Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

pompy-ciepla-powietrze=powietrze-erco-lodz

Odnawialne źródła energii cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Ekologiczne urządzenia grzewcze bazujące na naturalnych zasobach stały się ciekawą alternatywą dla sektora paliw tradycyjnych. Wśród nich prym wiodą różnego rodzaju pompy ciepła wykorzystujące energię zakumulowaną w glebie, wodzie lub w powietrzu. Powietrzne pompy ciepła coraz częściej używane są do ogrzewania wody użytkowej lub wnętrza domu. Zasada ich działania w jest taka sama – z jedną tylko różnicą: pozyskane z OZE ciepło oddawane jest do wody lub wprost do pomieszczenia, jak w przypadku pompy ciepła powietrze – powietrze.

Jak działa pompa ciepła powietrze – powietrze? Zasada działania jest stosunkowo prosta, ponieważ opiera się na naturalnych właściwościach gazu i cieczy.

Zasada działania pompy ciepła powietrze – powietrze

Część systemu pompy ciepła powietrze – powietrze stanowi jednostka zewnętrzna, tzw. parownik, który pobiera powietrze z zewnątrz przy użyciu wentylatorów. Następnie przekazuje je systemem miedzianych rurek, w których znajduje się czynnik roboczy pod niskim ciśnieniem. Odparowując, pobiera ciepło z otoczenia. Ogrzany gaz jest zasysany przez sprężarkę, która zwiększając jego ciśnienie, jednocześnie podnosi temperaturę. Sprężony gaz jest tłoczony przez odizolowane, miedziane przewody do jednostki wewnętrznej całego układu pompy ciepła. Tam poddawany jest procesowi skroplenia (temperatura skraplania czynnika chłodzącego musi być wyższa niż temperatura w budynku), w trakcie którego oddaje całe swoje zgromadzone ciepło (z parownika i z procesu sprężania). Skroplony czynnik ponownie wraca do jednostki zewnętrznej, po drodze ulegając rozprężeniu w tzw. zaworze rozprężnym i w postaci gazowej rozpoczyna kolejny obieg.

 

Odwrócenie procesu ogrzewania

Proces pobierania i oddawania ciepła można odwrócić, co pozwala latem na chłodzenie pomieszczeń. Ogrzane powietrze zasysane jest z wnętrza budynku i oddawane przy pomocy zewnętrznej jednostki do otoczenia, natomiast rozprężenie czynnika roboczego powoduje obniżenie temperatury w pomieszczeniu (spadek temperatury rozprężanego gazu łatwo zaobserwować na przykład w czasie użycia dowolnej substancji w sprayu – powstająca mgiełka jest zawsze chłodna).

Dowiedz się więcej o tym, jak działa pompa ciepła

Fot. Pompa ciepła powietrze – powietrze (schemat działania).

 

Cena pompy ciepła powietrze – powietrze

W każdym przypadku wycena jest indywidualna. Zakup pompy ciepła powietrze – powietrze i koszt jej instalacji zależy od kilku elementów: typu wybranego urządzenia, jego mocy, rodzaju budynku, ilości koniecznych przeróbek i prac budowlanych etc. Stąd konieczność uwzględniania specyfiki danego miejsca i konkretnych wymagań inwestora. 

Sprawdź, jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu i poznaj koszty instalacji pompy ciepła

 

Pompy inwerterowe – czym różnią się od tradycyjnych?

Ogólny koszt jest również uzależniony od poziomu zaawansowania technologicznego danego urządzenia. Pompy ciepła powietrze – powietrze starszego typu działały na zasadzie „włącz – wyłącz”, czyli uruchamiały się w momencie, kiedy temperatura w pomieszczeniu spadła poniżej określonego poziomu. Pompa działając z pełną mocą wyrównywała ją do zadanego poziomu maksymalnego. Ten typ pompy funkcjonuje nadal i jest tańszy niż urządzenia wyposażone w tzw. inwerter. Pompy te nie działają z pełną mocą, ale dostosowują ją płynnie do bieżącego zapotrzebowania na ciepło. Urządzenie nie jest maksymalnie obciążone, pracuje z mniejszym zużyciem prądu i jest bardziej przyjazne środowisku.

 

Moc grzewcza pompy ciepła

Na cenę pompy ciepła powietrze – powietrze i końcowej instalacji systemu wpływa też moc urządzenia. W tej kwestii również nastąpiły zmiany od czasu wprowadzenia pierwszych egzemplarzy pomp powietrznych na rynek. Urządzenia typu split (jednostka wewnętrzna podłączona do jednostki zewnętrznej) o małej mocy, mogły co najwyżej wspomagać działanie właściwej instalacji grzewczej. Ich możliwości były ograniczone do przedziału temperatury od -5°C do 18°C. W miarę udoskonalania urządzeń wydajność pomp znacznie się zwiększyła. Dzięki ulepszonej konstrukcji sprężarek i zastosowaniu wydajniejszych czynników roboczych, obecne pompy pracują sprawnie nawet w temperaturze -20°C. Często jest możliwość uzupełnienia instalacji o specjalne moduły (systemy sterowania do klimatyzatora) na przykład do pracy całorocznej lub do grzania/chłodzenia, które zapewniają efektywną pracę w ujemnych temperaturach. Wiele firm produkujących klimatyzację posiada w swojej ofercie modele urządzeń dostosowanych głównie do grzania (specjalne grzałki zamontowane na agregacie zapobiegają jego oblodzeniu).

 

Wydajność pompy ciepła powietrze – powietrze

Nic niemówiące na pierwszy rzut oka określenia COP i SCOP w rzeczywistości oznaczają efektywność działania urządzenia, czyli powinny być jednym z najważniejszych parametrów przy zakupie pompy ciepła powietrze – powietrze. Określają one stosunek ilości dostarczonego ciepła do energii zużytej na jego dostarczenie. COP jest wartością dość zmienną, zależną od wielu czynników (temperatury powietrza, różnicy temperatur pomiędzy źródłem wyjściowym i wejściowym etc.), oznaczającą wydajność pompy w konkretnym momencie (podawana jest ona zazwyczaj przy optymalnych parametrach). Tymczasem SCOP oznacza tę samą wydajność, ale osiągniętą w całym sezonie grzewczym. Im wyższy współczynnik COP i SCOP urządzenia, tym lepiej – pompa będzie bardziej wydajna i tańsza w eksploatacji. Oznaczenia COP są regulowane normą PN-EN 14511, natomiast SCOP – normą PN-EN 14825 i PN-EN 12309-2. 

 

Multisplit – optymalny sposób montażu

Zmienił się również sposób montażu, zapewniając większą skuteczność i wydajność systemu. Coraz częściej do głównej jednostki zewnętrznej podłączanych jest kilka mniejszych jednostek wewnętrznych, tworzących tzw. multisplit zapewniający skuteczne chłodzenie pojedynczych lub wszystkich pomieszczeń.

Pompy ciepła typu powietrze – powietrze są atrakcyjną alternatywą dla droższych urządzeń wymagających wymiennika gruntowego. Sprawdzają się we wszystkich obiektach, gdzie wysokie temperatury uniemożliwiają komfortowe funkcjonowanie latem i istnieje konieczność zamontowania klimatyzacji. 

Przeczytaj także o pozostałych rodzajach pomp ciepła oraz o kosztach eksploatacyjnych przy podgrzewaniu wody

Jeżeli szukasz firmy montującej pompy ciepła w Łodzi – Skontaktuj się z nami!