Blog

Otrzymasz od nas szczegółowe informacje na temat naszych produktów i usług.

erco-lodz-klimatyzacja-biurowa

Komfortowe warunki pracy, do których należy optymalna temperatura w biurze, przekładają się na lepsze samopoczucie pracowników i wyższą ich efektywność. Sprawdźmy, jaką rolę odgrywa klimatyzacja biurowa i czy warto ją w firmie zamontować.

Jakie są zalety montażu klimatyzacji biurowej?

Klimatyzacja w biurze niesie za sobą szereg korzyści i jest co najmniej kilka powodów, dla których warto zainwestować w klimatyzator biurowy.

 • Optymalne warunki do pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie komfortowych warunków pracy. Zarówno zbyt wysokie, jak i za niskie temperatury nie sprzyjają skupieniu ani kreatywnej i efektywnej pracy. Klimatyzacja umożliwia zapewnienie optymalnych warunków, a więc wpływa na wzrost wydajności pracowników i zysków firmy.

 • Zdrowy pracownik to skarb

Niewłaściwa temperatura może przyczyniać się do problemów zdrowotnych (przeziębienia, alergie). Tymczasem klimatyzatory biurowe wyposażone w wysokiej klasy filtry, usuwają z biura kurz, alergeny i drobnoustroje chorobotwórcze, przyczyniając się do zmniejszenia zachorowalności. To z kolei przekłada się na mniejsze koszty działalności dla pracodawcy.

 • Grunt to odpowiednia wilgotność powietrza

Praca w dusznym i zbyt wilgotnym pomieszczeniu nie jest przyjemna i bywa mało efektywna. Dzięki klimatyzacji do biura poziom wilgotności można skutecznie obniżyć, stwarzając komfortowe i przyjazne środowisko pracy.

Klimatyzacja do biura - czy warto ją zamontować? ERCO-Lodz.plFot. Klimatyzator do biura musi być dopasowany do jego wielkości i in. cech, inaczej będzie mało wydajny, a koszty eksploatacji wysokie.

 

 • Łatwa i intuicyjna obsługa klimatyzacji

Nowoczesne klimatyzatory są proste w obsłudze, pracownicy mogą samodzielnie zarządzać temperaturą w biurze. Klimatyzacja pozwoli ustawić i utrzymać temperaturę przez określony czas na tym samym poziomie.

 • Komfort dla klientów firmy

Klimatyzacja w biurze to także wyższy komfort dla klientów i kontrahentów firmy. Negocjacje handlowe z pewnością będą łatwiejsze, jeśli odbędą się w przyjaznym otoczeniu. Inwestycja w klimatyzator może podnieść prestiż i ułatwić zbudowanie korzystnego wizerunku firmy w oczach klientów.

Klimatyzator do biura – jak wybrać?

Jak wybrać klimatyzację do biura? ERCO-Lodz.pl

Fot. Klimatyzacja do biura będzie spełniała swoje zadanie wtedy, gdy parametry techniczne klimatyzatora zostaną odpowiednio dobrane.

Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatyzacji biurowej.

 • Wydajność klimatyzatora

Określana w kilowatach. Im wyższa wydajność klimatyzacji, tym większe ma ona możliwości, jeśli chodzi o szybkie schłodzenie powierzchni biurowej.

 • Głośność klimatyzatora

Im niższy poziom głośności urządzenia, tym lepiej. Zgodnie z normami UE, klimatyzator wewnętrzny o wydajności do 6 kW nie powinien być głośniejszy niż 60 dB, zaś ten o wydajności do 12 kW nie może emitować hałasu ponad 65 dB.

Klimatyzatory split i multisplit najgłośniejsze elementy urządzenia mają montowane na zewnątrz, a jednostki wewnętrzne są ciche – emitują hałas na poziomie ok. 16 dB. Klimatyzatory przenośne są głośniejsze i w ich przypadku trzeba liczyć się z hałasem 40-50 dB.

 • Klasa energetyczna

Im wyższą klasę energetyczną ma klimatyzator, tym bardziej jest energooszczędny. Koszt zużycia prądu można obliczyć, mnożąc deklarowany przez producenta urządzenia poziom zużycia energii przez cenę 1 kWh.

 • Pobór mocy

Współczynnik określający ilość energii, jaka zostanie pobrana do wytworzenia 1 kW mocy chłodniczej (albo grzewczej). Im niższy, tym niższe koszty eksploatacyjne. Średnio zużycie prądu wynosi 0,5-2,0 kW/godz.

 • Czynnik chłodniczy

Zwykle stosuje się czynnik chłodniczy R410A lub R32. Ten ostatni należy do najnowocześniejszych i po roku 2025 tylko on będzie dopuszczony do użytku w UE. Warto wybrać model, który pozwoli na jego wykorzystanie.

 • Przepływ powietrza w klimatyzatorze

Wskaźnik informujący ile metrów sześciennych może ochłodzić urządzenie w czasie godziny. Warto postawić na klimatyzatory o wysokim przepływie powietrza, ponieważ chłodzenie będzie wtedy wydajne i szybkie.

 • Długość instalacji i różnica poziomów

Producenci klimatyzatorów określają maksymalną długość instalacji cieczy chłodzącej między jednostkami wewnętrzną i zewnętrzną. W klimatyzatorach split długość rurociągu i różnica wysokości powinny być tak dobrane, by spełniały normy podane przez producenta urządzenia.

 • Zakres temperatury pracy

Określa zakres temperatury dla trybu chłodzenia i trybu grzania klimatyzacji.

