Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

wentylacja-mechaniczna-erco-lodz

Utrzymanie w domu świeżego, oczyszczonego powietrza jest niezwykle istotne dla samopoczucia i zdrowia domowników. Gwarantuje to odpowiednia wentylacja mechaniczna, czyli rekuperacja. Czym się charakteryzuje i w jaki sposób działa?

Na początek warto nadmienić, że zjawisko to pozwala na znaczne usprawnienie standardowej wentylacji grawitacyjnej, która polega na zasysaniu powietrza, bez jego oczyszczania. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, czyli specjalnym urządzeniem dodatkowym, zapewnia wiele korzyści, na które w zwykłych systemach grawitacyjnych nie można liczyć.

Co to jest rekuperacja?

Choć sama nazwa może wydać się nieco dziwna i mało znana, w rzeczywistości rekuperacja to po prostu wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła. System rekuperacji, dzięki specjalnie dobranemu urządzeniu zwanemu rekuperatorem, kontroluje ruch powietrza i usuwa z niego zanieczyszczenia, odzyskując jednocześnie dodatkowo ciepło.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj również: Jaką wentylację w domu warto zastosować – rodzaje wentylacji.

Jak działa rekuperacja?

Głównym elementem systemu jest oczywiście rekuperator. To w nim zachodzi oczyszczanie powietrza i odzyskiwanie energii. Cały proces polega na pobieraniu przez to urządzenie powietrza z dwóch kierunków – z wnętrza budynku i z zewnątrz. Rekuperator działa jak wymiennik ciepła, w którym „spotykają się” dwa strumienie powietrza. Są one dostarczane osobnymi kanałami, dlatego nie dochodzi do ich zmieszania. Energia cieplna jest pobierana z brudnego powietrzna wewnętrznego, a następnie przekazywana do świeżego powietrza z zewnątrz. Na koniec rekuperator wypuszcza zanieczyszczone powietrze poza budynkiem, a świeże wtłacza do środka.

Rekuperacja dla wszystkich typów budynku - Erco Lodz

To jednak nie wszystko! Świeże powietrze jest bowiem nie tylko ogrzewane, ale również oczyszczane. Rekuperator usuwa z niego bakterie, wirusy, roztocza, dwutlenek węgla, a także nieprzyjemne zapachy. Dzięki temu użytkownik zyskuje nie tylko dodatkowe źródło ciepła, ale również czyste powietrze. Sporą popularnością cieszy się również rekuperator z odzyskiem wilgoci, który rozwiązuje problem ze zbyt suchym powietrzem w pomieszczeniach mieszkalnych.

System rekuperacji – co należy wiedzieć?

Montaż rekuperacji jest korzystny z wielu powodów. System pozwala przede wszystkim na skuteczne usunięcie zanieczyszczeń oraz ogrzanie powietrza w domu lub mieszkaniu.

Banner zachęcający do kontaktu - ERCOO instalacji rekuperacji warto pomyśleć już na etapie budowy. W ten sposób ogranicza się bowiem koszty związane z montażem. Założenie systemu w budynku już wybudowanym jest bardziej kłopotliwe i czasochłonne. Wcześniejsze zaplanowanie założenia rekuperacji pozwala zaoszczędzić także ze względu na brak konieczności budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej. Wystarczający okazuje się bowiem sam system z rekuperatorem. To, ile kosztuje rekuperacja, zależy od wybranego systemu, a także od poziomu skomplikowania montażu.

Interesuje cię wentylacja grawitacyjna i chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Wentylacja grawitacyjna – działanie, wady i zalety

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Biorąc pod uwagę to, jak działa rekuperacja, należy podkreślić, że jest ona korzystniejsza nie tylko od systemu grawitacyjnego, ale również od standardowej wentylacji mechanicznej, opartej na wentylatorach, bez wykorzystania rekuperatora. Dzięki niej zyskuje się bowiem nie tylko skuteczną wymianę powietrza, ale również energię cieplną i usunięcie zabrudzeń.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - Erco Łódź

Montaż rekuperacji okazuje się więc doskonałą decyzją dla alergików, osób zmagających się z problemami układu oddechowego, a także dla dzieci. Warto pamiętać także, że rekuperacja jest istotnym elementem domu energooszczędnego.

Rekuperacja a komfort w mieszkaniu

Rekuperacja jest korzystna ze względu na finanse, a także zdrowie i komfort życia. Wszelkie zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu mają bowiem na to bezpośredni wpływ. Wystarczy przeanalizować raporty skupiające się na oddziaływaniu smogu, by pojąć, jak ważne jest funkcjonowanie w czystym powietrzu.

Rekuperacja jest w stanie to do pewnego stopnia zapewnić. Oczywiście należy skupić się na tym, jaki rekuperator wybrać. Jego budowa i parametry powinny bowiem zostać dopasowane do specyfiki budynku, a także naszych indywidualnych potrzeb.

Sprawdź również: Wentylacja w domu jednorodzinnym – co musisz o niej wiedzieć?

Rekuperacja z odzyskiem wilgoci

Nie należy wystrzegać się tylko zanieczyszczeń powietrza. Zbyt niski poziom jego wilgotności również może być niekorzystny. Wpływa on na układ oddechowy, dlatego warto zadbać o to, aby wilgotność w pomieszczeniach cały czas była na optymalnym poziomie. To dobre rozwiązanie dla osób szczególnie wrażliwych na zmiany w tym względzie, jak na przykład alergicy.

W ustabilizowaniu sytuacji pomocny okazuje się rekuperator z odzyskiem wilgoci. Jest ona pobierana z powietrza usuwanego i przekazywana do powietrza nawiewanego.

Czy rekuperację można zamontować w mieszkaniu?

Warto pamiętać, że rekuperację można założyć w każdym budynku, także w bloku. Żeby jednak rekuperacja w mieszkaniu mogła się pojawić, trzeba mieć na to zgodę od wspólnoty mieszkaniowej lub od spółdzielni. W przypadku jej uzyskania wystarczy dobrać już tylko sprzęt pod względem istotnych parametrów i zacząć montaż. Oczywiście rekuperator do mieszkania może wyróżniać się niższą wydajnością niż na przykład taki przeznaczony do domu jednorodzinnego.

Wykorzystanie tego systemu zdecydowanie pozytywnie wpływa na komfort życia, dlatego z pewnością warto się nim zainteresować – niezależnie od tego, czy mieszka się w domu czy w bloku.