Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

pompa-ciepla-przed-murowanym-domem

Ekologiczne systemy grzewcze zdecydowanie zyskują na popularności. Głównie dlatego, że są przyjazne nie tylko dla środowiska, ale również dla portfela. Wśród nich z pewnością można wymienić pompy ciepła. Czy warto zainteresować się tym rozwiązaniem? Jakie korzyści przynosi? Kiedy jest najbardziej opłacalne? Przeczytaj, by poznać odpowiedzi na te i inne pytania związane z pompami ciepła.

 

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła wciąż są traktowane jako nowinka i alternatywny, oryginalny sposób na ogrzewanie. Jednak zainteresowanie nimi systematycznie rośnie, a eksperci przewidują nawet, że tego typu rozwiązania wkrótce będą dominować na rynku.

To urządzenia, które wykorzystują naturalnie występującą energię cieplną z powietrza, wody lub gruntu. Dzięki temu są tanie i ekologiczne. Zaawansowane technologie sprawiają, że działają nawet wtedy, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Ciepło jest pobierane z tzw. źródła dolnego, a następnie używane do ogrzewania pomieszczeń lub też ciepłej wody użytkowej. Co więcej, pompa ciepła może działać również w odwrotnym trybie, przyczyniając się do schładzania pomieszczeń latem.

 

Pompa ciepła – czy warto?

Pompy ciepła są już bardzo popularne w niektórych zachodnich krajach. Coraz śmielej wkraczają również do Polski. Zainteresowanie nimi wzrasta nie tylko ze względów ekologicznych, ale przede wszystkim z uwagi na stale wzrastające ceny energii i ogrzewania. Czy warto zakładać pompy ciepła, jeśli zależy Ci na oszczędnościach? Jak najbardziej, ponieważ do pracy potrzebują one jedynie niewielkich ilości energii elektrycznej. Ciepło, które pobierają, jest całkowicie darmowe, dlatego zapewniają bardzo niskie koszty ogrzewania pomieszczeń.

Potrzebujesz dodatkowych argumentów? Pompy ciepła mają znacznie więcej zalet niż tylko niskie koszty eksploatacji. Jakie to zalety?

  • Przyjazność dla środowiska – pompy ciepła zużywają niewiele energii, a same w sobie nie generują żadnych spalin i nie emitują szkodliwych substancji. Przyczyniają się więc chociażby do poprawy jakości powietrza w Twojej okolicy. Dzięki połączeniu z innymi ekologicznymi systemami mogą być jeszcze bardziej ekologiczne i jeszcze tańsze. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej na ten temat!
  • Komfort przez cały rok – pompa ciepłą nadaje się zarówno do grzania, jak i chłodzenia. Latem działa zasadniczo jak klimatyzacja.
  • Uniwersalność – nadaje się do podgrzewania pomieszczeń oraz cwu. Możesz sam wybrać, jak wykorzystać swoją pompę ciepła.
  • Bezpieczeństwo i wygoda obsługi – pompa ciepła działa bezobsługowo i w zasadzie bezawaryjnie. Jest bardzo wygodna w eksploatacji – nie wymaga dokładania opału ani żadnych prac konserwacyjnych z wyjątkiem przeglądu technicznego raz do roku. Obsługuje się ją najczęściej za pomocą aplikacji mobilnej. Nie stwarza też zagrożenia wybuchu w przeciwieństwie do tradycyjnego pieca.
  • Obniżenie kosztów budowy domu – jeśli zaplanujesz montaż pompy ciepła w nowym domu, możesz zrezygnować z budowy kotłowni i komina. Dzięki temu koszt budowy znacząco się obniży.
  • Podniesienie wartości nieruchomości – jednocześnie instalacja pompy ciepła podnosi wartość nieruchomości – również tej starszej.
  • Trwałość – pompy ciepła są zaprojektowane na pracę nawet przez 50 lat.
  • Szybki zwrot z inwestycji – dość wysokie ceny odstraszają niektórych inwestorów, ale tak naprawdę zakup pompy ciepła zwraca się dość szybko. Obecnie jest to ok. 5-7 lat.

Nowoczesne pompy ciepła są na tyle wydajne, że mogą bez większego problemu stanowić jedyne źródło ciepła w domu. Istnieje możliwość ich montażu zarówno w nowym, jak i w starszym budynku. Ważne jedynie, by obiekt nie miał zbyt wysokiego zapotrzebowania energetycznego. Kluczowe będzie zamontowanie szczelnych okien i drzwi oraz dobre ocieplenie ścian i stropów. W gorzej zaizolowanych budynkach można stosować pompę jako dodatkowe źródło ciepła.

Pompa ciepła – montaż
Pompa ciepła to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Urządzenia można zamontować w niemal dowolnym miejscu, są praktycznie bezobsługowe i bezpieczne.

 

Fotowoltaika i pompy ciepła – czy warto?

Jak wspomniano wcześniej, istnieje sposób na dodatkowe obniżenie kosztów ogrzewania, a jednocześnie podniesienie walorów ekologicznych instalacji. To połączenie dwóch systemów – fotowoltaiki i pompy ciepła. Czy warto się na nie zdecydować? Jeśli marzysz o darmowym ogrzewaniu, jak najbardziej! Instalacja fotowoltaiczna produkuje darmowy prąd ze słońca przez cały rok. Może on być wykorzystany do zasilania pompy ciepła. Dzięki temu pozyskujesz energię elektryczną i grzewczą całkowicie ekologicznie, ze źródeł odnawialnych. Eliminujesz również koszty związane z zakupem prądu. Jest to więc niezwykle korzystna inwestycja! Dobrze dobrany i zamontowany system tego typu posłuży Ci kilkadziesiąt lat i zapewni niezwykłą  wygodę użytkowania oraz bardzo duże oszczędności.

Przeczytaj także: Pompa ciepła – 5 najczęstszych pytań dotyczących urządzenia

 

Czy warto zakładać pompy ciepła już teraz?

Pompy ciepła to niewątpliwie przyszłościowa technologia. Już teraz jest jednak bardzo zaawansowana, a jej ceny stały się przystępne. Najlepiej współpracują z nowoczesnym, niskotemperaturowym systemem grzewczym (np. ogrzewaniem podłogowym lub promiennikami ciepła). Dlatego najlepiej sprawdzają się w nowych lub modernizowanych budynkach. W obliczu prognozowanych podwyżek cen energii zdecydowanie warto postawić na pompy ciepła. To inwestycja, która zapewni Ci komfort, oszczędności i bezpieczeństwo.