Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

Powietrzna pompa ciepła w domu

Jak pokazują badania przeprowadzone przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w I połowie 2020 roku, sprzedaż pomp ciepła powietrze-woda w Polsce była o 50% wyższa niż rok wcześniej, a zainteresowanych nadal przybywa. Mimo to, pompy ciepła są stosunkowo nową technologią. Dlatego pojawia się wiele pytań związanych z tymi urządzeniami. Odpowiadamy na 5 najczęstszych.

Jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła to instalacja grzewcza, która wytwarza energię cieplną z wykorzystaniem naturalnych źródeł dostępnych w środowisku. Ciepło może być przez nią pobierane z powietrza, wody, a także z gruntu.

Jak to wygląda w praktyce? To, jak działa pompa ciepła, można porównać nieco do sposobu funkcjonowania lodówki, przy czym mechanizm ten jest odwrócony. W przypadku lodówki chodzi o odprowadzenie ciepłego powietrza z komory chłodniczej, zaś w przypadku pompy ciepła – o jego dostarczenie do sieci C.O.

Pompa ciepła jest wykorzystywana do:

  • ogrzewania budynku,
  • podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Dodatkowo wiele nowoczesnych urządzeń może być też wykorzystywanych w roli klimatyzatorów.

A jak funkcjonują pompy ciepła? Zasada działania jest dość prosta i podobna, bez względu na to, skąd urządzenie pobiera energię cieplną.

  • Instalacja pobiera energię z tzw. źródła dolnego, czyli właśnie z gruntu, wody lub powietrza. Następuje to przez czynnik grzewczy, który krąży w systemie, najczęściej roztwór glikolu. Ta ciecz pochłania ciepło z otoczenia i przenosi do samej pompy ciepła. Warto przy tym podkreślić, że powietrzna pompa ciepła zasysa powietrze bezpośrednio z otoczenia.
  • Energia cieplna dociera to tzw. wymiennika ciepła, czyli parownika, gdzie czynnik grzewczy odparowuje. Para jest następnie przesyłana do sprężarki, której zadaniem jest jej dodatkowe podgrzanie.
  • Para jest skraplana pod wysokim ciśnieniem – wówczas następuje oddanie ciepła do instalacji grzewczej.
    Skroplony (i schłodzony) czynnik grzewczy kieruje się ponownie w stronę dolnego źródła, a oddane ciepło jest przekazywane do instalacji grzewczej. Tu „odbiorcą” jest zazwyczaj woda.
  • Podgrzana woda trafia albo do grzejników lub rurek ogrzewania podłogowego, albo jest wykorzystywana w roli ciepłej wody użytkowej.

Proces odbywa się w zautomatyzowany, bezobsługowy sposób.

Jakie są rodzaje pompy ciepła

Można wyróżnić 3 podstawowe rodzaje pompy ciepła.

  • Powietrzna pompa ciepła – w jej przypadku energia jest pobierana z powietrza. Wbrew pozorom, nowoczesne wersje tego urządzenia sprawdzają się również w polskich warunkach pogodowych i radzą sobie także w mroźniejsze dni. Są stosunkowo łatwe do zamontowania i nieco tańsze od innych typów.
  • Gruntowa pompa ciepła – pobiera energię z gruntu, gdzie panuje stabilna temperatura przez cały rok. Cechuje się dobrą efektywnością, ale jej zamontowanie wymaga wykonania odwiertów na terenie działki, a sama inwestycja jest dość kosztowna.
  • Wodna pompa ciepła – tu źródłem dolnym jest woda; w polskich warunkach to rozwiązanie nie jest zbyt popularne.

Należy również wskazać, że różne mogą być też górne źródła. Najczęściej ciepło jest przekazywane – jak w powyżej opisanym mechanizmie działania – do wody. Tak działa np. pompa ciepła powietrze-woda. Możliwe jest też zastosowanie pomp powietrze-powietrze.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Gdy chodzi o urządzenia takie jak pompa ciepła, cena może być bardzo zróżnicowana. Wiele zależy zarówno od zapotrzebowania energetycznego budynku (które przekłada się na docelową moc instalacji), jak i od wybranej technologii oraz warunków montażu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpłatnej wyceny – mogą ją dla Ciebie wykonać także specjaliści ERCO.

Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jak mniej więcej kształtuje się cena pompy ciepła, musisz się spodziewać inwestycji rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mniej kosztowny będzie montaż pompy powietrze-woda, bardziej – grunt-woda.

Nie można przy tym zapominać o tym, że dostępne są różnego typu dotację na pompę ciepła. Użytkownicy mogą skorzystać np. z dofinansowania z programu rządowego „Czyste powietrze”, ale także z ulgi termomodernizacyjnej od podatku PIT. Dzięki temu początkowy wydatek stosunkowo szybko się zwraca.

Czy pompa ciepła jest kosztowna w eksploatacji?

Przy urządzeniach, takich jak powietrzna pompa ciepła koszt eksploatacji jest niewielki. Większość energii, która jest potrzebna do generowania ciepła, urządzenie pobiera z dolnego, naturalnego i odnawialnego źródła. Jednak gdy w budynku działa jednocześnie pompa ciepła i fotowoltaika, prądu do zasilania urządzenia grzewczego dostarczą panele słoneczne – niemal zupełnie bezkosztowo. Mimo więc, że początkowy wydatek może się wydawać duży, oszczędności, jakie można osiągnąć, są znacznie wyższe.

Pompa ciepła powietrze-woda

Pompa ciepła czy gaz?

Wybór metody ogrzewania budynku zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Musisz jednak pamiętać, że gaz, mimo że obecnie stosunkowo niedrogi, jest nieodnawialnym źródłem energii. W związku z tym jego zasoby powoli się kurczą. Nie możesz być więc pewien, że stawki za 10 czy 20 lat pozostaną na tym samym poziomie. Pompa ciepła pozwala Ci się w dużym stopniu uniezależnić od podwyżek cen energii na rynku, zwłaszcza w połączeniu z fotowoltaiką.

Jeśli masz inne pytania związane z pompami ciepła lub potrzebujesz pomocy przy wyborze optymalnego rozwiązania, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji!

Jeżeli szukasz firmy montującej pompy ciepła w Łodzi – Skontaktuj się z nami!