP od 3,5 do 5,5 – co oznacza, że do uzyskania (odpowiednio) 3,5 kW do 5,5 kW energii cieplnej zużywany jest 1 kWh energii elektrycznej. Ponadto należy przyjrzeć się zakresowi temperatur otoczenia dla pracy urządzenia w trybie grzania – poniżej wskazanej przez producenta temperatury nie należy używać klimatyzatora do grzania, gdyż uległby on awarii.
Ogrzewanie klimatyzacją – koszty roczne
Ogrzewanie klimatyzacją jest tańszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem niż grzanie domu farelką czy innym urządzeniem elektrycznym. Dzieje się tak dzięki wspomnianemu parametrowi SCOP – gdy grzejemy klimatyzatorem, zużywając 1 kWh energii elektrycznej, oddając jej zgodnie ze wskaźnikiem SCOP więcej. W przypadku farelki czy grzejników elektrycznych stosunek ten wynosi 1:1. Należy przy tym pamiętać, że im na dworze zimniej, tym koszty ogrzewania klimatyzacją będą rosły.
Dogrzewanie klimatyzacją mieszkania w wiosną i jesienią
Koszt ogrzewania grzejnikiem elektrycznym znacząco przewyższa koszt ogrzewania klimatyzacją, chociaż najwięcej użytkowników decyduje się na dogrzewanie klimatyzacją mieszkania w okresach przejściowych – wiosną i jesienią, gdy centralne ogrzewanie już lub jeszcze nie działa, a na dworze jest dość chłodno. Wówczas dogrzewanie klimatyzacją mieszkania wieczorami, by zwiększyć komfort cieplny, przyspieszyć schnięcie prania, wychodzi jeszcze taniej – w takim przypadku korzystamy z funkcji grzania w najbardziej sprzyjających ku temu warunkach, gdy temperatura na zewnątrz nie zbliża się do minimalnej temperatury dla pracy urządzenia w trybie grzania.
Ogrzewanie klimatyzacją – szczególnie w okresach przejściowych – to znakomite rozwiązanie dla mieszkańców bloków i domów, którzy cenią sobie komfort cieplny. Możliwość regulacji temperatury, ustawienia urządzenia tak, by uruchamiało się pół godziny przed naszym powrotem do domu oraz oczywiście podstawowa funkcja chłodzenia w upalne dni sprawia, że zainteresowanie montażem klimatyzacji rośnie z roku na rok.