Oferta urządzeń klimatyzacyjnych na rynku jest bardzo szeroka, a ceny klimatyzatorów zróżnicowane. Wśród oferowanych urządzeń są także tanie klimatyzacje do domu, jednak zanim się na nie zdecydujemy, warto się zastanowić, czy takie rozwiązanie jest optymalne?
Klimatyzator w domu pozwala schłodzić gorące powietrze podczas upału. Większość markowych systemów ma także funkcję grzania, niezwykle pomocną w okresach przejściowych, gdy system ogrzewania w domu nie działa jeszcze w pełnym zakresie. Poza powyższymi funkcjami, klimatyzator osusza też powietrze, a dzięki wbudowanym filtrom, oczyszcza je.
Poszczególne klimatyzatory różnią się między sobą budową, rozmiarami, funkcjami i przeznaczeniem. Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom klimatyzatorów i sprawdźmy czy tania klimatyzacja do domu to rozwiązanie, które ma sens.
Jaka klimatyzacja do domu – czy marka klimatyzacji ma znaczenie?
Zastanawiając się, jaką klimatyzację do domu wybrać, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników indywidualnych, charakterystycznych dla danej nieruchomości, w tym kształt bryły budynku, rozkład wnętrz domu czy jego wielkość.
Wybierając klimatyzator, powinniśmy się kierować nie tyle (czy nie tylko) jego marką, co własnym komfortem. Na co zwrócić uwagę?
- Idealny klimatyzator powinien być cichy, by nie przeszkadzał podczas snu.
- Dobrze, by było to urządzenie wysoko energooszczędne, dzięki czemu rachunki za prąd nie będą duże.
- Dobry klimatyzator gwarantuje także wysoką jakość oczyszczanego powietrza, dzięki zastosowanym rozwiązaniom i filtrom usuwającym kurz, bakterie i zarodniki grzybów.
- Części do klimatyzatora powinny być łatwo dostępne, a serwis gwarancyjny odpowiadający za montaż klimatyzatora szybko reagować na zgłoszenie jakiejkolwiek usterki.
Czy marka klimatyzatora ma więc aż tak duże znaczenie? Z pewnością warto wybrać urządzenie markowe wysokiej klasy, które spełni wszystkie powyższe wymagania i zapewni komfort użytkowania przez długi czas.
Jak dobrać moc klimatyzatora do powierzchni domu?
Wybierając klimatyzację do domu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. W przypadku klimatyzatora jednym z najważniejszych parametrów jest moc chłodnicza, którą należy dopasować do powierzchni domu.
Najłatwiej obliczyć ją poprzez przeprowadzenie pomiarów emisji ciepła urządzeń elektrycznych i ścian, a także pomiarów nasłonecznienia. Dla domu jednorodzinnego przyjmuje się, że każdy jego metr kwadratowy wymaga 0,1 kW. Dla wnętrza liczącego 25 m2 będzie potrzebny klimatyzator o mocy ok. 2,5 kW.
Rodzaje klimatyzatorów do domu
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klimatyzatorów, które różnią się m.in. miejscem montażu, budową i wielkością, mocą chłodniczą i dodatkowymi funkcjami.
Najtańszym rozwiązaniem są urządzenia nazywane klimatorami, klimatyzerami albo klimatyzatorami ewaporacyjnymi, które wyposażone są w wentylator oraz zbiornik na wodę lub lód. Ich zadaniem jest ochłodzenie przepływającego przez urządzenie powietrza. Skuteczność tych urządzeń jest niska, podobnie jak ich cena – kosztują zaledwie ok. 200-300 zł.
Lepiej sprawdza się klimatyzator przenośny typu monoblok, który zamyka w jednej obudowie zarówno cicho, jak i głośno pracujące elementy konstrukcyjne. Rurę odprowadzającą ciepłe powietrze wyprowadza się na zewnątrz przez okno. Jest to model kompaktowy, jego efektywność jest stosunkowo niewielka, pracuje też głośniej niż klimatyzator stacjonarny. Przenośne klimatyzatory sprawdzają się w tych pomieszczeniach, z których korzysta się dość rzadko, np. w pokojach gościnnych. Klimatyzator stacjonarny monoblok jest złożony z jednej części, którą należy umieścić w specjalnie do tego przeznaczonym otworze ściennym bądź we wnęce okiennej. Parownik znajduje się po stronie wewnętrznej pomieszczenia, zaś skraplacz – po zewnętrznej. Montaż tego urządzenia jest dość skomplikowany, a jego praca głośna, dlatego jest stosowany raczej rzadko.
Znacznie lepszym rozwiązaniem jest klimatyzator typu split. To klimatyzator, którego jednostka wewnętrzna znajduje się w pomieszczeniu, zaś jednostka zewnętrzna – na balkonie, tarasie, gruncie przy domu lub bezpośrednio na elewacji budynku. Taki klimatyzator ścienny cechuje się prostotą montażu, estetycznym wyglądem i niedrogim serwisem, a także wysoką wydajnością i cichą pracą. Jego montaż należy jednak powierzyć specjalistom.
Rosnącą popularnością cieszą się modułowe klimatyzatory typu multisplit, w przypadku których jedna jednostka zewnętrzna odpowiada za obsługę kilku jednostek wewnętrznych, znajdujących się w różnych pomieszczeniach.
Zamiast klimatyzatora ściennego można również zastosować klimatyzator kasetowy wbudowywany w sufit podwieszany. Jest to klimatyzator sprawdzający się m.in. przy dużych powierzchniach.
Fot. W klimatyzatorze kasetowym strumień powietrza z kasety płynie na cztery strony, co sprawia, że nadmuch jest równomiernie rozłożony w całym wnętrzu.
Wśród urządzeń klimatyzacyjnych są też klimatyzatory kanałowe, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nawiew ma być ze ściany lub sufitu, a nie ma miejsca na tradycyjne, ścienne urządzenie. W przypadku klimatyzatora kanałowego samo urządzenie ukryte jest przez sufit, a schłodzone lub ogrzane powietrze doprowadzane jest kanałami do danego pomieszczenia. Wylot kanału zamknięty jest estetyczną kratką dostępną w wielu wariantach wzorniczych. Klimatyzatory kanałowe i centralne muszą być montowane na etapie budowy domu lub podczas jego generalnego remontu.
Klimatyzacje dostępne są w wielu wariantach, a przy wyborze urządzenia warto kierować się nie tylko jego ceną, ale też wielkością, budową i oferowanymi przez niego funkcjami, które zagwarantują najwyższy komfort użytkowania. Najtańsze rozwiązania rzadko okazują się bowiem tymi najlepszymi, a tanie klimatyzacje do domu nie zawsze mają sens. Lepiej postawić na klimatyzację dobrej jakości, która zapewni nam komfort i bezawaryjne użytkowanie przez długi czas.