 • Programator czasowy

Pozwala na regulację pracy urządzenia. Umożliwia ustawienie godzin, w których klimatyzacja ma pracować na najwyższym trybie i czasu, kiedy może przejść w tryb słabszy lub się wyłączyć.

 • Zdalne sterowanie

Dzięki temu rozwiązaniu temperaturę można regulować za pomocą aplikacji w smartfonie. W klimatyzatorach mniej zaawansowanych technologicznie sterowanie odbywa się za pomocą pilota.

Wybierając klimatyzację do biura, trzeba też wziąć pod uwagę m.in. kształt i liczbę pomieszczeń, które obsługiwać ma klimatyzator i wielkość biura, do którego trafi urządzenie. Ważne jest też miejsce montażu klimatyzatora (ściana, przy podłodze), stopień nasłonecznienia, ekspozycja i powierzchnia okien oraz lokalizacja pomieszczenia biurowego. Trzeba również określić liczbę osób, jakie przebywają w pomieszczeniu oraz liczbę znajdujących się w nim sprzętów RTV i AGD.

Rodzaj klimatyzatora biurowego

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań. W zależności od oczekiwań i potrzeb oraz możliwości finansowych, można wybrać optymalną dla siebie opcję.

Klimatyzacja do biura - czy warto ją zamontować? ERCO-Lodz.pl

Fot. W przypadku klimatyzacji multisplit do jednej jednostki zewnętrznej można podłączyć wiele jednostek wewnętrznych.

Do wyboru mamy klimatyzatory monoblokowe (kompaktowe, m.in. klimatyzatory przenośne, stojące), w których parownik i skraplacz znajdują się w pojedynczej jednostce, jak też klimatyzatory split, gdzie parownik umieszczony jest w jednostce wewnętrznej, zaś sprężarka znajduje się w jednostce zewnętrznej.

Klimatyzatory split i multisplit z powodzeniem można wykorzystać zarówno w małych biurach, jak i do uzyskania optymalnej temperatury w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja multisplit, w zestawieniu z klimatyzatorem przenośnym, cechuje się niższym poziomem hałasu, wyższą wydajnością i mniejszym rozmiarem.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź klimatyzatory typu split – ile kosztuje, gdzie się sprawdzi i jak wygląda

Koszt zakupu tych klimatyzatorów będzie wyższy niż w przypadku w miarę cichego klimatyzatora przenośnego, ale słabsza wydajność i wyższe koszty eksploatacyjne tego ostatniego sprawiają, że w ostatecznym rozrachunku to klimatyzatory split i multisplit stanowią korzystniejsze rozwiązanie.

Wśród klimatyzatorów split i multisplit mamy kilka rozwiązań montażowych:

 • Klimatyzator ścienny – duża wydajność, cicha praca i korzystna cena. Może być ulokowany w dowolnym pomieszczeniu.
 • Klimatyzator ścienno-przysufitowy – montowany do konstrukcji stropowej. Dobry do wysokich pomieszczeń.
 • Klimatyzator przypodłogowy – budową i kształtem przypomina nowoczesny grzejnik, ale można go montować w dowolnym miejscu.
 • Klimatyzator kasetonowy – instalowany w konstrukcji podwieszanego sufitu. Pozwala na równomierne rozprzestrzenianie się powietrza.
 • Klimatyzator kanałowy – pozwala na jednoczesne klimatyzowanie kilku pomieszczeń, ponieważ powietrze o wybranych parametrach rozprowadzane jest równomiernie za pomocą odpowiednio wykonanych kanałów.

Wydajność klimatyzatora biurowego

Wydajność klimatyzatora określana jest przez dwa współczynniki – współczynnik wydajności chłodniczej (EER, to stosunek mocy chłodniczej urządzenia do ilości energii, jaka jest potrzebna, by ochłodzić dane pomieszczenie) oraz współczynnik wydajności grzewczej (COP, to stosunek mocy grzewczej urządzenia do ilości energii niezbędnej do ogrzania pomieszczenia).

Wybierając klimatyzator do biura, warto postawić na ten o możliwie najwyższych współczynnikach EER i COP. Im wyższe współczynniki, tym niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną. To z kolei oznacza niższe rachunki za prąd.

Trzeba też pamiętać, by klimatyzator miał odpowiednią moc, dopasowaną do wielkości pomieszczenia:

 • 20-30 m2 – 2,5 kW
 • 30-40 m2 – 3,5 kW
 • 40-60 m2 – 5,0 kW
 • 60-90 m2 – 7,0 kW
 • powyżej 90 m2 – 10 kW

Ile kosztuje klimatyzacja biurowa?

To, ile kosztuje klimatyzacja biurowa uzależnione jest od wielu czynników, wśród których mamy m.in. producenta urządzenia, moc i wydajność klimatyzatora, poziom hałasu, stopień zaawansowania technologicznego itp.

Do ceny samego urządzenia należy doliczyć jeszcze koszt montażu klimatyzacji, a także koszty serwisu (250-300 zł rocznie), uzupełniania czynnika chłodzącego (ok. 100 zł rocznie) i koszt poboru prądu (ok. 150 zł miesięcznie, choć zależy to od modelu urządzenia).

Jeśli chcemy poznać dokładny koszt klimatyzacji biurowej, to cennik znajdziemy u firm specjalizujących się w dostawie i montażu tego typu rozwiązań. Specjaliści pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszego biura, zadbają o właściwy montaż, a następnie zapewnią gwarancję i serwis klimatyzacji.