Ciepła woda w gospodarstwach domowych pochodzi z różnych źródeł. Tradycyjnie ogrzewana jest piecami na paliwo stałe, olejowymi lub prądem. Coraz częściej jednak właściciele domów sięgają po rozwiązania wydajne i ekologiczne: kolektory słoneczne czy powietrzną pompę ciepła do wody. Ich popularność stale się zwiększa, a cena staje się coraz bardziej przystępna. Dodatkowo rośnie świadomość ekologiczna i związane z nią zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii. Powietrzna pompa ciepła do podgrzewania wody użytkowej świetnie wpisuje się w ten trend. Co warto wiedzieć przed jej wyborem?
Dobór pompy ciepła do podgrzania wody
Pompa ciepła to technologia, która swoją popularność zawdzięcza nie tylko ekologii. Instalacja z powietrzną pompą ciepła do c.w.u. nie wymaga obliczeń projektowych i jest dość prostą w montażu opcją, co także wpływa na jej atrakcyjność. Rynek oferuje kilka rodzajów pomp, które należy dobrać w zależności od potrzeb i uwarunkowań danego miejsca. Urządzenia mają między innymi różną moc grzewczą, pojemność zbiornika, a także zróżnicowane dodatkowe wyposażenie. Jaką pompę ciepła do c.w.u. wybrać?
Pompa ciepła c.w.u. z zasobnikiem zintegrowanym lub niezależnym
W wersji z zasobnikiem pompa ciepła c.w.u. jest samodzielnym urządzeniem, które – dzięki wężownicy zamontowanej w podgrzewaczu – może zostać podłączone do istniejącej w budynku instalacji grzewczej. Pompy z wbudowanym zbiornikiem c.w.u. poleca się głównie w sytuacji braku kotłowni lub pomieszczenia bardzo małych rozmiarów. Większość klientów decyduje się jednak na pompy z wolnostojącym zasobnikiem c.w.u. To bardziej ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala dobrać zbiornik o dowolnej pojemności.
Przy podłączaniu pompy c.w.u. do niezależnego, wolnostojącego zbiornika warto zwrócić uwagę na jego położenie. W przypadku pompy ciepła znacznie lepiej sprawdzają się zbiorniki pionowe. Dzieje się tak ze względu na tzw. martwą strefę, czyli wodę znajdującą się pod wężownicą, która nagrzewa się najdłużej. Z drugiej strony, zbiorniki wiszące pozwalają na oszczędność miejsca w niewielkich kotłowniach.
Jak dobrać pojemność pompy z podgrzewaczem?
W przypadku pomp ciepła ze zintegrowanym zbiornikiem wody powszechnie dostępna pojemność to 200 litrów. Kupując odpowiednią pompę, należy się sugerować poziomem dziennego zużycia wody w gospodarstwie. W przypadku powietrznych pomp do c.w.u. klasę ich efektywności określa się w skali od 3S do XXL – w zależności od ilości zużywanej wody (rozporządzenie UE nr 812/2013). Przykładowo, dla gospodarstwa domowego, w którym funkcjonują 3-4 osoby, wystarczająca powinna być pompa z zasobnikiem 200-litrowym (posiadająca klasę efektywności L, oznaczającą zużycie na poziomie 290 litrów c.w.u. dziennie). Warto jednak podkreślić w tym miejscu jeszcze raz, że przy wyborze pompy zawsze decydujące powinno być zużycie wody, a nie liczba osób, które z niej korzystają.
Poznaj 5 najpopularniejszych mitów dotyczących pomp ciepła
Moc grzewcza pompy do c.w.u. – czym się kierować?
Im większa jest moc danego urządzenia, tym szybciej woda jest podgrzewana. W tym przypadku wybór pompy ciepła do c.w.u. o odpowiedniej mocy powinien uwzględniać przede wszystkim zwyczaje domowników. Wiadomo – duże i częste użycie ciepłej wody wymaga urządzenia o większej mocy. W przypadku, kiedy dodatkowo wykorzystywana jest grzałka elektryczna, czas podgrzewania skraca się mniej więcej o połowę.
Więcej informacji na temat zużycia prądu do podgrzewania wody
Który podgrzewacz wody wybrać – stalowy czy emaliowany?
Najważniejszą cechą decydującą o trwałości zbiornika jest jego odporność na korozję. Emalia pokrywająca od wewnątrz stal izoluje ją, chroniąc przed wilgocią i nie dopuszczając do korodowania metalu. W przypadku zbiorników ze stali nierdzewnej decydującym warunkiem jest jakość i rodzaj stali. Obydwa typy zbiorników często są wyposażone w anody ochronne powstrzymujące proces korozji w przypadku mikropęknięć i uszkodzeń powłoki. Miejscami najbardziej narażonymi na wystąpienie rdzy są spawy, spoiny, miejsca montażu dodatkowych elementów – to w nich najczęściej może dochodzić do uszkodzeń w czasie transportu czy użytkowania.
Przeczytaj więcej o tym, jak działa pompa ciepła oraz jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu
Powietrzna pompa ciepła do c.w.u. – cena
Dokładny koszt instalacji pompy ciepła do c.w.u. ustalany jest indywidualnie w zależności od jakości, rodzaju i mocy samej pompy oraz od potrzebnego nakładu pracy związanego z wykonaniem i/lub dostosowaniem instalacji. Koszt zainstalowania pompy ciepła obejmuje również zazwyczaj koszt zbiornika na ciepłą wodę. Wiele osób decyduje się bowiem na zakup wolnostojącego zasobnika, ze względu na możliwość dobrania dowolnej jego pojemności i przez to niższy koszt całości. Ogólnie należy przyjąć, że koszt pompy ciepła zawiera się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, co powinno się zwrócić w ciągu kilku lat.
Stosunkowo niska cena jest dużą zaletą powietrznych pomp ciepła, podobnie jak ich bezobsługowość i wygoda instalacji. Dodatkową korzyścią z użytkowania urządzeń, które pobierają powietrze z wnętrza budynków jest schładzanie pomieszczeń w upalne dni. Kompaktowa budowa i estetyczna jakość wykonania pozwalają w nowych budynkach ograniczyć metraż pomieszczenia kotłowni do minimum lub nawet całkowicie z niej zrezygnować (urządzenie może być montowane na zewnątrz budynku z wewnętrznym panelem sterującym).
Sprawdź dodatkowe informacje na temat rodzajów pomp ciepła >> i kosztów z nimi związanych >>
Jeżeli szukasz firmy montującej pompy ciepła w Łodzi – Skontaktuj się z nami!