Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

powietrzna-pompa-ciepla-erco-lodz

Pompa ciepła to bardzo opłacalna inwestycja, pod warunkiem, że wybierzemy optymalne źródło energii, dostosowane do możliwości działki czy też zastosowanych aktualnie instalacji grzewczych. Do wyboru mamy szereg różnych rodzajów pomp ciepła, m.in.: pompy gruntowe, powietrzne i wodne. Na co zwrócić uwagę, decydując się na takie rozwiązanie, by było efektywne i finansowo jak najbardziej korzystne?

Rodzaje pomp ciepła – najważniejsze informacje

Na rynku obecnych jest coraz więcej instalacji grzewczych przyjaznych środowisku. Dostępne rodzaje pomp ciepła różnią się między sobą pod wieloma względami, m.in. sposobem pozyskiwania ciepła oraz przekazywania go do poszczególnych pomieszczeń.

Pompa ciepła gruntowa

Jak działa pompa ciepła gruntowa? Jak sama nazwa wskazuje, urządzenie do ogrzewania budynku wykorzystuje zasoby ciepła, pochodzące z ziemi, czyli energię geotermalną skumulowaną w gruncie na skutek nagrzewania jego zewnętrznych warstw. Temperatura panująca na głębokości ok. 1,5 m nie spada poniżej 0°C, co pozwala na ekonomiczną pracę pompy. Ilość pozyskanego w ten sposób ciepła będzie różna w zależności od zastosowanego wymiennika ciepła – poziomego lub pionowego.

Ile kosztuje pompa ciepła - banner - Erco

Kolektor poziomy to tańsze rozwiązanie, które może być zastosowane na działce o dużej powierzchni. Rury umieszczone są dość płytko pod ziemią (1-1,5 m), co umożliwia wykorzystywanie słonecznej energii cieplnej oraz tej pochodzącej z wód opadowych. Przestrzeń znajdująca się bezpośrednio nad instalacją nie może być zatem w żaden sposób zagospodarowana.

Kolektor pionowy umieszcza się na większej głębokości (do 100 m pod ziemią) w specjalnych odwiertach. To rozwiązanie droższe niż poprzednie, jednak bardziej efektywne. Zaletą jest stabilność temperatury panującej głęboko poniżej powierzchni gruntu, która nie jest zależna od warunków pogodowych (przyjmuje się, że na głębokości poniżej 10 m panuje stała temperatura ok. 10°C). Tego rodzaju pompa z powodzeniem może być zastosowana na małej działce, bez konieczności gruntownego jej rozkopywania.

Powietrzna pompa ciepła

Pompa ciepła tego rodzaju to instalacja, która bezpośrednio ogrzewa powietrze pobierane z atmosfery i tłoczy je do kanałów, aby następnie dotarło do pomieszczeń przez kratki nawiewne. Natomiast w upalne dni może pracować w trybie chłodzenia, dzięki czemu pełni rolę klimatyzatora.

Nowoczesne sprężarki, w które wyposażone są pompy powietrzne, umożliwiają efektywne ogrzewanie budynku, nawet gdy na zewnątrz temperatura spada do -25°C. Przy -10°C, a zatem przy temperaturze dość typowej dla naszego klimatu w okresie zimowym, działanie pompy jest najbardziej wydajne – współczynnik efektywności energetycznej (COP) wynosi 2 lub 3 (w przypadku najnowocześniejszych modeli nawet 4), a zatem ilość przekazywanego ciepła może być nawet 4-krotnie wyższa niż wynikałoby to z użycia energii elektrycznej.

Korzystanie z pompy powietrznej nie wymaga instalacji dolnego źródła energii, a zatem nie jest konieczne wykonywanie zaawansowanych prac ziemnych. Można montować ją zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach.

Hybrydowa pompa ciepła

To nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia wykorzystanie pompy ciepła zintegrowanej z innym systemem grzewczym, np. kotłem gazowym. Taka kombinacja energii pochodzącej ze źródła tradycyjnego oraz odnawialnego zapewnia całoroczną wysoką efektywność energetyczną, a dodatkowo daje duże bezpieczeństwo – gdy jeden system zawiedzie, do dyspozycji pozostaje drugi. Wariant hybrydowy pomp ciepła doskonale sprawdza się w przypadku projektów renowacyjnych bądź zastępowania starych kotłów, a obecność dwóch odrębnych zespołów znacząco ułatwia instalację.

