Standardowe ogrzewanie domu to dzisiaj niemałe koszty. We współczesnym budownictwie pojawia się wiele rozwiązań wychodzących naprzeciw podwyżkom cen za energię elektryczną i gaz. Pompa ciepła i rekuperacja to idealne połączenie, które może znacznie obniżyć wydatki na ogrzewanie. Największe efekty przynoszą rozwiązania optymalnie planowane już na etapie projektowania domu. Pompa z ciepła z rekuperacją wpisana w schemat instalacji elektrycznej budynku daje gwarancję niższych rachunków. Co najważniejsze, rozwiązanie to wpływa pozytywnie także na zdrowie i samopoczucie domowników. Odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach zapewnia pompa ciepła, a powietrze jest w nich oczyszczane przez system rekuperacyjny. Co jeszcze warto wiedzieć na temat?
Spis treści
Rekuperacja i pompa ciepła – efektywne połączenie instalacji
Pompa ciepła to w dobie dzisiejszych rozwiązań grzewczych wynalazek niezwykle przyjazny środowisku – nie tylko z powodu bazowania na odnawialnych źródłach energii (OZE). Jej zadaniem jest „wydobycie” ciepła z jednego miejsca (z powietrza, wody lub ziemi), a następnie oddanie go w innym miejscu. Dlatego mówi się, że pompa ciepła nie wytwarza, a jedynie przenosi (czy też „przepompowuje”) ciepło z punktu A do punktu B! Spryt i ekologia to zalety pompy ciepła. Jaki jej model wybierzemy do naszego domu, zależy od warunków klimatycznych danej lokalizacji, dostępnych surowców, nasłonecznienia etc. Pompa ciepła stanowi obowiązkowy element domów energooszczędnych, gdzie zastępuje się nią tradycyjne modele grzewcze (oparte na paliwach stałych, paleniu węglem albo drewnem czy ogrzewaniu gazowym). Rozwiązania te są szkodliwe dla środowiska, drogie, często nieefektywne i narażone na awarie. Dlatego pompa ciepła i rekuperacja to rozwiązanie wielu problemów w jednym.
Takie połączenie instalacji pozwala ogrzać dom w sposób tani i ekologiczny. Ze względu na aktualne zanieczyszczenie środowiska i fakt, że w Polsce główne źródło energii (80% krajowego zapotrzebowania) pochodzi z wydobycia węgla kamiennego i brunatnego, oparcie się na OZE to szlachetna inwestycja w planetę i pomoc dla domowego budżetu.
Instalacją, która przynosi największe straty ciepła jest wentylacja. Nawet połowa ciepła może uciekać z domu właśnie przez układ wentylacyjny. Słuszne zatem wydaje się skupienie działań na odzyskaniu tego ciepła, a to umożliwia rekuperacja (zasilany elektrycznie system wentylacji mechanicznej, który oczyszcza powietrze w domu). Rekuperator ma również za zadanie ogrzać napływające powietrze tym, które jest wywiewane z domu. Wyrównaniu temperatur nie towarzyszy jednak mieszanie się obu strumieni, dzięki czemu mamy pewność, że do domu napływa wyłącznie świeże powietrze, które „przejmuje temperaturę” starego. Połączenie takiego systemu z pompą ciepła, która odpowiedzialna jest za wytwarzanie taniego i ekologicznego ciepła (lub opcjonalnie chłodu w lecie) daje optymalną instalację grzewczo-wentylacyjną.
Zapotrzebowanie na ciepło w domu z rekuperacją
Co daje nam połączenie pompa ciepła plus rekuperacja? Oprócz bardzo wydajnej, skutecznej i ekonomicznej wentylacji, daje to możliwość wykonania mniejszej liczby pętli ogrzewania płaszczyznowego. Pozwala też wybrać grzejniki o mniejszej mocy. Dom z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie na ciepło (vs dom z ogrzewaniem tradycyjnym), a to oznacza kolejne oszczędności przy wyborze systemu ogrzewania.
Pompa ciepła i rekuperacja – korzyści z instalacji
Do najważniejszych korzyści, które gwarantuje tego typu instalacja należą:
- niższe rachunki za prąd (nawet o kilkadziesiąt procent),
- małe koszty “serwisowania” (pompa ciepła i rekuperacja nie wymagają fizycznej obsługi),
- skuteczniejsza i oszczędniejsza wentylacja pomieszczeń,
- niezatruwanie środowiska naturalnego,
- oszczędność czasu,
- czystsze, pozbawione dwutlenku węgla, kurzu, zarazków i pyłków powietrze,
- niwelowanie nieprzyjemnych zapachów generowanych w kuchni czy łazience,
- możliwość jonizowania powietrza,
- środowisko przyjazne dla alergików, seniorów i dzieci,
- skuteczność i energooszczędność przez cały rok.
Koszt inwestycji w pompę ciepła przy rekuperacji domu
W przypadku tego połączenia nie tak bardzo liczy się jego koszt, ile zyski zapewniane przez zastosowanie dwojakiego rozwiązania. Oszczędności na rachunkach liczy się w tym przypadku w tysiącach złotych w skali roku. Przy koszcie pompy ciepła rzędu 30 tys. zł i rekuperacji ok. 15 tys. zł inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat, a służyć może kilka dekad.
Jeżeli szukasz firmy montującej pompy ciepła w Łodzi – Skontaktuj się z nami!