Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

wentylacja-lodz

Instalacja wentylacyjna jest jednym z elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania budynku. Właściwie dobrany rodzaj wentylacji w domu pozwala na zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju pleśni czy grzybów. Jakie systemy wentylacyjne wchodzą w grę?

Rodzaje wentylacji w budynkach mieszkalnych

Prawidłowo działająca wentylacja zapewnia mieszkańcom komfort, a niekiedy może nawet poprawić ich stan zdrowia. Tak się dzieje na przykład w przypadku osób z problemami oddechowymi czy z alergiami wziewnymi. Dzięki zamontowaniu filtrów zyskuje się kontrolę nad jakością dostarczanego do budynku powietrza.

Stosowane obecnie systemy wentylacyjne obejmują trzy, najczęściej wybierane przez inwestorów, rozwiązania. Są to: wentylacja grawitacyjna, wentylacja mechaniczna i hybrydowa.

Wentylacja grawitacyjna

Jest systemem wykorzystującym zjawisko naturalnego ciągu powietrza, które powstaje jako efekt różnic temperatur i ciśnienia powietrza panujących w środku budynku oraz na zewnątrz.

Do zalet możemy zaliczyć, m.in.:

 • Niska cena — niewątpliwy atut wśród kosztów związanych z realizacją i późniejszą eksploatacją. inwestycji.
 • Prosta obsługa — grawitacyjny system wentylacyjny jest w zasadzie bezobsługowy.

Wśród wad takiego rozwiązania znajdzie się: 

 • Zależy od pogody — najpoważniejszy mankament wentylacji grawitacyjnej. Prawidłowe funkcjonowanie systemu wynika z różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, więc w upalne dni, taka wentylacja może w ogóle przestać działać, natomiast w czasie znacznych różnic temperatur (silne mrozy) może powodować z koeli zbyt duże straty ciepła.
 • Niestabilność — praktycznie nie ma tu możliwości precyzyjnej regulacji działania takiej wentylacji.

Wentylacja mechaniczna

Wymiana powietrza wewnątrz budynku odbywa się w tym przypadku przy pomocy wentylatorów. Dzięki temu można regulować sposób działania całego systemu, decydując, który rodzaj będzie najefektywniejszy w danej sytuacji: instalacja nawiewno-wywiewna (zarówno dostarczanie, jak i odprowadzanie powietrza realizowane jest przy pomocy wentylatorów), wywiewna (powietrze napływa do budynku w sposób naturalny, natomiast odprowadzane jest mechanicznie), czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (zarówno napływ, jak i odprowadzanie powietrza odbywa się mechanicznie; dodatkowo możliwy jest odzysk ciepła z powietrza wydmuchiwanego na zewnątrz przy pomocy rekuperatorów).

Zalety wentylacji mechanicznej

 • Pełna kontrola systemu — wentylacja działa niezależnie od pogody, pozwalając na regulację tempa przepływu powietrza.
 • Energooszczędność — wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła powoduje jedynie minimalne straty energii, stąd jej popularność w domach energooszczędnych i pasywnych.
 • Filtry — wentylacja mechaniczna jako jedyna, daje możliwość zamontowania filtrów ograniczających przenikanie do wnętrza budynku pyłków roślin, kurzu i innych zanieczyszczeń powietrza.

Wady

 • Cena — ze względu na pełną mechanizację rozwiązanie to jest systemem droższym niż na przykład wentylacja grawitacyjna.

Wentylacja hybrydowa

Podstawą tego sytemu jest wentylacja grawitacyjna, która wspomagana jest w razie potrzeby wentylacją mechaniczną. Jest to coraz częściej wybierana opcja ze względu na wysoką skuteczność i relatywnie niski koszt montażu.

Zalety wentylacji hybrydowej

 • Zoptymalizowane zużycie energii — łącząc zalety dwóch rodzajów wentylacji, instalacja hybrydowa w większości działa jak system grawitacyjny, wspomagany między innymi w trakcie dużych upałów wentylatorami mechanicznymi.
 • Uniwersalny charakter — jeżeli wentylacja grawitacyjna okazuje się niewystarczająca, istnieje możliwość sprawnego montażu instalacji hybrydowej, bez konieczności ingerencji w istniejące kominy wentylacyjne.

Wady

 • Brak możliwości wprowadzania do budynku oczyszczonego powietrza.

Jeżeli szukasz firmy montującej wentylację w domu jednorodzinnym – Skontaktuj się z nami!