Pompa ciepła woda-powietrze

Tego rodzaju pompa ciepła ogrzewa wodę, która jest tłoczona do rur c.o. Źródłem ciepła w tym przypadku jest powietrze w temperaturze od +40°C do -25°C. Można ją instalować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, bez konieczności wykonywania odwiertów (wystarczą przyłącza hydrauliczne i elektryczne). Pompa ciepła woda-powietrze zapewnia aż 4 tryby pracy. W zależności od potrzeb umożliwia całoroczne:

  • grzanie,
  • chłodzenie,
  • podgrzewanie wody (C.W.U.),
  • jednoczesne grzanie i C.W.U.

Decydując się na tę instalację, należy rozważyć wybór rodzaju pompy – split czy monoblok? To dwa warianty, w których występuje pompa ciepła woda-powietrze. Tryb pracy jest taki sam, natomiast różnice wynikają z budowy urządzeń, co przekłada się głównie na komfort użytkowania. Split, jako dwie oddzielne jednostki (zewnętrzna i wewnętrzna), wymaga więcej miejsca. Natomiast monoblok to jedno urządzenie, które jest cichsze i wydajniejsze, ale też droższe.

Pompa ciepła wodna

Źródłem ciepła w tym przypadku jest woda płynąca. Najlepsze efekty pracy można uzyskać, gdy jej temperatura wynosi 5-8°C. Woda może pochodzić z dwóch studni głębinowych – czerpanej i zrzutowej: woda pobrana z pierwszej studni odzyskuje ciepło, które przekazywane jest do budynku, do drugiej studni wraca woda zimna. Ciepło może być pozyskiwane również z przydomowych zbiorników wodnych, takich jak staw bądź rzeka, co eliminuje konieczność kopania studni. W takim przypadku zachodzi jednak potrzeba filtrowania wody, by zanieczyszczenia nie doprowadziły do awarii instalacji, oraz okresowych działań zapobiegających korodowaniu jej elementów.

Wodna pompa ciepła świetnie sprawdza się do ogrzewania podłogowego oraz powietrznego.

Co warto wiedzieć o pompach ciepła?

Aby odpowiednio dobrać pompę ciepła, należy wziąć pod uwagę projektowe obciążenie cieplne budynku. To z kolei określa się na podstawie kilku czynników, m.in. powierzchni budynku, budowy ścian czy liczby oraz rozmieszczenia okien i drzwi. W przypadku samego urządzenia, warto uwzględnić:

  • poziom hałasu,
  • wygodną obsługę,
  • zgodność z normami, dotyczącymi warunków klimatycznych i sezonu grzewczego,
  • czynnik chłodniczy, możliwie jak najbardziej ekologiczny,
  • dodatkowe wyposażenie.

Tym, co dodatkowo przekonuje do zainwestowania w pompę ciepła, jest możliwość zamontowania jej nie tylko w nowym budynku, ale też modernizowanym. Większość pomp bez problemu można przyłączyć do istniejącej instalacji c.o., a nawet zastąpić nimi stare systemy grzewcze. Często również istnieje możliwość podłączenia paneli solarnych lub fotowoltaicznych, aby zyskać jeszcze więcej darmowej energii. Umożliwiają to systemy oferowane przez ERCO – powietrzna pompa ciepła oraz pompa woda-powietrze.

Na koniec warto wspomnieć o oszczędnościach, jakie generuje ogrzewanie budynku za pomocą pompy ciepła. Średnie koszty są nawet o połowę niższe niż w przypadku konwencjonalnych systemów grzewczych. Jeszcze więcej można zaoszczędzić, jeśli wykorzysta się pompę nie tylko do pracy w sezonie grzewczym, ale też do chłodzenia latem i całorocznego ogrzewania wody. Co więcej, inwestycje w systemy oparte na odnawialnych źródłach energii są dofinansowywane.